Nowoczesna przestrzeń do pracy. O współczesnych biurach opowiada Dymitr Malcew

2022-03-29 15:14 Zofia Malicka

Dymitr Malcew od dwunastu lat mieszka i pracuje w Azji, projektuje architekturę, nowoczesne biura, luksusowe hotele, prywatne rezydencje oraz meble. Opowiedział nam o tym, jak współczesna przestrzeń biurowa reaguje na potrzeby pracowników oraz jaką rolę odgrywa w kreowaniu nowych idei.

Praca w czasach pandemii

Pandemia i lockdown sprawiły, że w ciągu ostatnich dwóch lat zarówno pracodawcy, jak i pracownicy musieli zweryfikować swoje podejście do funkcjonującego od wielu lat trybu pracy. Biura na całym świecie opustoszały, home office, spotkania online i zachowywanie dystansu stały się codziennością. Dymitr Malcew, polski projektant, który od kilkunastu lat mieszka w Singapurze i projektuje m.in. biura uważa, że pandemia przyspieszyła i uwypukliła trendy, które powoli ewoluowały już od 15-10 lat. – Na jej skutek zostaliśmy zmuszeni do przemyślenia naszego stosunku do przestrzeni, zarówno biurowej, jak i domowej. Wbrew popularnym ostatnio teoriom, głoszącym śmierć biura, jest zupełnie odwrotnie. Obserwuję rynek i jestem przekonany, że przestrzenie biurowe będą pełniły jeszcze ważniejsze funkcje niż przed pandemią. A przy tym ich rola zmieni się diametralnie. Zamiast miejsca, gdzie pracownicy spędzają 8 godzin przy biurku, biura staną się platformą spotkań, miejscem pracy zespołowej, budowania relacji, koncentracji, a nawet odpoczynku – mówi projektant. – Wykorzystanie biur spadło do 40-60%, dlatego bardzo ważne jest, aby projektować przestrzenie przeznaczone do wszelkiego rodzaju aktywności. Homogeniczny i bezosobowy open space z niekończącymi się rzędami biurek już nie wystarcza (tak naprawdę nigdy nie zdał egzaminu). Nowe biura, nad którymi pracowałem w okresie pandemii, są bardziej kompaktowe, zajmują o wiele mniej powierzchni. Jest ona jednak bardziej urozmaicona i złożona z mniejszych stref, tzw. dzielnic (neighbourhoods).

Nowe funkcje przestrzeni biurowych

Według Dymitra Malcewa kluczowym słowem określającym biura przyszłości jest wybór — pracownicy mogą wybrać optymalne miejsce i narzędzia do wykonania określonego zadania. Mniejsze strefy, nazywane przez projektanta dzielnicami, promują mobilność i umożliwiając pracownikom swobodne poruszanie się po biurze, bez ograniczania się do zajmowania jednego biurka. Jednocześnie pomagają budować poczucie tożsamości i przynależności, wspierając pracę zespołową. W nowoczesnych biurach zobaczymy coraz więcej przestrzeni, które nie są związane z pracą lecz z odpoczynkiem, takie jak wewnętrzne kawiarnie, siłownie, a także strefy zen do medytacji i wyciszenia. Mogą to być także bardziej kreatywne rozwiązania np. małe galerie sztuki, ogrody pełne bioróżnorodnych roślin czy nawet boisko do koszykówki. Zaczynamy postrzegać nasze budynki biurowe jako doświadczenia, miejsca, gdzie rodzą się ekscytujące pomysły, które sprowadzają ludzi z powrotem do biura – mówi projektant.

Nowoczesna przestrzeń do pracy. O współczesnych biurach opowiada Dymitr Malcew
Autor: materiały prasowe Hoof Modułowy system do przestrzeni biurowej Arch Pod, proj. Dymitr Malcew.

Co to jest human-centric design?

Human-centric design to projektowanie skoncentrowane na potrzebach człowieka. Podstawą takiego podejścia do projektowania, zarówno przestrzeni, jak i jej wyposażenia, jest baczna obserwacja wszelkich zmian zachodzących w społeczeństwie, które mają bezpośredni wpływ na jednostki. Dla przykładu – zmiany, na które musieli zareagować projektanci i architekci to np. rozwój technologii, pandemia czy realne widmo katastrofy klimatycznej. Mamy z nimi do czynienia globalnie, ale też rzutują na każdego z nas bezpośrednio. Pandemia COVID19 ma wpływ zwłaszcza na projektowanie przestrzeni do pracy, nie tylko w biurach, ale też w domach. – Rozwój pracy zdalnej zmusił wiele firm do ponownej oceny swoich wymagań dotyczących przestrzeni. Niepewność ekonomiczna w połączeniu z nowymi narzędziami pracy zdalnej położyła większy nacisk na elastyczność. Pandemia udowodniła, że jedyne, co jest pewne, to zmiana – mówi Dymitr Malcew. – Rozwiązania modułowe i elastyczne planowanie ułatwiają zmianę przy minimalnych kosztach, bez zakłócenia działalności firm. Jest to jedna z kluczowych konsekwencji pandemii, która z nami zostanie – mówi projektant.

