Tom Dixon – muzyk, rzeźbiarz i designer

Tom Dixon, mimo artystycznego wykształcenia – jest rzeźbiarzem, projektantem został przez przypadek. Meble i oświetlenie wychodzące z jego pracowni zawsze wnoszą coś nowego do światowego designu. Znakiem rozpoznawczym projektów Toma Dixona jest styl industrialny złagodzony brytyjską elegancją.

Założona w 2002 roku przez Toma Dixona firma zajmuje się projektowaniem oświetlenia i mebli. Inspiracją stała się kultura brytyjska i jej ogromne dziedzictwo. Właściciel  regularnie prezentuje światu swoje nowe projekty, które można kupić  w ponad 60 krajach. Ciągle szuka innowacyjnych rozwiązań śledząc najnowsze trendy w designie. Projektem, który sprawił, że dzieła Toma Dixona zostały dostrzeżone w środowisku artystycznym, było krzesło S-chair, które powstało na podstawie rysunku…  kurczaka. Obecnie krzesło posiada własne miejsce w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku.

Tom Dixon: pierwsza liga europejskiego wzornictwa

Rzeźbiarskie wykształcenie Toma Dixona znajduje odzwierciedlenie w swobodzie, z jaką wybiera formy swoich projektów. Mimo, że Dixon nie urodził się w Wielkiej Brytanii - pochodzi z Tunezji, należy do grupy najlepszych brytyjskich designerów, którzy pod koniec lat 90. XX wieku znaleźli się w pierwszej lidze europejskiego wzornictwa, wspierając tym samym ideę „Cool Britania”. Tom Dixon jako dyrektor programowy sieci sklepów Habitat, pomógł w rozwoju kariery młodszym kolegom, teraz równie dobrze znanym, na przykład braciom Bouroullec z Paryża.

Poznaj inspirujacą historię i projekty do wnętrz braci Bouroullec>>>

Lampy Toma Dixona w przestrzeni publicznej
Autor: materiały prasowe www.tomdixon.net

Tom Dixon: od muzyka do światowej sławy designera

Kariera Toma Dixona miała zróżnicowany przebieg. Choć miał rzeźbiarskie wykształcenie, nigdy nie myślał o tym, żeby zostać projektantem. Początkowo  był organizatorem wystaw klubowych, basistą w zespole rockowym, w końcu zaczął produkować meble. Stało się to zupełnie przez przypadek. Tom Dixon rozbił swój motor, nie miał pieniędzy na naprawę, postanowił  więc nauczyć się spawać. Tak go to wciągnęło, że zaczął robić różne rzeczy wykorzystując tę technikę. Później projektował też przedmioty z materiałów z recyklingu, w czym przypominał Rona Arada. Formowane wtryskowo meble Fresh Fat Plastic, ze swoją niespokojną kolorystyką i postrzępioną formą, wciąż stanowią reminiscencje jego wczesnych projektów. Są rodzajem strefy przejściowej między „ dzikim” początkiem , a przemysłową perfekcją późniejszych projektów.  Studio Dixona Space w Londynie, stało się laboratorium wzornictwa, w którym nie tylko on ale i inni młodzi projektanci szlifowali swoje umiejętności.

Najbardziej znane projekty Toma Dixona:

1985 – pojedyncze przedmioty, na przykład świeczniki

1992 – krzesło Pylon, leżak Bird i krzesło S- chair dla marki Cappellini

1996 – Jack - czyli magiczny projekt: świecący, wielofunkcyjny o nazwie Jack -plastikowy przedmiot, będący zarówno źródłem światła, jak i siedziskiem oraz stołem w jednym. Jego produkcja wymagała technicznej finezji 

2001 – seria eksperymentalnych plastikowych mebli Fresh Flat Plastic

2003 -  sofa modułowa Serpentine (projekt dla firmy dla Moroso), która wije się przez pomieszczenie

2003 – Mirror ball -  to lampa w kształcie idealnej, srebrnej, złotej lub miedzianej, błyszczącej kuli. Klasyczny kształt i nieskazitelny połysk. Lampa mimo minimalistycznej formy pasuje do wielu Wnętrz prywatnych i użyteczności publicznej. Co ciekawe, inspiracją do stworzenia tego projektu były kosmiczne hełmy z filmów SF

2012 - patynowane lampy Beat Light inspirowane były tradycyjnymi hinduskimi naczyniami

Nasi Partnerzy polecają