Nowe kolekcje Macieja Zienia dla Ceramiki Tubądzin. Barwna podróż przez style i konwencje
Kolekcje Boho, Sophisticated, Timeless i Funky osnute są wokół trendów ze świata mody i wnętrz. Jednak ich wyraziste wzornictwo kryje w sobie zaproszenie do doświadczania wrażeń i odczuć, które towarzyszyły Maciejowi Zieniowi w procesie projektowym. Niezwykle różnorodne i dekoracyjne płytki uwodzą połączeniem naturalnych materiałów z niebanalnymi deseniami, geometrią kształtów i zaskakującą teksturą. A wszystko to w otoczeniu bogatej palety barw – stonowanych beżów, bieli, brązów, ekskluzywnego złota i mocnych akcentów kolorystycznych.
Najnowsze propozycje Macieja Zienia, powstałe we współpracy z zespołem TU_Kolektyw – architektami, projektantami i technologami Grupy Tubądzin – to zaproszenie do wyprawy w cztery wyjątkowe światy estetyczne. Kolekcje płytek Boho, Sophisticated, Timeless i Funky reprezentują cztery style, które ze świata mody trafiły do wnętrz.
– Projektując kolekcje płytek dla Ceramiki Tubądzin, zawsze starałem się, by nawiązywały one do mody. Tak też stało się tym razem. Moja ceramika romansuje z obecnie dominującymi stylami modowymi. Charakterystyczne dla nich elementy trafiają prosto z wybiegów do wnętrz – mówi Maciej Zień. – W nowych kolekcjach znajdziemy odniesienia do delikatności szlachetnych tkanin, wyrazistości ponadczasowych materiałów czy kultowych wzorów, które zinterpretowałem w oparciu o własne wyobrażenie każdego ze stylu – zaznacza projektant.
W jaki sposób osobowość twórcza Macieja Zienia zaznaczyła się w każdej z czterech najnowszych kolekcji płytek Ceramiki Tubądzin?
BOHO. Naturalny eklektyzm
Tworząc kolekcję Boho, Maciej Zień chciał oddać poczucie nieskrępowanej wolności. Zamaszyste spódnice, zwiewne muśliny, jedwabie i tiule, od których wyszedł projektant, przyniosły skojarzenia z zabawą, szczęściem, tańcem i swobodnym ruchem. Barwne tkaniny i żywiołowy styl dzieci-kwiatów wyzwoliły nieodpartą chęć powrotu do natury oraz wspomnienie egzotycznych podróży, bogatych w głębokie, duchowe doświadczenia.
Co ciekawe, nie znajdziemy tu wyrazistych etnicznych kolorów i egzotycznej ornamentyki, które zazwyczaj kojarzą się ze stylem boho. Maciej Zień oparł swoją kolekcję na uniwersalnym połączeniu bieli z czernią – barwach, które stanowią neutralne tło dla aranżacyjnych eksperymentów. Klasyczny duet kolorów pozwala na wprowadzenie różnorodnych elementów i swobodne miksowanie stylów. W ten sposób udało się uzyskać współczesną odmianę stylu bohemian, zestawiającą ceramikę z oryginalnymi dodatkami, utrzymanymi w tonacji ziemi i wykonanymi z naturalnych materiałów.
Bazą kolekcji Boho są płytki ścienne w kolorze białym i czarnym. Świetnie łączą się z nimi zarówno czarno-białe i zielono-brązowe mozaiki, jak i płytki przypominające spłowiały jeans. W kolekcji Boho nie mogło zabraknąć wzoru drewna. Długie gresowe płytki Wood Grain Red charakteryzują się wyraźnym rysunkiem usłojenia i ciepłym, kojącym odcieniem brązu. A ulubionym elementem Macieja Zienia są z kolei ścienne cegiełki Boho Brick, wykonane techniką azulejo.
SOPHISTICATED. Szlachetność i szyk
W tej kolekcji kryje się wszystko, co między modą a światem wnętrz najpiękniejsze – prawdziwie paryska wytworność niczym z najlepszych pokazów haute couture, ponadczasowa forma szlachetnych materiałów i kolorów oraz nuta swobodnego artyzmu, który najlepiej widoczny jest w stylowych dodatkach i misternych zdobieniach.
Chcąc odzwierciedlić w płytkach ceramicznych paryski szyk, projektant sięgnął po piękny i ponadczasowy marmur, który w kolekcji widoczny jest w dwóch kontrastowych odsłonach. Klasyczna szarość i biel zestawiona została w negatywie z połyskliwą czernią, tej zaś towarzyszy tajemnicza zieleń. Wykonana na szkle dekoracja ma niesamowitą głębię i tworzy interesujący efekt.
FUNKY. Wieczna młodość
Kolekcja Funky, w której odnajdujemy grę formą i kolorem, przynosi wspomnienie radosnej, niezobowiązującej zabawy. Zwraca przy tym uwagę ciekawą formą, pełną energii kolorystyką oraz nowym odczytaniem wzornictwa minionych dekad i tradycji modernistycznego lastryko. Wprowadza do wnętrza element świeżości i zaskoczenia.
Funky oddaje ducha wolności szalonych lat 70. i 80. To kolekcja pełna radosnej ekspresji, inspirowana kulturą disco i wyróżniająca się mocno zaakcentowanym wzornictwem. Energię stylu funky i jego rytmiczność podkreślają wyraziste motywy geometryczne. Są modnym i wdzięcznym elementem dekoracyjnym - kryją potencjał do tworzenia różnorodnych kompozycji, dając oryginalny efekt migoczącej, kryształowej kuli dyskotekowej.
Popularne terazzo pojawia się tu w wielobarwnej odsłonie. Wypełnia wnętrze kolorem, odważną formą i mieniącymi się drobinkami, które przypominają widowiskowo rozrzucone w powietrzu konfetti.
TIMELESS. Ponadczasowa elegancja
Kolekcja Timeless afirmuje to, co jakościowe, trwałe i niezmiennie zachwycające. Dystyngowana estetyka ponadczasowego stylu sięga inspiracją do Wielkiej Brytanii – modowej ojczyzny doskonałego krawiectwa, zdecydowanych fasonów, najlepszych tkanin i dbałości o detale.
Klasyczna forma zyskuje nowoczesną miękkość i łagodność. Charakterystyczna duża krata to ikona angielskiego wzornictwa. Kojarzy się z kultowymi projektami najlepszych domów mody, arystokratyczną wytwornością i szlachetnymi tkaninami. W kompozycji z klasyczną boazerią tworzy dekorację na miarę luksusowych, butikowych hoteli.
Subtelny rysunek kamienia oraz uniwersalna kolorystyka, oparta na bieli, czerni i stonowanym odcieniu herbaty z mlekiem, doskonale oddają naturalność i spójność kolekcji. Odkryj istotę ponadczasowego piękna w ujęciu Macieja Zienia.
Współpraca Ceramiki Tubądzin z Maciejem Zieniem trwa od 2009 roku. W ciągu tych kilkunastu lat projektant wypracował swój unikalny styl rozumienia wnętrza, w którym inspiracja modą i światowymi trendami łączy się z niewymuszoną elegancją, ponadczasową klasyką i bogactwem zjawiskowych dekoracji. Kolekcje płytek ceramicznych autorstwa polskiego kreatora mody to twórczość oparta na szlachetnych materiałach, wypełniona blaskiem, odważnymi wzorami i dbałością o detal, które razem tworzą nowoczesną interpretację glamour.
Więcej na tubadzin.pl