Urządź wnętrze w stylu 'Gry o tron'! Jak wprowadzić motywy serialowe do współczesnych mieszkań?
Premiera ostatniego sezonu „Gry o tron” to moment, na który czeka wiele osób. Choć sam serial cieszy nas przez skromną część roku, jego klimat możemy wykreować w bezpośrednim otoczeniu. Jak przenieść motywy serialowe do swojego mieszkania? Wędrujemy przez 7 miejsc ze świata „Gry o tron” w poszukiwaniu charakterystycznych cech aranżacyjnych.
Akcja „Gry o tron” dzieje się w fikcyjnym świecie, który jednak został ukształtowany w oparciu o tradycję kulturową – zwłaszcza średniowiecza i renesansu. W krainach i miastach Westeros oraz okolicznych lądów mieszają się zresztą inspiracje z różnych stron „prawdziwego” świata. Mamy trochę regionów śródziemnomorskich, północnej Europy, zielonych wysp, a także Orientu. Zresztą wiele ujęć nakręcono w tak atrakcyjnych turystycznie miastach, jak Dubrownik czy Sewilla. W efekcie wnętrza w serialu „Gra o tron” mają wiele cech historycznych.
Klimat „Gry o tron” a współczesne wnętrza
Nic nie stoi na przeszkodzie, by odtworzyć klimat wnętrz z „Gry o tron” we współczesnych domach. Ale oczywiście nie będzie to realizacja jeden do jednego, chociażby dlatego, że warunki mieszkaniowe i technologiczne mamy inne. Sięgamy zatem po charakterystyczne motywy i stylizacje. Możemy grać tapetami i tkaninami, materiałami wykończeniowymi, dodatkami, dekoracjami, a nawet meblami. Modele stylizowane na historyczne lub wiekowe meble rodzinne mogą się bardzo przydać. Warto też pamiętać, że dawne wnętrza (i te stworzone na ich wzór w „Grze o tron”) są mocno zacienione. Współcześnie jednak w pomieszczeniach zawsze jest znacznie więcej światła.
Autor: HBO Gra o tron
Twierdza Słoneczna Włócznia, należy do Martellów. Widzimy tu style orientalne (Maroko, Bliski Wschód, Indie). Zabawa motywami etno i boho. Dużo orientalnego szyku i blasku. Bogate draperie, miękkie poduszki, dywany.
Winterfell: wnętrza w stylu północnym
Z Winterfellem spotykamy się już na samym początku serialu. To rodowa siedziba Starków, która z czasem zmienia swoich władców (choć „północ pamięta” pierwotnych właścicieli). W serialu sfilmowano Castle Ward z Irlandii Północnej, jednak jeśli chodzi o inspiracje wnętrzarskie, udajemy się w podróż do Skandynawii – im bardziej na północ, tym lepiej. Zamiast wszechobecnej bieli stawiamy na ciemne barwy: szarość, czerń, głęboki brąz. Najlepiej więc pomalować jedną ze ścian na taki kolor i stworzyć wokół niej strefę à la Winterfell. Wybieramy naturalne, surowe materiały, przede wszystkim kamień oraz drewno. Do tego futra (polecamy syntetyczne) w roli koców, narzut czy dywanów. Ponieważ Winterfell to przestrzeń wilkorów, nie żałujmy motywów związanych z dziką północną przyrodą. Tym bardziej że poszewki czy inne tkaniny z nadrukami z motywem wilka (albo innych leśnych zwierząt) łatwo znaleźć w sklepach wnętrzarskich. Wieczorem zaś zapalajmy wiele świec – wtedy można na jakiś czas zrezygnować z oświetlenia elektrycznego i prawdziwie poczuć klimat północy, gdzie zima wciąż nadchodzi (Winter is coming!).
Wnętrza Winterfell przypominają nam o tym, czym jest autentyczność w przestrzeni życia. W czasach gdy przywykliśmy do laminatów (np. sztucznego „wydrukowanego” drewna), sztucznej skóry czy plastików, Wintefell to prawdziwe memento dotyczące autentyczności i prawdziwych materiałów. We wnętrzach Starków nie ma miejsca na udawanie, formalny bełkot czy pseudostylizacje. Tutaj wszystko jest prawdziwe. Mamy więc: ściany z kamiennych bloków, skórzane meble, arrasy na ścianach i siano walające się w rytm przeciągów po posadzce. Bohaterowie zaś zasypiają otoczeni dziesiątkami świec w drewnianym łożu, przykryci zwierzęcą skórą. Takie doznania przypominają mi czasy, gdy projektowałem meble w górach w Szwecji, mieszkając w końskiej stajni, czy alpejskie spa The Therme Vals znakomitego architekta Pethera Zumthora. Te wnętrza mówią nam też o tym, że jeden dobry mebel (w myśl np. modnego obecnie stylu Analogue Workshop) jest więcej warty niż cała kolekcja misek z fajansu.