Nowe materiały i inspiracje naturą

Jedną z odsłon human-centric design jest biofilia, czyli związek człowieka z przyrodą i dążenie do otaczania się naturą.– Kontakt z naturą i otoczeniem jest jedną z podstawowych potrzeb, jednak uważam, że na projektowanie biur należy patrzeć całościowo. Najbardziej postępowe firmy tworzą projekty miejsc pracy, czerpiąc inspiracje spoza tradycyjnych środowisk pracy – takich jak hotelarstwo i projekty mieszkaniowe – w celu lepszego przewidywania i zaspokajania potrzeb pracowników – mówi Dymitr Malcew. Jednym z ważnych elementów projektowania w duchu biofilii jest korzystanie z nieszkodliwych dla środowiska materiałów, które spełniają normy i proekologiczne standardy. – To bardzo dobry kierunek, a czołowi producenci coraz częściej wprowadzają innowacje materiałowe, minimalizując negatywny wpływ na środowisko. Już dziś projektujemy biura, wykorzystując tego typu materiały i produkty – dodaje projektant.

Rozwiązania do biur i home office

Meble biurowe, które miałem okazje zaprojektować jeszcze kilka lat temu, okazały się niezwykle praktyczne właśnie w czasie pandemii - mówi Dymitr Malcew. – Współpracując z firmą taką jak HOOF, która na rynku mebli biurowych realizuje międzynarodowe projekty, dostaję bezpośredni feedback o potrzebach pracowników, ale także spotykam się z realnymi dylematami przedsiębiorców. Szacuje się, że w najbliższej przyszłości ilość pojedynczych stanowisk pracy zostanie zredukowana do 50% na rzecz stref sprzyjających pracy zespołowej czy wspierających procesy kreatywne. Wyzwania projektowe, jakie przede mną stoją, z jednej strony pomagają w optymalizacji przestrzeni, a z drugiej „zmuszają” mnie do tworzenia ciekawszych rozwiązań produktowych, które spełnią znaczenie więcej funkcji. Architektoniczne pody, meble miękkie oraz systemy modułowe oferujące więcej prywatności i możliwość wyciszenia, ale także sprzyjające pracy zespołowej, pozwalają na budowanie wielofunkcyjnych stref, dając użytkownikom wolność wyboru – gdzie, kiedy i jak chcą pracować. Biuro po pandemii będzie biurem wyboru i elastyczności, zarówno w sensie wyboru miejsca pracy, jak i konfiguracji przestrzeni. Poza projektowaniem przestrzeni biurowych, pracuję także nad nowymi kolekcjami podów akustycznych oraz mebli miękkich, które wysokim poziomem komfortu i estetką nawiązują bardziej do klimatu hotelu i domu niż biura. Palety kolorystyczne, tkaniny, tekstury i materiały, do których przyzwyczailiśmy się podczas pracy w domu, wchodzą do przestrzeni biurowych, oferując użytkownikom wysoki komfort, przy jednoczesnej dbałości o ergonomię, akustykę i różnorodność przestrzenną.

Nowoczesna przestrzeń do pracy. O współczesnych biurach opowiada Dymitr Malcew
Autor: materiały prasowe Hoof Kolekcja mebli Futo, proj. Dymitr Malcew.

DYMITR MALCEW

Absolwent wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Gdańskiej (2004). W 2006 roku wyjechał do Londynu, gdzie pracował jako architekt w firmie Mackay and Partners. W 2010 przeprowadził się do Singapuru, gdzie mieszka do dziś i prowadzi własną działalność projektową. Pełni funkcję Dyrektora Kreatywnego, w swojej karierze współpracował z renomowanymi firmami tj. Asylum Creative, LTW Designworks czy MMoser Associates. W dorobku ma realizacje w większości państw Azji, tj. Singapurze, Hong Kongu, Indonezji, Malezji, Chinach, Indiach, Birmie, Wietnamie, Tajwanie, Filipinach, Korei Południowej. Na liście klientów, z którymi pracował i którym doradzał, są zarówno prestiżowe firmy z listy Fortune 500, dynamicznie rozwijające się strat-upy, jak i prywatni inwestorzy szukający innowacyjnych rozwiązań. Dymitr Malcew działa na wielu płaszczyznach, projektuje architekturę, nowoczesne biura, luksusowe hotele, prywatne rezydencje oraz meble. Jest autorem licznych kolekcji mebli i podow, także dla polskich producentów MDD i Bejot.

Nowoczesna przestrzeń do pracy. O współczesnych biurach opowiada Dymitr Malcew
Autor: materiały prasowe Hoof Dymitr Malcew