4 pomysły jak zagospodarować miejsce pod schodami. Podpowiedzi architektki

2024-01-16 8:28

Przestrzeń pod schodami to świetne miejsce na schowki. Miejsce po schodami warto dobrze wykorzystać i zagospodarować. Oto 4 propozycje jak twórczo zagospodarować przestrzeń pod schodami w domu - przechowywanie w obrębie schodów podpowiedzi architektki.

Spis treści

  1. Miejsce pod schodami: regał
  2. Miejsce pod schodami: szuflady
  3. Miejsce pod schodami: cargo
  4. Miejsce pod schodami: ścianki kartonowo-gipsowe

Schody pełnią we wnętrzu konkretną funkcję - służą do komunikacji między kondygnacjami, zajmując przy tym sporo cennego miejsca w obrębie naszego domu czy też mieszkania. Możemy jednak twórczo zagospodarować przestrzeń pod schodami nadając jej dodatkową, praktyczną funkcję - funkcję przechowywania, której nigdy nie posiadamy za wiele niezależnie od powierzchni naszego  domu, czy mieszkania. Przygotowałam dla Państwa cztery propozycje pokazujące różne warianty wykorzystania przestrzeni pod schodami w sposób podkreślający zalety estetyczne schodów, które są niewątpliwie także dekoracją pomieszczenia.

Miejsce pod schodami: regał

Pierwsze rozwiązanie zagospodarowania przestrzeni pod schodami jest bardzo uniwersalne. Możemy je zastosować zarówno na etapie projektowania schodów, jak i w przypadku schodów już istniejących. Jest to regał połączony ze schodami. To rozwiązanie zastępuje również poręcz zabezpieczając krawędź biegu schodów (wysokość zabudowy powinna wynosić w tym celu minimum 90 cm od poziomu najwyżej położonego stopnia). Jeśli chodzi o kompozycję, mamy tutaj pełną dowolność.

Na etapie projektu warto jest zastanowić się, jakie przedmioty będą przechowywane na półkach i dostosować wielkości elementów do naszych potrzeb. Na tego typu regale bardzo dobrze prezentować się będę książki - głębokość półek w tym przypadku powinna wynosić minimum 30 cm. Konstrukcja takiego regału może być wykonana zarówno z płyty meblowej, jak i z pełnego drewna. Warto jest zastosować kontrastową kolorystykę w celu podkreślenia geometrii regału.

Miejsce pod schodami: szuflady

Drugi pomysł zagospodarowania przestrzeni pod schodami ma pewne ograniczenia jeśli chodzi o możliwość jego zastosowania w przypadku schodów już istniejących. Warunkiem jest to, że podstopnie (czyli elementy pionowe stopni) nie mogą być elementami konstrukcyjnymi schodów, gdyż aby móc umieścić pod stopniami szuflady, musimy je zdemontować. Idealną sytuację mamy wtedy, gdy nasze schody po prostu nie posiadają podstopni. Konieczne będą natomiast boczne ścianki schodów, do których należy przykręcić prowadnice szuflad. Wysokość szuflad zależy od wysokości stopni, najpewniej będzie oscylowała w okolicy 16 cm. Jest to wystarczająca przestrzeń do przechowywania drobnych przedmiotów, a nawet butów.

Takie rozwiązanie wykorzystania schodów na wysuwane szuflady jest praktyczne i ciekawe aranżacyjnie.Najlepiej jest zamówić tego typu elementy u specjalistów zajmujących się wykonywaniem mebli pod wymiar - będziemy mieć wówczas pewność, że szuflady będą pasować do naszych schodów. Możliwa i całkiem prawdopodobna jest sytuacja, że wysokość naszych stopni nie jest wszędzie identyczna i konieczne jest dokładne pomierzenie wszystkich stopni. Możemy zlecić taką usługę specjalistom. Jeśli chodzi o wykończenie szuflad, to warto jest podkreślić kolorem ich fronty, tak aby kontrastowały z materiałem i kolorem stopni schodów.

Miejsce pod schodami: cargo

Trzecia propozycja wykorzystania i zagospodarowania miejsca pod schodami sprawdzi się bardzo dobrze w niskich biegach schodów - czyli tak jak na naszej ilustracji, idealnie wykorzystamy przestrzeń pod pierwszym biegiem. Proponuję tutaj zabudowę typu Cargo. Takie rozwiązanie ułatwia dostęp do przechowywanych we wnęce schodów przedmiotów. Tutaj także warto jest zastanowić się już na etapie projektu, co będziemy chcieli umieścić w szafkach i dostosować szerokość oraz wysokość poszczególnych elementów do naszych potrzeb. Tak wygospodarowane miejsce pod schodami idealnie sprawdzi się do przechowywania sprzętów domowych typu odkurzacz, wiadro, ale także butów.Także w tym przypadku wykonując taką zabudowę przestrzeni pod schodami najlepiej jest skorzystać z usług profesjonalistów zajmujących się projektowaniem i wykonywaniem zabudowy meblowej pod wymiar. Korzystniej i bezpieczniej jest zlecić pomiary takiej właśnie ekipie, żeby uniknąć problemów przy późniejszym montażu zabudowy pod schodami. Ekipa dokonująca pomiaru bierze odpowiedzialność za prawidłowe jego wykonanie i mamy wówczas pewność, że elementy zabudowy będą idealnie pasować pod naszymi schodami.

Miejsce pod schodami: ścianki kartonowo-gipsowe

Czwarta propozycja zagospodarowania przestrzeni po schodami to rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno w przypadku schodów już istniejących,  jak i na etapie schodów projektowanych. „Zamykamy” tutaj niejako całą przestrzeń pod schodami zyskując często całkiem spore pomieszczenie gospodarcze. Ściany najprościej będzie wykonać z lekkiej zabudowy gipsowo-kartonowej zamontowanej na profilach aluminiowych lub drewnianych. Warto jest zastosować najcieńsze profile (w przypadku profili aluminiowych będzie do szerokość 50 mm) tak, aby nie tracić przestrzeni na grube ścianki. Trzeba pamiętać, że ściana wykonana w takiej technologii nie posiada dużej wytrzymałości i nie powinno się na niej wieszać półek. W celu organizacji przestrzeni zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie ustawienie w pomieszczeniu pod schodami regałów.

W zależności od naszych potrzeb, powstałe w ten sposób pomieszczenie gospodarcze pod schodami możemy pozostawić „otwarte”, lub też zamontować w ścianie szczytowej drzwi. I znów, aby nie tracić niepotrzebnie miejsca, warto jest zdecydować się na wąskie drzwi - skrzydło o szerokości 70- 80 cm w zupełności wystarczy. W powstałym w ten sposób pomieszczeniu pod schodami możemy przechowywać sprzęty o sporych gabarytach. Znajdzie się tam również miejsce na przedmioty typu odkurzacz, mop, walizki, wózek dziecięcy, sanki. Możemy też taką przestrzeń pod schodami przeznaczyć na niewielką garderobę.

Nasi Partnerzy polecają