Podróż dookoła świata: wnętrzarskie inspiracje z różnych kontynentów
Spełniamy dziś marzenia o podróży dookoła świata – zapraszamy do wspólnej wyprawy przez różne kraje i kultury. Na trasie 8 przystanków, a na każdym zbieramy wnętrzarskie inspiracje. Gotowi do drogi?
Maroko – arabski przepych i ogniste barwy
Pierwszy przystanek na naszej trasie to Maroko, czyli dobry wstęp do świata kultury arabskiej. W marokańskich wnętrzach spotkamy kolorystyczny przepych i odwagę w zestawianiu wzorów. A na jakie kolory warto postawić? Proponujemy te mocne, wyraziste: szafranowy żółcień, pomarańcz, ognistą czerwień, szmaragdową zieleń, szafir i złoto. Nie bójmy się fantazyjnych, abstrakcyjnych motywów geometrycznych. Z Marokiem kojarzą się słynne płytki cementowe, którymi możemy wyłożyć zarówno posadzki, jak i ściany – np. nad blatem w kuchni. A miłośnicy kuchni marokańskiej nie mogą zapomnieć o tażinie. W roli praktycznych dekoracji doskonale sprawdzą się ażurowe latarenki i lampiony.
.. Poznaj styl marokański! Meble, dodatki, kolory >>>
Kenia – ciepłe kolory z nutką drapieżności
Z Maroka przenosimy się na drugi kraniec Czarnego Lądu – do Kenii. To kolejny bardzo zróżnicowany kraj. Znajdziemy w nim egzotyczne plaże, duże przestrzenie sawanny, kolorowe rzemiosło lokalne i widoki na imponujące szczyty – w tym na Kilimandżaro (znajduje się w Tanzanii, przy granicy z Kenią). A czym warto się zainspirować, jeśli chodzi o styl kenijskich wnętrz? Najlepiej nawiązać do świata przyrody. Ciepłe barwy sawanny dodadzą wnętrzom przytulności. Do tego można dobrać drapieżne akcenty, takie jak cętki dzikich kotów, albo czarno-białe pasy jak u zebry. Z kolei lokalne rzemiosło to piękne plecionki oraz wielobarwne wzory – idealne dla miłośników stylu etno.
Indie – wzorzysta uczta dla zmysłów
Kolejny przystanek na naszej trasie to Indie, czyli kraj, który kojarzy się z bogactwem kolorów, aromatów, a także głęboką religijnością. Rzemiosło indyjskie wyróżnia się zaś niezwykłym kunsztem. Meble są fantazyjnie rzeźbione, wszędzie pojawia się mnóstwo barw, a do tego dochodzę niezwykłe tkaniny. Indyjski design to także sporo odniesień do religii. Często możemy spotkać wizerunek człowieka z czterema rękami i głową słonia – to bóstwo hinduistyczne Ganeśa, symbol szczęścia oraz bogactwa. A indyjskie kolory? Spotkamy róż, amarant, żółcień, szafir, turkus, fiolet… W dodatku w bajecznych połączeniach.
.. Czym wyróżnia się styl indyjski we wnętrzach? >>>
Indyjskie meble i dodatki pasują niemal do każdego wnętrza. Nadadzą mu orientalny wygląd i niepowtarzalny charakter. Osoby, które cenią sobie klasyczny wystrój, mogą skorzystać z bogatej oferty mebli wykonanych z palisandru i drewna mango. Surowe, dostojne szafy i komody palisandrowe pasują do klasycznych gabinetów, ale równie pięknie komponują się z wnętrzami o nowoczesnym charakterze. Natomiast wszystkim lubiącym minimalizm można polecić meble z drewna mango, bardzo odpornego na uszkodzenia i wilgoć. Popularny od jakiegoś czasu styl vintage zaznacza się również we wzornictwie indyjskim, więc zwolennicy takich wnętrz także znajdą tu coś dla siebie.
Warto też zwrócić uwagę na bogato zdobione, barwne meble i indyjskie dodatki do domu. Ogromnym zainteresowaniem wśród naszych klientów cieszą się orientalne pufy oraz kolorowe dywaniki, narzuty z etnicznymi wzorami i ręcznie malowane półeczki oraz szafki. Niejednokrotnie meble i dodatki pochodzące z Indii to niepowtarzalne rękodzieło i nie ma dwóch jednakowych egzemplarzy. W czasach kiedy większość wyposażenia kupujemy w popularnych sieciówkach i wiele wystrojów wnętrz inspirowanych jest katalogowymi zdjęciami, warto zwrócić się w stronę produktów z „duszą”.
Japonia – minimalizm i natura
Zostawiamy indyjski przepych i przenosimy się do Kraju Kwitnącej Wiśni. Japończycy kochają prostotę i styl minimalistyczny, ale w nieco innej odsłonie niż ten zachodni. Można go nazwać łagodnym minimalizmem, mocno zakorzenionym w przyrodzie. A więc mamy mnóstwo naturalnych materiałów: drewno, bambus, kamień. Japonia to również państwo rytuałów, takich jak słynne parzenie herbaty. Z tego dalekiego kraju możemy też zapożyczyć sprytne pomysły na zaaranżowanie małych mieszkań, a także piękne dekoracje z laki. W roli pamiątek świetnie się sprawdzą laleczki kokeshi. Każda z nich symbolizuje inną wartość (zdrowie, szczęście, odwaga itd.). Jeśli chcemy się choć trochę przenieść do japońskiego ogrodu, wykorzystajmy zaś piękny motyw kwitnącej wiśni.
