Przed kim dygać i w jakiej kolejności. Scenografia w serialu „The Crown”
Czy w pałacu Buckingham telefon ma małą koronę i ciągle wydzwania „God Save the Queen”, pytają przyjaciółki Dianę, która wkrótce ma zostać księżną Walii. W czwartym sezonie nagrodzonego Złotym Globem serialu „The Crown” tło lekcji dobrych manier, nieudanego małżeństwa Diany i Karola oraz szybującego bezrobocia w okresie rządów Thatcher przygotował scenograf Martin Childs. Przed przystąpieniem do pracy, udając anonimowego turystę, zwiedził królewski pałac, a potem zastąpił go w filmie siedzibą stowarzyszenia kupców i rzemieślników.
400 różnych planów filmowych, wiele miesięcy pracy badawczej i długie godziny spędzone w antykwariatach złożyły się na 10 odcinków czwartego sezonu „The Crown”, który przenosi widzów w lata 80. XX w. Produkcję obejmującą pięć dekad historii brytyjskiej rodziny królewskiej nagrodzono Złotym Globem 2021 za najlepszy serial dramatyczny. Scenografię, raz pełną przepychu, innym razem mroczną, opracował Martin Childs.
Polecany artykuł:
I tak jak historyczne fakty (rządy premier Thatcher, rosnące bezrobocie, wojna o Falklandy) przeplatają się w serialu z fikcją, tak filmowe kadry nie powstawały w prawdziwym pałacu Buckingham, ale oddają jego aurę. Pierwsze spotkanie Elżbiety II z premier Margaret Thatcher kręcono w londyńskich Elstree Studios, w odtworzonym królewskim drawing roomie. Młodziutką i samotną Dianę, która jeszcze przed ślubem próbuje się odnaleźć w nowym świecie i bezwiednie łamie jego sztywne reguły, widzimy z walkmanem na wrotkach nie w pałacu Buckingham, lecz w londyńskim Goldsmith Hall z 1835 r., dawnej siedzibie gildii złotników.
Ulubioną wiejską posiadłość rodziny królewskiej, szkocki Balmoral, zagrał – podobnie jak ona ponury – neogotycki zamek Ardverikie House. Wnętrza kręcono z kolei w Knebworth House w Hertfordshire, którego historia sięga XV w. To tam odbywa się słynny test balmoralski, któremu poddana zostaje Diana przed ślubem, tam ma też miejsce urocza scena polowania, na które premier Margaret Thatcher zakłada czółenka na obcasach i jaskrawy płaszcz.
Polecany artykuł:
Serial „The Crown”, 2020, reż. J. Jarrold, B. Carron, scenografia M. Childs, dekoratorka A. Harvey, Netflix. Tekst ukazał się w miesięczniku Dobre Wnętrze 05/2021, źródło architecturaldigest.com. Więcej o scenografii w filmach i serialach: dobrewnetrze.urzadzamy.pl