Stwórz prywatną "strefę piękna" w swojej łazience. 8 inspiracji dla wymagających
Kiedyś miejscem przeznaczonym do pielęgnacji urody była toaletka, dziś służy temu zwykle lustro nad umywalką. Ale żeby mogło godnie zastąpić nobliwą antenatkę, trzeba tę część łazienki urządzić z rozmysłem i wdziękiem.
Służą upiększaniu – nie tylko naszego wyglądu, lecz także łazienki. Lustro i umywalka skupiają na sobie uwagę, w naturalny sposób stając się centrum aranżacji. Ich dekoracyjny potencjał nie może jednak przesłonić aspektu praktycznego. Nieprzemyślane rozwiązania w zderzeniu z codziennością często skutkują bałaganem.
Ergonomia, rozumiana jako taka organizacja przestrzeni, w której każda rzecz znajduje się tam, gdzie będzie potrzebna, pozwala utrzymać porządek przy minimum wysiłku, a to przekłada się na estetykę, zwłaszcza w miejscach często używanych. Kolejną ważną kwestią jest oświetlenie lustra.
Do makijażu twarz powinna być oświetlona równomiernie rozproszonym neutralnym światłem. Efekt ten da listwa umieszczona nad lustrem lub dwa kinkiety po bokach.
Bardzo dobrym rozwiązaniem są też lustra ze zintegrowanym oświetleniem LED w tafli szkła. Aby kolory wyglądały naturalnie, źródła światła powinny być osłonięte mlecznym kloszem, mieć temperaturę barwową około 5500 K i współczynnik oddawania barw Ra (CRI) przynajmniej 85. Odpowiednie natężenie światła to 500 do 1000 luksów.
Słoneczny poranek
„Kartell by Laufen” to lekkość, kolor i swoboda – proste, podwieszane szafki, ceramika o geometrycznych formach i mebelki z przejrzystego tworzywa składają się na modułową kolekcję, która daje niezliczone możliwości aranżacji, proj. studio Ludovica+Roberto Palomba, fot. Oliver Helbig, Laufen.
Improwizacja w kamieniu
Minimalizm w duchu antyku – bohaterką pierwszoplanową jest zaprojektowana przez Paolo Uliana umywalka „Introverso”. W cylindrycnym bloku marmuru Calacatta numerycznie sterowana obrabiarka wycięła rowki, pozostawiając wewnątrz nietkniętą bryłę umywalki. Można ją odsłonić, obłupując lamelki. Antonio Lupi.
Puder i stal
Kolekcja „Compact Living” zaprojektowana z myślą o niewielkich przestrzeniach obfituje w praktyczne rozwiązania, jak schowki, organizery, bezuchwytowe szuflady. Duży wybór modułów oraz materiałów i wykończeń (na zdjęciu umywalka „EVE” i blat z corianu Graylite, fronty lakierowane w kolorze „Powder Pink”, organizer oraz wieszak z patynowanej blachy) pozwalają tworzyć funkcjonalne i efektowne aranżacje, Rexa Design.
Czysty monolit
Umywalkę zintegrowaną z blatem łatwo utrzymać w czystości, nie trzeba też się martwić rozchlapaną wodą, tym bardziej że baterie Kludi „Ameo” wyposażono w perlatory s-pointer eco, które pozwalają regulować kierunek strumienia, a jednocześnie zmniejszają zużycie wody. W kolekcji utrzymanej w eleganckiej i ponadczasowej stylistyce softpuryzmu dostępne są baterie w różnych wariantach montażu i sterowania, więc można dobrać odpowiednie do każdej łazienki.
Szklana plama
Wrażenie naturalności, jakie dają stonowane beże drewna i ceramiki, podkreśla przełamujący symetrię aranżacji nieregularny kształt lustra „Plama no. 5”, Giera Design. gieradesign.pl
Zgrabnie i kompaktowo
„Vision” to podwieszana toaletka ze zintegrowaną umywalką, w szafce nad baterią kryje się lustro i poręczne balkoniki na drobiazgi, za pozostałymi frontami szafka i szuflady, głębokość zabudowy to tylko 18 cm, Rexa Design.
Jeśli nie chcemy, aby blat przy umywalce zmienił się w wystawę kosmetyków, potrzebne jest dobrze zaprojektowane miejsce do przechowywania. Polecam szuflady, bo pozwalają wykorzystać przestrzeń pod umywalką, nawet w obrębie syfonu, a pomieszczą i kosmetyki, i suszarkę do włosów czy golarkę. W szufladzie warto zrobić gniazdka – unikniemy wówczas kabli na widoku, a urządzenia mogą być podłączone lub się ładować. Wygodna umywalka nie może być za mała, minimum to 50 cm szerokości, do tego łatwo zmywalny blat, z kamienia, konglomeratu albo – najbardziej praktyczny – ceramiczny, zintegrowany z umywalką. Jeśli decydujemy się na umywalkę wpuszczaną w blat, trzeba pamiętać o miejscu na krawędź kamienia lub konglomeratu, który konstrukcyjnie podeprze umywalkę i baterię. Blat nie powinien być głębszy niż 55–60 cm, bo niewygodnie będzie pochylać się̨ do lustra przy robieniu makijażu lub goleniu. Jeś́li coś́ na nim stawiamy, to tylkǫ najniezbędniejsze rzeczy, jak mydło czy krem, ewentualnie elegancki flakon perfum.
Kobieca układanka
Modułowy system „Elle” to ceramiczne umywalki i panele ścienne w kilkunastu kolorach osadzonych w podwieszanej stalowej ramie, do tego lustra, wieszaki na ręczniki, metalowa taca i inne akcesoria LivingTec®. Umywalki dostępne są w wersji „Tonda” (okrągłe) i „Ovale” (owalne), Cielo.
Nastrojowo
Teatralne podświetlenie umywalek „Luce” tworzy we wnętrzu intymną, nieco nierzeczywistą atmosferę. Cokoły wykonano z ryflowanego aluminium, a misy umywalek z kompozytu „Monolith”, Casabath.