Z wizytą u Bridgertonów. Wnętrza w stylu angielskiej regencji
Pierwsze zdjęcia z planu 2 sezonu serialu „Bridgertonowie” już obiegły Internet. 82 miliony widzów – tyle osób obejrzało 1. sezon w ciągu 28 dni od daty jego premiery. Produkcja Netflixa przyciąga historią opartą na powieściach Julii Quinn, ale i przepychem strojów oraz wnętrz. Styl angielskiej regencji obecny jest do dziś, a my przyjrzeliśmy się mu z bliska!
Serial opowiadający o losach rodziny Bridgerton dzieje się zarówno we wnętrzach domów (i pałaców) angielskiej socjety, ale i w uboższych częściach miast. Historia romantyczna, przywodząca na myśl powieści Jane Austin, zdobyła serca widzów. Są przecież wśród nas tacy, którzy lubią uciekać w marzenia, przeżywać rozterki miłosne i życiowe bohaterów oraz mierzyć się z mocnym wątkiem równouprawnienia kobiet (a raczej jego brakiem – wszak to XIX wiek). Tematy niby odległe, a jednak bliskie współczesnym.
Zobacz: Urządzamy mieszkanie w stylu Bridgertonów. Potrzebujesz tylko kilku elementów!
Powieści Julii Quinn, na podstawie których powstał serial (pierwsza część powieści trafiła na listę bestsellerów "New York Times'a") są teraz bardzo popularne.
Zobacz galerię zdjęć: Bridgertonowie - zdjęcia z planu i wnętrza angielskiej regencji
Autor: Materiały prasowe, Netflix
Zdjęcia z planu 2 sezonu serialu Netflixa "Bridgertonowie"
Równie bliskie stały się wnętrza w stylu regencji, którą można nadal zobaczyć w muzeach, ale wciąż jest inspiracją dla architektów wnętrz – od hollywoodzkich rezydencji po wiejskie domki w stylu angielskim. Co więcej, szaleństwo związane z serialem ponoć przełożyło się na masowe kupowanie glicynii (wisterii) oraz wzrosły wyszukiwania mebli z tej epoki na wszelkich platformach zakupowych.
Biedermeier: stylowe meble i antyki >>>
Styl angielskiej regencji
Elegancki, bogaty i eklektyczny – tak można krótko opisać styl regencji. Znany we Francji za czasów Filipa Orleańskiego (XVIII wiek) występował głównie w dekoracji wnętrz i rzemiośle. Znajduje się pomiędzy stylem Ludwika XIV oraz Ludwika XV. Charakteryzuje go lekkość proporcji, większa swoboda i przedłożenie wygody nad reprezentacyjność. Są tu motywy takie jak muszle, kwiaty, smoki, chimery czy elementy miłosne oraz pastoralne. W Anglii natomiast to lata od 1790 do 1830 r. Wnętrza w tym stylu łączyły styl angielski z inspiracjami wschodnimi, nawet indyjskimi. Taka też była architektura tamtego czasu – widać w niej wpływy starożytnego Egiptu, Rzymu i Grecji oraz gotyku czy wspomnianych wpływów indyjskich oraz chińskich. W stylu regencyjnym budowano kościoły, budynki publiczne, pałace (np. Royal Pavillon w Brighton, któremu regencyjny wygląd nadał angielski architekt i urbanista John Nash), jak i wiejskie domy.
Stylowe meble: Ludwik XVI. Jak rozpoznać?>>>
Poznajcie Bridgertonów: angielska regencja we wnętrzach
Wchodząc w serialowy świat Bridgertonów poznajmy zwyczaje tamtej epoki, jak i modę oraz trendy wnętrzarskie. Pełne przepychu i subtelności domy bohaterów to wizytówka stylu regencji. Zarówno meble i wystrój w tym czasie tworzono inspirując się, tak jak w architekturze, Egiptem i starożytnym Rzymem. Utrzymane były w stylu neoklasycystycznym. Ulubione materiały ówczesnych projektantów mebli? Obok tradycyjnego drewna jak dąb, mahoń czy orzech, popularne stało się drewno egzotyczne – palisander i tulipanowiec.
Urok dawnych lat. 25 najpiękniejszych wnętrz w stylu vintage >>>
Linia mebli była zakrzywiona, nóżki wykańczano kształtem lwich łap, zaczęły być też popularne siedziska z rattanu czy składane stoły jadalne. Na sofach kładziono dużo poduszek, a sam mebel miał z dwóch stron podpórki. Tapeta w paski była elementem obowiązkowym w zamożnych domach. Natomiast tekstylia jak adamaszek czy perkal również zdobiono paskami. Po raz pierwszy w czasach regencji pojawiły się w pokojach dopasowane zasłony oraz tkaniny obiciowe. Meble miały elementy zrobione z mosiądzu, a marmurowe blaty spotkać można było dosłownie wszędzie. Thomas Hope i Henry Holland to najbardziej znane nazwiska tego nurtu.
Styl regencji współcześnie
Jak widać projektanci stylu regencyjnego stworzyli w zasadzie eklektyzm, którego narodziny miały miejsce chwilę później. Nie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić, że regencja odnajduje się we współczesnych wnętrzach? Okazuje się, że z powodzeniem. Architekci wnętrz chętnie używają marmuru, bogatych żyrandoli, zdobionych luster czy kolumn w bardziej wyciszonej palecie barw i we współczesny sposób. Jeśli więc chcemy poczuć się jak u Bridgertonów, bierzmy się za poszukiwania mebli oraz dekoracji w stylu regencji angielskiej! Uprzyjemni nam to oczekiwanie na drugi sezon serialu, który zobaczymy dopiero w 2022 roku.
Autor: Dariusz Cierpiał, www.cierpial.cze.pl, CC-BY-SA 3.0
Sypialnia Wojewody w pałacu w Nieborowie – skromniejsza, środkowoeuropejska interpretacja stylu Ludwika XVI w pomieszczeniu prywatnym; widoczne przejście stylowe od dekoracyjności baroku do klasycystycznej powściągliwości form. Uwagę zwracają dwa równej wysokości szczyty łóżka à la polonaise.
Autor: Maciej Stępiński
Starannie odnowione stare drzwi i płyciny nad nimi. Trafiły do nich odnowione stare płótna. Miękkie światło przesącza się do środka za sprawą jutowych zasłon. Na pierwszym planie widać miękkie welurowe sofy. Na odnowionym klasycznym kominku współczesna głowa Buddy przywieziona przez właściciela z Indonezji i srebrne świeczniki.
Autor: Monika Lewandowska
Autor: Materiały prasowe Netflix
Serial i film Downton Abbey toczy się wokół rodziny lorda Granthama (Hugh Bonneville) i jego żony Cory (na zdjęciu - (Elizabeth McGovern). Perypetie rodzinne Crawleyów zajmujące 6 sezonów dotyczą także ich dwóch córek Lady Mary (na zdjęciu - Michelle Dockery) oraz Lady Edith (na zdjęciu - Laura Carmichael).