Aranżacje wnętrz: przedpokój. Urządzanie przedpokoju od A do Z

2011-06-16 14:25

Przedpokój jest wizytówką mieszkania i trzeba go potraktować jak inne wnętrza. Udowadniamy, że przedpokój nie musi być ciemny ani nudny. W dobrze urządzonym przedpokoju chętnie się zatrzymamy. Oprócz tego, że ładne, musi być to przede wszystkim funkcjonalne wnętrze. Wygodę zapewnią meble do przedpokoju, tj. szafy, wieszaki, szafki na buty.

Spis treści

  1. Przedpokój okiem architekta wnętrz
  2. Przedpokój dobrze zagospodarowany
  3. Jak urządzić przedpokój długi i wąski
  4. Jak polubić swój przedpokój
  5. Przedpokój otwarty na salon

Jak urządzić przedpokój? Efektowny wygląd przedpokoju zależy w tym samym stopniu od ładnych mebli czy detali, co od praktycznego zagospodarowania przestrzeni. Urządzając przedpokój pamiętajmy o ergonomii. Jeśli w wąskim przedpokoju postawimy nawet piękną szafę, obok której trzeba się przeciskać, na nic zda się jej uroda. W dużym przedpokoju meble będą widoczne w całej krasie. Każdy przedpokój przecinają ścieżki komunikacyjne (im więcej drzwi, tym więcej ścieżek). Dlatego urządzając przedpokój, warto zwrócić uwagę, aby meble do przedpokoju i sprzęty były odpowiednio rozmieszczone. Wtedy domownicy będą się mogli swobodnie między nimi poruszać. Równie istotną sprawą jest łatwość utrzymania porządku w przedpokoju. Gdy wchodząc, potykasz się o buty, a sterta ubrań na wieszaku zagradza przejście, nie widzisz ani pięknej podłogi, ani wyszukanej tapety na ścianach. Dlatego zaplanuj szafki na buty, wieszaki do przedpokoju i, jeśli tylko jest na to miejsce, pojemne szafy.

Przedpokój okiem architekta wnętrz

Aranżację przedpokoju najlepiej zacząć od wyboru podłogi do przedpokoju, rozmieszczenia lamp (wiąże się to z położeniem instalacji) oraz kolorów ścian i sufitu w przedpokoju. Podłoga w przedpokoju powinna być odporna na ścieranie. Sprawdzą się panele laminowane o wysokiej klasie ścieralności (AC 4). Odpowiednie do tego wnętrza będą też panele warstwowe i lite deski oraz klepki z twardego drewna: dębowe, klonowe, jesionowe i z gatunków egzotycznych. Jeśli w domu są psy, zapomnij o wykładzinie dywanowej. Wybierz do przedpokoju miękką i łatwą do czyszczenia wykładzinę elastyczną. Na posadzki do przedpokoju idelanie nadaje się też terakotta i gres.

Podczas aranżacji przedpokoju zadbaj też o oświetlenie. Za pomocą kilku kinkietów wyczarujesz w przedpokoju ciepły, kameralny nastrój. Halogenowe lampki przydadzą się do podświetlenia wnęk czy lustra w przepokoju. W aranżacji przedpokoju ważny jest wybór kolorów. Wąskie przedpokoje powinny być jasne, pastelowe. Warto w aranżacji wykorzystać też lustra. Powiększą przedpokój o odbitą przestrzeń i rozjaśniają wnętrze. Lustrzane drzwi szafy w przedpokoju sprawią, że stanie się niezauważalna. Za to korytarz będzie się wydawał dwa razy większy.

Przedpokój dobrze zagospodarowany

Gdy w przedpokoju jest mało miejsca na przechowywanie rzeczy, liczy się każdy centymetr. Można wykorzystać przestrzeń pod sufitem przedpokoju. Powiesić tam lekkie półki na pudła i kuferki. Dla tych, którzy nie lubią typowych rozwiązań albo nie chcą inwestować w zakup szafy do przedpokoju, mamy ciekawą propozycję: wieszak ma kółka ustawiony za ścianką-ekranem. Ekran można zrobić z płyty meblowej oklejonej wzorzystą tapetą. Trzeba go tylko przytwierdzić do podłogi i sufitu za pomocą metalowych kątowników, a jeśli ma być niższy – do ściany, za pomocą drążka dystansowego lub półki. Jeszcze tylko lustro - i gotowe!

Jak urządzić przedpokój długi i wąski

Czy wiesz, że długi i wąski przedpokój możesz poszerzyć optycznie? I to bez przestawiania ścian. Pomaluj w wąskim przedpokoju ściany na jasny kolor, bo nie zacieśnia przestrzeni. Połóż na podłodze w wąskim przedpokoju chodnik w poprzeczne, kontrastowe paski. Mają moc optycznego poszerzania wnętrza. Ponadto wybierz do urządzenia wąskiego przedpokoju jasne meble i dodatki. Jeśli przedpokój jest ciemny, dzięki np. białym meblom zniknie przygnębiający nastrój. Wąski przedpokój trzeba urządzić tak, by nic nie tarasowało przejścia. W takim przedpokoju sprawdzą się więc szafy zrobione na wymiar wzdłuż jednej ściany lub szafy wnękowe. Najlepiej z przesuwnymi drzwiami. Nie będą utrudniały komunikacji we wnętrzu. Szafy wnękowe są bardzo pojemne. Można w niej schować nie tylko ubrania, ale też odkurzacz, walizki, czy sprzęt sportowy. Gdy mamy przedpokój w wersji mini, warto zamówić lustrzane drzwi szafy. Dzięki nim unikniemy efektu ciasnego pudełka. Fornirowane fronty łatwo ozdobić paskami z samoprzylepnej folii. Przełamią monotonię. Praktycznie w każdym przedpokoju zmieszczą się szafki na buty, które zapewnią porządek we wnętrzu.

Jak polubić swój przedpokój

Jeśli do tej pory nie lubiłaś swojego wąskiego przedpokoju, może teraz zmienisz zdanie? Warto z wady zrobić atut. Jeśli kształt przedpokoju i układ drzwi uniemożliwia postawienie szafy czy zrobienie zabudowy, przenieś garderobę do innego wnętrz (sypialni, pokoju), a przedpokój udekoruj np. galerią fotografii. Zadbaj też o zieleń, jeśli masz miejsce postaw w przedpokoju kwiaty, powieś efektowne półki na klucze, czy wieszaki, może zmieści się ławka-siedzisko.

Przedpokój otwarty na salon

Są dwie szkoły urządzania takiego przedpokoju. Zgodnie z pierwszą należy zaznaczyć optycznie granice przedpokoju, Można to zrobić np. przez inny rodzaj podłogi między salonem a przedpokojem. Według drugiej zasady - przeciwnie - zupełnie zacieramy różnice między wnętrzami. Wtedy np. przedpokój i salon łączą ta sama podłoga i ten sam kolor ścian. Również meble powinny pasować do siebie. Tak połączony przedpokój z salonem, sprawi, że już od drzwi będzie nas zapraszać eleganckie i jasne wnętrze. Pamiętaj jednak, że głównym wrogiem otwartej przestrzeni w mieszkaniu jest nawet mały nieporządek.

Nasi Partnerzy polecają