Rodzinna kuchnia - gotowa na wielkie wspólne gotowanie
Wygląda na to, że drugą stroną home office jest home cooking. Gdy możliwości wyjścia na miasto są ograniczone, chętniej gotujemy. Wspólne gotowanie - pieczenie pizzy czy wałkowanie makaronu - może być świetną zabawą i sposobem na kreatywne spędzenie czasu z dziećmi. Jak zadbać, żeby rodzinna kuchnia była gotowa na takie wyzwania?
Właśnie jest okazja, by sięgnąć po przepisy, które zawsze chciało się wypróbować, ale brakowało czasu, upiec chleb na zakwasie, przypomnieć sobie, jak smakowały najlepsze na świecie racuchy babci Halinki. Rodzinne gotowanie, posiłki nie w biegu między wyjściem na basen a lekcją angielskiego, lecz przy pięknie nakrytym stole – warto wykorzystać czas, gdy świat nieco zwolnił. Wyciągamy więc z kredensu obrus, przypominamy sobie, jakie funkcje ma piekarnik. Blogi kulinarne notują rekordy oglądalności, a raporty z rynku AGD wskazują, że wielu z nas postanowiło uzupełnić wyposażenie kuchni. Ci, którzy chcą poeksperymentować, mogą skorzystać z warsztatów kulinarnych – są dostępne online, a niektóre zapewniają nawet dostarczenie do domu potrzebnych składników. Doskonała zabawa gwarantowana. Kuchenna krzątanina – zwłaszcza w towarzystwie najbliższych – relaksuje i łagodzi stres. Nie mówiąc już o tym, jak wspaniale dobre jedzenie poprawia nastrój. Zwłaszcza potrawy, do których mamy sentyment, bo przywodzą na myśl miłe chwile. Jest na nie specjalne określenie – comfort food. Zapach piernika i suszonych grzybów już teraz wprawia nas w świąteczny nastrój. •
To zależy od wielkości pomieszczenia, ale optymalnym rozwiązaniem w kuchni dla dużej rodziny jest wyspa, która sprzyja interakcjom, nie tylko wspólnemu gotowaniu, lecz także rozmowom. To najlepsze miejsce, żeby robić różne rzeczy razem – pizzę, domową pastę, a gdy przyjdą goście, urządzić szwedzki stół. Dekoracje, zioła czy sztuka sprawią, że kuchnia będzie miejscem, w którym chętnie przebywamy, także dla relaksu. Młodsze dzieci mogą we wszystkim uczestniczyć, siedząc w krzesełku przy kuchni. Czasem rozsypią mąkę, rozleją wodę, ale nie skupiajmy się na tym, że wszystko ma być idealne. Dlatego najbardziej lubię blaty z naturalnego kamienia lub konglomeratu – bo można wszystko na nich robić, a nawet jeśli na kamieniu pozostaną jakieś ślady, to tylko dowód, że kuchnia żyje. Dla bezpieczeństwa dzieci można przy płycie na wierzchu blatu zamontować reling, warto też zabezpieczyć szuflady i zwrócić uwagę, żeby uchwyty czy półki nie stworzyły drabinki, po której maluch wdrapie się na meble.
W rodzinnej kuchni niezbędna jest pojemna lodówka. Doskonale sprawdzi się wolnostojąca czterodrzwiowa lub dwa osobne urządzenia – chłodziarka i zamrażarka do zabudowy. Koniecznie z funkcją No Frost (zapobiega osadzaniu się szronu) i rozwiązaniami przedłużającymi świeżość produktów, jak jonizator czy filtry, które usuwają gazy wydzielane w procesie dojrzewania warzyw i owoców. Pojemność ma równie duże znaczenie przy wyborze piekarnika – większa niż 70 l pozwoli piec na kilku poziomach jednocześnie. Warto zwrócić uwagę, jakie programy pieczenia oraz rozwiązania pomagające utrzymać urządzenie w czystości oferuje producent. Bezpieczeństwo i wygodę używania piekarnika zapewnią teleskopowe prowadnice. W przypadku płyty indukcyjnej przygotowywanie posiłków dla dużej rodziny ułatwi opcja łączenia pól grzania. Inne przydatne funkcje to zatrzymanie pracy czy automatyczne programy gotowania. Jeśli chodzi o sterowanie sensorowe, najbardziej intuicyjny jest slider.
Autor: serwis prasowy
ŚWIATŁO PÓŁNOCY Nie ma mowy o funkcjonalnej kuchni bez dobrego oświetlenia – to do pracy zapewniają reflektory na szynoprzewodach, podczas posiłku zaś nastrój tworzy lampa nad stołem – „North”, Vibia. elmax-lighting.pl