7 najczęstszych błędów w aranżacji przedpokoju – na co musisz uważać?

2022-02-07 11:40

Aranżacja przedpokoju, czyli wizytówki domu, wymaga dobrego zaplanowania. Jeśli popełnimy tam błędy, od razu zobaczy je każdy, kto wchodzi do mieszkania. Gdzie kryją się pułapki oraz jak je ominąć? Przeczytaj w naszym poradniku!

Spis treści

  1. 1. Meble niekoniecznie funkcjonalne
  2. 2. Organizacja, a raczej… jej brak!
  3. 3. Błędy w doborze kolorów
  4. 4. Niewłaściwe oświetlenie przedpokoju
  5. 5. Źle dobrane materiały wykończeniowe
  6. 6. Proporcje pomieszczenia? Pominięte...
  7. 7. Wystrój niespójny z resztą mieszkania

1. Meble niekoniecznie funkcjonalne

Przedpokój to zwykle bardzo małe pomieszczenie, dlatego tak istotny jest wybór odpowiednich mebli. Należy umiejętnie połączyć ich wygląd z funkcjonalnością. I tu niestety popełnia się sporo błędów. Szafa do przedpokoju (np. wnękowa), która nie sięga sufitu? Nie najlepszy wybór. Tracimy przestrzeń u góry, którą można spożytkować np. na przechowywanie ubrań sezonowych czy różnych drobiazgów w pudełkach.

Lekka optycznie konsolka? Z pewnością ładnie się prezentuje, ale jeśli brakuje nam miejsca na drobiazgi, o wiele bardziej sprawdzi się płytka komoda albo dekoracyjna szafka na buty. Ławka w małym przedpokoju? Świetna opcja, ale z dobrym wykorzystaniem miejsca pod siedziskiem bywa gorzej. Warto więc wybrać ławkę-szafkę albo ławkę-skrzynię.

2. Organizacja, a raczej… jej brak!

W przedpokoju wszystko powinno mieć swoje miejsce. Jeśli kurtki i akcesoria modowe muszą być na widoku, zadbajmy o solidne (a przy okazji: efektowne) wieszaki, które pozwolą zaprowadzić porządek wśród strojów. W holu unikajmy otwartych półek i pudełek bez „nakrycia”. Im więcej ukrytych rzeczy, tym lepiej, bo po prostu nie rzucają się w oczy. Ponadto różnorodne skrzynie i pojemniki mogą pełnić funkcję dekoracyjną.

3. Błędy w doborze kolorów

Kolory odgrywają kluczową rolę w wystroju przedpokoju, zwłaszcza jeśli to małe pomieszczenie. Barwy ciemne i ciepłe zmniejszają bowiem optycznie pomieszczenie. Tu zresztą można wspomnieć niejako „klasyczny” błąd, czyli zastosowanie ciemnej boazerii. W przedpokoju świetnie sprawdza się biel, jednak ponieważ hol jest intensywnie użytkowany, szybciej widać na niej zabrudzenia. Dlatego dobrze jest postawić na chłodne pastele: szarość, błękit, miętę, pudrowy róż.

4. Niewłaściwe oświetlenie przedpokoju

Błędy popełniamy najczęściej w wąskich i długich przedpokojach, gdzie jedna lampa nie wystarczy. Przydadzą się przynajmniej 2-3 sufitowe albo np. równomiernie rozmieszczone punkty świetlne (LED-y, halogeny). Warto zwrócić uwagę na długość lampy – np. nisko zawieszony abażur będzie przeszkadzał na co dzień. O funkcjonalnym oświetleniu przedpokoju, czyli pozbawionym błędów, przeczytasz niżej:

..  Jak dobrze zaplanować oświetlenie przedpokoju? >>>

5. Źle dobrane materiały wykończeniowe

Przede wszystkim chodzi o ich solidność i odporność na ścieranie. W przedpokoju otwartym na salon często wybiera się ten sam materiał posadzkowy. Z czasem jednak widać, że w strefie wejścia szybciej się zużywa – powstają zarysowania, a także nieestetyczne plamy od wilgoci. Dlatego pamiętajmy, by w przedpokoju układać panele o najwyższych klasach ścieralności (czyli przynajmniej AC3, a lepiej AC4 lub AC5) albo płytki ceramiczne o podobnych właściwościach. Na ścianach zaś unikajmy tapet papierowych (lepsze będą np. winylowe albo z włókna szklanego), a jeśli stosujemy farby, to tylko te odporne na ścieranie i szorowanie.

..  Ściana w przedpokoju – jak ją zaaranżować? >>>

6. Proporcje pomieszczenia? Pominięte...

W przedpokoju często zapominamy o trikach optycznych, które pozwalają zamaskować proporcje pomieszczenia. Dlatego np. wąski przedpokój staje się jeszcze „węższy”. Błędy dotyczą również aranżacji małego przedpokoju – wybieramy za ciemne kolory albo meble „masywne” optycznie. O sprytnych rozwiązaniach do małego przedpokoju przeczytasz niżej:

..  Urządzamy mały przedpokój krok po kroku >>>

7. Wystrój niespójny z resztą mieszkania

Ponieważ przedpokój stanowi wizytówkę mieszkania i niejako zapowiedź tego, co zobaczymy dalej, należy go urządzić spójnie z resztą pomieszczeń. Zdarza się nam popełniać ten błąd, że nie przywiązujemy wagi do stylistyki przedpokoju, skupiając się na salonie, kuchni czy łazience. Postarajmy się przynajmniej o zbliżoną kolorystykę, a także meble i akcesoria w podobnym stylu jak w pokoju dziennym.

Pomysły na przedpokój – GALERIE ZDJĘĆ

Remont przedpokoju - malowanie płytek ściennych
Nasi Partnerzy polecają