„Halka” Moniuszki przeniesiona w czasy PRL
Arcynarodowa opera Stanisława Moniuszki z 1848 r. – historia wykorzystanej przez panicza niewinnej sieroty, góralki – piętnowała niesprawiedliwości społeczne Polski szlacheckiej. Mariusz Treliński i Boris Kudlička przenieśli „Halkę” w czasy PRL. Współczesne klasowe napięcia pokazali z dekadenckim melanżem w tle. Inscenizacja miała premierę w grudniu w wiedeńskim Theater an der Wien, a w lutym 2020 pokazał ją warszawski Teatr Wielki. W magazynie Dobre Wnętrze Boris Kudlička opowiadał o pracy nad spektaklem.
O pracy nad spektaklem opowiada "Dobremu Wnętrzu" Boris Kudlička, scenograf:
Naszą świadomą decyzją było przeniesienie opowieści o Halce do hotelu, który jako struktura hierarchiczna uwydatnia napięcia społeczne i różnice klasowe zawarte w libretcie. Halka w tym hotelu sprząta, kochający ją Jontek jest kelnerem, zmuszonym obsługiwać Janusza, pana młodego, winnego nieszczęścia dziewczyny. Spektakl osadziliśmy w niedalekiej przeszłości, przed zmianami ustrojowymi w Polsce.
Inspirowała mnie estetyka lat 70., klimat górskich hoteli, także krakowski hotel Cracovia z przepiękną czcionką jego dawnego neonu, aluminiowanymi ramami okien, trochę siermiężnym, brutalistycznym stylem łączącym metal i szkło. To chłodny świat, ale buduje ciekawe tło tragicznej opowieści. Dzięki obrotowej scenie wprowadziliśmy motyw natury – horyzont z brzóz – symbolizujący świat, w którym Halka może się poczuć wolna.
Czarno-biały kod kolorystyczny pozwolił nam ująć tamtą epokę w pewien cudzysłów, bo przede wszystkim zależało nam na przedstawieniu Halki jako postaci współczesnej. Chcieliśmy zedrzeć z tej opery kostium kultury góralskiej, pokazać, jak bardzo jest uniwersalna. Przecież Halka może się równać największym postaciom świata opery, jak choćby Madame Butterfly.
„Halka”, Stanisław Moniuszko, reż. Mariusz Treliński, scen. Boris Kudlička, polska premiera 11.02.2020, Teatr Wielki Opera Narodowa, koprodukcja Theater an der Wien
W rubryce Scenografia w magazynie „Dobre Wnętrze” prezentujemy najnowsze spektakle i premiery filmowe. Scenografowie z całego świata opowiadają nam o swojej pracy.
Więcej: dobrewnetrze.urzadzamy.pl