Zastrzyk energii dla wnętrza. Wyjątkowe prace polskiej artystki - Katarzyny Pander-Liszki

Pandemia sprawiła, że inaczej spojrzeliśmy na swoje domy i ich wystrój. Zapragnęliśmy silniej niż kiedykolwiek otaczać się pięknymi, oryginalnymi przedmiotami, które budują nastrój. Wśród nich są także dzieła sztuki. Poznajcie kolorową, niepowtarzalną twórczość artystki Katarzyny Pander-Liszki.

Dłuższe i intensywniejsze przebywanie w czasie pandemii w domu pozwoliło przyjrzeć się dokładniej każdemu szczegółowi obecnemu w prywatnym wnętrzu, większym i drobniejszym detalom oraz ich wzajemnemu oddziaływaniu. Niejednokrotnie okazywało się, że nie wszystko w wystroju się sprawdza. Choćby stonowany minimalizm, tak praktyczny, gdy w mieszkaniu bywa się przez krótką część doby, nie wystarczy.

Aranżacje wypełnione na przykład surowym betonem, chłodnym szczotkowanym metalem, ręcznie formowanymi antracytowymi cegłami i szkłem, nie cieszą na dłuższą metę. Potrafią rozczarować, nawet jeśli są ocieplone drewnem, zwłaszcza gdy jest ono bielone. Może to czas na zmianę? Może rodzi się potrzeba dekoracyjności, barwnego połysku i energetyczności?

Zaprośmy do domu sztukę

Nie trzeba wiele, by we wnętrzu zmieniła się aura. Jeden mocny detal wpłynie na odbiór całej przestrzeni. Dobrym przykładem są nowoczesne obrazy, pełne ekspresji i intensywnego koloru. Wprowadzone do wnętrza nie będą pełniły jedynie dekoracyjnej roli. Wniosą do pomieszczenia całe spektrum emocji, prawie namacalną obecność nowej energii, świeżego klimatu, sensualnie odbieranej estetyki. Im większy obraz, tym jego działanie będzie intensywniejsze i wielopłaszczyznowe.

Katarzyna Pander-Liszka
Autor: serwis prasowy

Siła oddziaływania dzieła

Duży format ma niezrównaną moc, podobnie jak duży monitor czy ekran. Architekci dawno przestali obawiać się wielkogabarytowych form i ponadstandardowych rozmiarów wzorów, nawet w niedużych wnętrzach. Wiedzą, jak spektakularny „multiefekt” można w ten sposób uzyskać. Jak dzięki jednemu sporemu detalowi da się odmienić aranżację i wpłynąć na atmosferę przestrzeni mieszkalnej czy użytkowej. W ten sposób duże, wyraziste formaty obrazów, wkroczyły na salony. Stały się uniwersalne i sprawdzają się w każdym wnętrzu. Właśnie takie dzieła tworzy Katarzyna Pander-Liszka.

Katarzyna Pander-Liszka
Autor: serwis prasowy

Nowy wymiar pigmentu

Duży format i wyraziste, abstrakcyjne formy, prezentowane w nasyconych barwach o lśniącej powierzchni, to wyróżniki dzieł artystki. Obrazy z żywicy, bo taką techniką są wykonywane, tworzą prawie trójwymiarową głębię. Stanowią unikatową i elegancką formę sztuki dekoracyjnej, która pozbawia wnętrza anonimowości. Użyte pigmenty oraz żywica, która według Katarzyny Pander-Liszki dodaje w procesie twórczym też własną energię, stanowią mocno intensywny mariaż o wręcz magicznej ekspresji. Obrazy żywiczne usytuowane we wnętrzu znacznie dynamizują przestrzeń. Wprowadzają do niej energetyzujący pierwiastek. W obecności dzieła aranżacja nabiera nowego wyrazu i staje się wyjątkowa, ożywiona, a przestrzeń zyskuje nowy klimat. Malarstwo żywiczne jest źródłem nie tylko barwy, ale też światła. Lśniąca powierzchnia mocniej oddziałuje i intensyfikuje doznania, jakie obraz w nas wywołał. Wprowadza do aranżacji kolor, który od razu chcemy powielić we wnętrzu za sprawą detali w tym samym odcieniu. Z drugiej strony, jeśli chcemy, aby obraz dopełniał barwę zawartą już w naszym wystroju, bez trudu możemy to uczynić. Katarzyna Pander-Liszka odpowiada na wysublimowane potrzeby artystyczne właścicieli wnętrz i chętnie realizuje ich indywidualne marzenia.

Katarzyna Pander-Liszka
Autor: serwis prasowy

Matowa elegancja

Wyraziste dzieła sztuki niekoniecznie muszą lśnić. Drugą techniką wykorzystywaną przez malarkę są asamblaże, tworzone poprzez warstwowo nakładane fragmenty malowanego płótna. To również przestrzenne, nowoczesne obrazy o niezwykłej sile. Zwłaszcza wielkoformatowe tryptyki mają spektakularny wpływ na odbiór wnętrza. Zdobią i efektownie dopełniają przestrzeń. Kreatywne kompozycje dzięki matowej farbie spełnią oczekiwania osób gustujących w bardziej tradycyjnej technice.

Katarzyna Pander-Liszka
Autor: serwis prasowy

Zarówno obrazy żywiczne jak i asamblaże doskonale wpisują się we współczesny trend kontrastującej, ożywczej sztuki, jakiej poszukują dziś inwestorzy, dekoratorzy oraz projektanci wnętrz.

Katarzyna Pander-Liszka
Autor: serwis prasowy