Australia – lekki styl życia w rytmie przyrody
Z Japonii pędzimy na południe do najmniejszego z kontynentów i zarazem kraju – Australii. W ostatnich latach uchodzi on za jedno z najlepszych miejsc do życia. Warto więc co nieco zapożyczyć od jego mieszkańców. Australijskie wnętrza są jasne, słoneczne, otwarte na otoczenie, urządzone nieformalnie, ale z dobrym smakiem. Czerpią trochę ze stylu wiktoriańskiego, ale też tradycyjnej sztuki Aborygenów czy stylu nowoczesnego. Niemniej australijski gust można określić jako – po prostu – wolny. Wynika to z dosyć krótkiej historii kraju. Australijczycy starają się wypracować własny styl, dostosowany do otoczenia, krajobrazu i sposobów spędzania czasu. Żartobliwie można powiedzieć, że chodzi przede wszystkim o plażę, grill i zabawę.
Meksyk – feeria barw i wzorów
Wnętrza meksykańskie mogę zaskoczyć niejednego Europejczyka. Mocne kolory zestawiane są właściwie bez żadnych ograniczeń – to zaś daje Meksykanom niezłe pole do popisu. Może to prowadzić albo do artystycznego nieładu, albo – niestety – do kiczu. Zachowajmy więc umiar i nie przenośmy wszystkiego do naszych wnętrz. Polecamy zwłaszcza eksperymenty kolorystyczne, intrygujące wzory (głównie pasy), w których widać dziedzictwo chociażby Azteków, a także motywy religijne. W końcu Meksykanie uchodzą za jedną z najbardziej religijnych nacji. Z kolei meksykańska sztuka ludowa często przypomina naszą rodzimą – chociażby łowicką. Można więc w ciekawy sposób łączyć polskie tradycje z tymi z dalekiego kraju.
.. Styl meksykański we wnętrzach – porady i ZDJĘCIA >>>
Brazylia – egzotyczna różnorodność
Brazylia to jeden z największych krajów na świecie, a przy tym bardzo różnorodny. W designie mieszają się egzotyka amazońskiej dżungli, tradycyjna sztuka Indian, wpływy afrykańskie, nowoczesna klasyka i… modernizm! W końcu Brazylijczykiem był słynny architekt Oscar Niemeyer. A co warto przejąć od tego państwa? Przede wszystkim towarzyskość. Mieszkańcy Brazylii lubią wychodzić na ulice, często zresztą wystawiają na nią krzesła i długo biesiadują z sąsiadami. Warto więc jak najlepiej zintegrować dom z otoczeniem. Dodajmy do tego żywe, ogniste kolory, motywy egzotyczne (liście bananowca, palmy, monstery) i wyraziste wzory geometryczne, obecne w brazylijskiej sztuce ludowej. Pamiętajmy też o licznym nawiązaniach do plaży i słońca, a także słynnym karnawale w Rio de Janeiro. A do wszystkiego koniecznie hamak lub fotel hamakowy!
.. Motywy egzotyczne we wnętrzach – jak je wprowadzać? Porady i ZDJĘCIA >>>
.. Monstera we wnętrzach – jak ją ładnie wkomponować w wystrój? >>>
.. Modny motyw dekoracyjny: liście! Od palmy do bananowca >>>
Portugalia – kwiaty, błękit i saudade
Z Ameryki Południowej wracamy do Europy, i to do kraju, który miał wielki wpływ na kulturę Brazylii – do Portugalii. Warto przypomnieć, że Brazylijczycy mówią właśnie po portugalsku. Inspirować możemy się zarówno wielokulturową Lizboną, Porto z pięknymi mostami, jak i portugalskimi wyspami – archipelagiem Azorów czy Maderą. Przede wszystkim warto zainteresować się płytkami azulejos, które spotkamy w Portugalii niemal na każdym kroku. Lśniące, czarujące najczęściej błękitną lub kobaltową barwą, mają wielowiekową tradycję. Ponadto Portugalczycy kochają kwiaty i girlandy – wszystko ochoczo rozwieszają i w domu, i w sąsiedztwie. Miłośnicy stylu marynistycznego mogą się zaś zainspirować tzw. stylem manuelińskim, charakterystycznym tylko dla Portugalii. Motywy morskie łączą się w nim z gotykiem i renesansem. Na koniec zaś włączmy sobie fado, które osłodzi nam lekki smutek – w końcu podróż dookoła świata się kończy. Portugalskie „saudade” (mieszanina nostalgii i radości) najlepiej to podsumuje!
Mieszkania z różnych stron świata: GALERIE ZDJĘĆ
Jak się mieszka w Moskwie, Atenach, Nowym Jorku czy Sao Paulo? Zajrzyjcie do naszych galerii zdjęć.
Autor: Vlad Mishin
We wnętrzu dominują szarości.
Autor: Normless Architecture Studio
Większość mebli w mieszkaniu jak np. stoliki kawowe zostały wykonane na zamówienie.
Autor: Diego Revollo Arquitetura
Wnętrze zostało zaprojektowane w nowoczesnym, eleganckim stylu.
Autor: Alan Gastelum
Na ścianie z kominkiem w salonie została odsłonięta oryginalna, stara cegła. Jej wyrazisty charakter stał się główną ozdobą pomieszczenia.