dr hab. Jan Sikora, właściciel Sikora Wnętrza i wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku
Królewska Przystań: inspiracje śródziemnomorskie
Królewska Przystań (King's Landing) to w dużej mierze chorwacka perełka, czyli Dubrownik. Ponieważ miasto przez wieki znajdowało się pod panowaniem Wenecji, architektonicznie i wnętrzarsko ma wiele wspólnych cech ze słoneczną Italią. Jeśli więc chcemy poczuć klimat królewskich wnętrz z „Gry o tron”, zainspirujemy się włoskim renesansem i barokiem. Ciepłe kolory (żółty, pomarańczowy, ochra) przeplatamy z bardziej surowymi (szarość kamienia). We wnętrzu powinien się pojawić co najmniej jeden mebel stylizowany na historyczny (albo antyk, jeśli jest taka możliwość!). Ponadto polecamy modną w tym roku terakotę, klasyczną metaloplastykę i eleganckie naczynia – zwłaszcza cynowe, jak z dawnych pałaców. Nie zaszkodzi upiększyć wnętrza grafiką inspirowaną klasycznymi dziełami malarstwa. Jeśli dodatkowo urządzamy taras, koniecznie niech to będzie aranżacja w stylu śródziemnomorskim i jak najlepiej połączona z salonem.
.. Styl śródziemnomorski w polskim wnętrzu
Stolica Siedmiu Królestw cieszy oko na wiele sposobów, począwszy od śródziemnomorskiej architektury, a skończywszy na najsłynniejszym meblu w całym Westeros - w końcu to tutaj znajdziemy Żelazny Tron. Ten jednak do salonu pasuje raczej średnio, w przeciwieństwie do innych dekoracyjnych pomysłów, które możemy wynieść z Królewskiej Przystani. Miejsce, w którym przepych spotyka się z prostotą, a style przynależne różnym rodom sprawującym akurat władzę tworzą barwną mieszankę. Klasyczna elegancja może tu bez problemów współgrać z lannisterskim bogactwem, a chłodna funkcjonalność królewskich komnat, w których zapadają decyzje polityczne na najwyższym szczeblu, może zachwycać jedynym w swoim rodzaju pięknem. Stwarza to idealne warunki do mieszkania i pracy we wnętrzach równie prostych, co efektownych. Nieprzeładowanych detalami, lecz pozostawiających przestrzeń na swobodne życie.
Mateusz Piesowicz, serwis Serialowa.pl
Twierdza Słoneczna Włócznia: orientalnie z nutką boho
Tym razem wędrujemy na południe Hiszpanii – do Sewilli. To właśnie w bajecznym zespole pałacowym Alcázar nakręcono wiele scen z serialowego Dorne. Urządzamy więc wnętrze w stylu orientalnym – po marokańsku, indyjsku, inspirując się sztuką i wzornictwem Bliskiego Wschodu. Warto bowiem pamiętać, że Alcázar stanowi spuściznę kulturową Maurów, którzy przez wiele wieków rządzili dzisiejszą Andaluzją. Na jednej ze ścian możemy położyć tapetę z wzorem orientalnym (np. arabeska, marokańska koniczyna, paisley). Do tego koniecznie poduszki w kolorowych, wzorzystych poszewkach, dywan inspirowany perskim wzornictwem czy ażurowy stołek – metalowy bądź ceramiczny. Nie powinno też zabraknąć pięknych mozaikowych lampionów. Mogą zresztą zastąpić tradycyjne lampy. Śmiało miksujemy style orientalne, boho i etno z pałacowym szykiem. W ten sposób poczujemy gorący temperament Martellów!
.. Pamiątki wnętrzarskie z różnych stron świata: co przywieźć z wakacji?
Zamek Pyke: industrialnie i marynistycznie
Zamek Pyke to siedziba rodu Greyjoyów i Żelaznych Ludzi. Nieco mroczny wystrój wyróżnia się surowością i chłodem, co odpowiada specyficznemu systemowi wartości oraz zwyczajom regionu. Jeśli chcemy nieco się zainspirować taką stylistyką, to przede wszystkim stawiamy na wystrój industrialny – skoro Żelaźni Ludzie, musi być metal! Do tego dobieramy beton, kamień, drewno (tym ostatnim ocieplimy wystrój). Warto ograniczyć ilość dodatków i dekoracji – ma być oszczędnie. Druga inspiracja to morski styl życia Żelaznych Ludzi. Jednak w ich wydaniu styl marynistyczny pozbawiony jest rześkości typowej dla współczesnych wnętrz. Bardziej idziemy w stronę… piratów! A więc mogą to być kufry, skrzynie z ciężki okuciami, a także motyw Jolly Roger znany z bander pirackich.
