Jakie domy prywatne buduje się dziś w dawnych demoludach? Zaglądamy za płot do sąsiadów. Oto wybrane realizacje z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nominowane do Mies van der Rohe Award 2022, najbardziej prestiżowej nagrody w europejskiej architekturze. Są wrażliwe na kontekst i siły natury, ekologiczne, a także oszczędne, bo oparte na istniejących zasobach.
Nad Bałtykiem w łotewskim Pāvilosta wiatry bywają tak silne, że podczas deszczu krople lecą prawie horyzontalnie. Dlatego budynki nie mają tam wysuniętych okapów. Projektując współczesny dom w tej dawnej wsi rybackiej, Brigita Bula uwzględniła pomiary w skali Beauforta, ale też skądinąd łagodny klimat, krajobraz, tradycje budowlane i umiejętności budowniczych.
„Solny dom” ma ścianę szczytową wzorowaną na chatach rybaków i elewację pokrytą tynkiem wapiennym jak gruboziarnistą solą. Ścian z betonowych bloków w środku niczym nie wykończono. Dom poddany siłom przyrody ma szlachetnie się starzeć, pokazując z wiekiem pęknięcia i zacieki z rdzy.
Na surowy beton i lokalne nawiązania postawili też architekci modernizujący zabudowania dawnej cegielni w słowackich Čachticach. Dach z čachtickich ręcznie robionych cegieł tworzy mozaikę kolorów ziemi. Adaptacja wiejskiej siedziby pokazuje, że ganek, gdy go odpowiednio wydłużyć, zamiast być staroświeckim reliktem, może współtworzyć nowoczesną przestrzeń.
Zaskakująco dużo domów nominowanych do kolejnej edycji Mies van der Rohe Award to budynki „po przejściach”. Najstarszy ma 100 lat (Mārupe, Łotwa), najbardziej wysłużony wsparto stalowym gorsetem (Praga, Czechy), a najbardziej frapujący jest adaptacją budowli sakralnej (Wilno, Litwa).
Synagogę z połowy XIX w. najpierw podczas II wojny światowej zdewastowali naziści, potem służyła jako zatłoczona radziecka komunałka. Po odzyskaniu przez Litwę niepodległości musiało minąć 20 lat, zanim przypomniano sobie o żydowskim pochodzeniu obiektu. Na pewno pomogło mu, że znajduje się na terenie Republiki Zarzecza, dzielnicy wileńskiej bohemy. Architektom z Trimonis zależało na utrzymaniu prostej bryły i skali ceglanego budynku. We wnętrzach odsłonięto fragmenty zachowanych malowideł ściennych. Widoczna jest też cała konstrukcja. Materiałowa szczerość, powściągliwość betonu i stali sprzyjają rozmowie o trudnej historii miejsca.
Dzięki takim adaptacjom jak w Wilnie, Mārupe, Pradze czy Čachticach słowo „oszczędność” nabiera nowych znaczeń.
Więcej nominacji w kategorii dom prywatny na: eumiesaward.com. Artykuł ukazał się w miesięczniku „Dobre Wnętrze” 06/2021. dobrewnetrze.urzadzamy.pl