Aranżacja salonu ze schodami: cegła, kolory Maroka i styl skandynawski
Połączenie przytłumionej kolorystyki błękitów, indygo i umbry w monochromatycznym otoczeniu białych ścian i szarych podłóg, dało niezwykłą propozycję aranżacji salonu z otwartymi schodami. Barwny dywan w egzotyczną mozaikę wcale nie gryzie się z surową fakturą cegły na ścianie i koronkowym wzorem gresu. Kluczem do ich wzajemnego dopasowania jest szlachetność materiałów, z których zostały wykonane – naturalna wełna, wypalana glina i szlachetny gres.
Autor: Michał Przeździk-Buczkowski
Kolory Maroka i styl skandynawski w aranżacji salonu doskonale uzupełniły się w pełnym proporcji różnorodności projekcie wnętrza autorstwa Marty Metelier. GDZIE KUPIĆ: sofa – Furninova; poduszki, dywanik – Scandinavian Living; lampa Beat Light Fat – Tom Dixon; kinkiety Lucellino NT – Ingo Maurer; obraz – Dorota Buczkowska; kilim Palermo – Gan.
Spis treści
Aranżacja salonu z otwartymi, pozbawionymi barierki schodami, początkowo zmierzała w stronę industrialnej i dość surowej kompozycji, budowanej na monochromatyzmie kolorów ścian i podłogi. Jednak przemyślane detale, designerskie meble i oświetlenie oraz bardzo uważny dobór zapadającej w pamięć kolorystyki dodatków stworzyły nową jakość aranżacji salonu. Przyjrzyjmy się uważniej, bo pozorna surowość aranżacji salonu ze schodami skrywa jeszcze wiele wnętrzarskich niespodzianek.
Styl skandynawski w wersji industrialnej
Projektantka i właściciele wysokiego salonu z otwartymi schodami, w aranżacji wnętrza ciekawie zagrali fakturami i wzajemnym przenikaniem się materiałów. Bielona, lekko chropowata cegła na największej ścianie przywołuje surowe konotacje ze stylem loft, do którego odwołuje się także sama wysokość pomieszczenia. Jednak już delikatny, koronkowy motyw i subtelna faktura gresu na podłodze łagodzi surowość industrialnych elementów. Podobnie jak klasyczne wykończenie wnętrza - białe, drewniane drzwi wejściowe i elegancki sznyt wysokich listew przypodłogowych. Klasyka w wykończeniu zawsze umiejętnie łagodzi wszelkie wnętrzarskie eksperymenty stylistyczne, tonuje i oprawia ewentualną awangardę we wnętrzu.
Kolory Maroka
Połączenie przytłumionej kolorystyki błękitów, indygo i umbry w monochromatycznym otoczeniu białych ścian i rozbielonej szarości podłóg, dało niezwykłą propozycję aranżacji salonu z otwartymi schodami. Wełniany dywan z egzotycznym motywem wcale nie gryzie się z surową fakturą cegły na ścianie i koronkowym wzorem gresu na podłodze. Kluczem do ich wzajemnego dopasowania jest szlachetność materiałów, z których zostały wykonane – naturalna wełna dywanu, wypalana z gliny cegła i szlachetny gres.
ZOBACZ: reliefowe płytki w aranżacji cynamonowej kuchni z fornirem!
Czynniki „klimatotwórcze”
W aranżacji przestrzennego salonu ze schodami ciekawie zagrano także kolorystyką beżu – powłóczyste, beżowe zasłony z lekko przeziernego materiału, rozpostarte na pełnej wysokości przestrzennego salonu, subtelnie nawiązały do ciepłej kolorystyki przeskalowanego (120 cm średnicy blatu!) drewnianego stołu na toczonej nodze. Forma stołu nawiązuje nieco do kształtu biurowego stempla czy profilowanej figury szachowej, dzięki czemu do aranżacji salonu ze schodami wprowadzono lekko surrealistyczny efekt, rodem z „Przygód Alicji w Krainie Czarów” Lewisa Carroll’a. Czarne, designerskie krzesła szczebelkowe podbiły tylko wrażenie nieoczywistości kompozycji. Białe, gładkie firany wpuszczają do wnętrza rozproszone i miękkie światło dzienne. Element drewna w surowym wnętrzu „z cegieł i gresu” znalazł swoje miejsce w strefie otwartych schodów wspornikowych. Grube, drewniane stopnice w wybarwieniu nawiązującym do koloru drewnianego stołu, umieszczone bezpośrednio w ścianie, paradoksalnie wyglądają na lekkie i delikatne. Ocieplające aranżację, „klimatotwórcze” właściwości drewna również i w tym przypadku nie zawiodły. Podobnie jak wełniany dywan w graficzny wzór czy równie graficzne poszewki poduszek w lekko złamanej kolorystyce umbry, indygo, pudrowego różu i czerni. Ułożone na intensywnie granatowej kanapie z szezlongiem wprowadzają ożywczy element graficzny. Detale wykończenia salonu ze schodami ociepliły i „udomowiły” ogólny odbiór przestronnego wnętrza, które z uwagi na swoją wysokość i „niedomknięte” przestrzenie mógłby wiać chłodem i brakiem przytulności.
ZOBACZ: projekt żółtej kuchni w stylu skandynawskim!
Projekt wnętrza:
Marta Matelierwww.matelier.com[email protected]
Autor: Mariusz Bykowski
W aranżacji mieszkania na poddaszu w starej kamienicy elementy loftowe i postarzane zestawiono z nowoczesnym umeblowaniem. GDZIE KUPIĆ: kanapa Vesta – Furninova; stoliki – Norr11; dywan Patchwork – Sarmatia Trading; puf, kubek – Square Space; lampa Foscarini; poduszki – NAP, Square Space; stołki – Fameg.
Autor: Mariusz Bykowski
GDZIE KUPIĆ: zabudowa kuchenna i blaty - IKEA; wzorzyste kafle podłogowe - 1900 Vives Ceramica; wybrana ceramika - Home You i Zara Home;
Autor: Rafał Poławski
Obudowa kominka to płytki z motywem delikatnej koronki. Musimy przyznać, że dosyć nietypowy motyw jak na obudowę kominka. Ale na tym właśnie polega pomysł na aranżację wnętrz tego domu. Surowy beton na suficie podkreśla parapety wzdłuż okien na których można usiąść z książką lub tabletem - jest nawet specjalna lampka, lub po prostu podziwiać zieleń w ogrodzie. Widać również, że właściciele i architekci przykładali wielką wagę do oświetlenia. Na suficie znalazł się imponujący żyrandol Mercure, na podłodze lampa Tolomeo - obie z firmy Artemide. Fotell Egg, prpj. Arne Jacobsena, Mesmetric, i Ro produkowany dla firmy Fritz Hansen. Okrągłe stoliki pochodza ze sklepu BB Home, stolik kawowy - Mesmetric. Projekt: Anna i Marek Lorens, LORENS Architektura i Design