.. Walizki i kufry jako meble do przechowywania: to jest myśl!
Autor: agencjafree/living4media
Ponieważ Winterfell to przestrzeń wilkorów, nie żałujmy motywów związanych z dziką północną przyrodą. Tym bardziej że poszewki czy inne tkaniny z nadrukami z motywem wilka (albo innych leśnych zwierząt) łatwo znaleźć w sklepach wnętrzarskich. Wieczorem zaś zapalajmy wiele świec – wtedy można na jakiś czas zrezygnować z oświetlenia elektrycznego i prawdziwie poczuć klimat północy, gdzie zima wciąż nadchodzi (Winter is coming!).
Koniec Burzy: inspiracje myśliwskie
Koniec Burzy (Storm's End), czyli siedziba Baratheonów, wyróżnia się dość mrocznym, „średniowiecznym” wystrojem. Ale ponieważ w herbie rodu znajduje się jeleń, możemy śmiało iść w stronę stylu myśliwskiego, najlepiej w oprawie stylizowanej na historyczną. Obowiązkowe będą trofea myśliwskie – im bardziej zbliżone do prawdziwych (albo prawdziwe!), tym lepiej. Nie żałujemy drewna. Świetnie sprawdzą się meble drewniane subtelnie postarzane, z dobrze widocznym naturalnym usłojeniem. Możemy też sięgnąć po sprawdzony patent, jakim jest boazeria. Miłośnikom klasycznej elegancji polecamy zaś praktyczne dekoracje z rogu. Dla ożywienia wystroju dodajmy trochę czerwieni. W końcu u Baratheonów doskonale czuła się czerwona kapłanka Melisandre.
Essor, czyli etno i styl podróżnika
Z zamkowych wnętrz przenosimy się bardziej w teren – do Dothraków, czyli Essor. Kraina wolności i mobilności jest mocno inspirowana stylem życia ludów koczowniczych. Właściwie do dziś takie spotkamy – w Afryce Północnej czy Azji Środkowej. Jeśli więc chcemy poczuć się jak Dothrakowie, sięgnijmy po inspiracje wnętrzarskie w stylu etno. Prawdziwy Dothrak nie potrzebuje zbyt wiele do szczęścia: ma być wygodnie, swobodnie i naturalnie. Ponieważ styl etno cieszy się ogromną popularnością w tym roku, łatwo znajdziemy piękne kilimy, narzuty, poduszki czy dekoracyjne figurki. A prawdziwi fani Dothraków mogą ozdobić mieszkanie tapetą w konie lub efektowną fototapetą.
.. Trendy 2017: styl etno na salonach!
Dom Czerni i Bieli: minimalistyczne black & white
Siedziba Ludzi bez Twarzy to królestwo minimalizmu, ale też przestrzeni. Dlatego inspiracje płynące z Braavos najlepiej sprawdzą się w dużych, nowoczesnych wnętrzach. Zgodnie z nazwą miejsca stawiamy przede wszystkim na biel i czerń. Warto ten duet barwny poszerzyć o szarość, wtedy będzie bardziej nowocześnie. W wystroju powinny dominować proste formy i jednolite materiałowo bloki (zabudowa meblowa, blaty, posadzki). Świetnym rozwiązaniem, nawiązującym do sadzawki w świątyni, będzie okazała, ale minimalistyczna wanna w łazience. Dodatki i dekoracje w miarę możliwości eliminujemy. Ma być spokojnie, harmonijnie i w duchu zen.
.. Styl minimalistyczny - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ
Inspiracje z różnych stron świata: zobacz ZDJĘCIA
Autor: pracownia projektowa Odwzorowanie
Białą zabudowę kuchenną ocieplają blaty z litego drewna i drewniane dodatki.
Autor: Aleksandra Laska
Policyjny reflektor osadzony na statywie fotograficznym został kupiony na jednym z berlińskich targów staroci: regulacja wysokości nóg pozwala na zmianę lampy podłogowej w biurkową. Komódka ze sklepu Room Capacity przy Linienstraße 150 niedaleko Nowej Synagogi w Berlinie. Czerwony mur za oknem to fabryka przez całą dobę brzęcząca miedzią.
Autor: Diego Revollo Arquitetura
Wnętrze zostało zaprojektowane w nowoczesnym, eleganckim stylu.
Autor: Vlad Mishin
We wnętrzu dominują szarości.