Jak urządzić garderobę nawet na małym metrażu? Podrzucamy praktyczne pomysły
Masz wybór: szafa zabudowana lub wolno stojąca. A może osobny pokój na garderobę? Warto tak zorganizować przestrzeń mieszkania, by zmieścił się w nim przynajmniej jeden duży schowek na ubrania, z wyposażeniem, dzięki któremu znalezienie tego, co akurat potrzebne, będzie łatwe i przyjemne.
Zanim wybierzesz najlepszą dla siebie
Znajdź miejsce. Nieduża szafa wolno stojąca zmieści się w każdym pokoju. Szafa do zabudowy to sposób na zagospodarowanie nietypowych zakamarków. Jeśli dysponujesz dodatkowym pomieszczenie albo możesz część sypialni wydzielić drzwiami, zdecyduj się na garderobę.
Zaplanuj z miarką. Szafa może stanąć we wnęce, pod ścianą, w narożniku. Można wykorzystać wnękę istniejącą lub dobudować boczną ściankę z płyty g-k. Aby szafa spełniała swoją funkcję, musi mieć głębokość minimum 80 cm i co najmniej 1,5 m szerokości. W szafie narożnej każde skrzydło powinno mieć szerokość nie mniejszą niż 90 cm. Marzysz o garderobie? Możesz ją wydzielić w pokoju prostokątnym przy krótszej ścianie lub w narożniku pokoju kwadratowego – o ile ma co najmniej 12–13 m² powierzchni. W przypadku nowego mieszkania można zastanowić się nad zmianą funkcji pomieszczeń.
Zrób listę potrzeb. Ile osób będzie trzymało ubrania w szafie? Ile miejsca potrzebujemy na odzież wiszącą (krótką i długą, dla dorosłych i dla dzieci)? Ile par butów trzeba schować (damskich, męskich, dziecięcych), ile składanych ubrań ułożyć na półkach? Czy domownicy mają więcej krawatów, czy może spodni? Nie zapomnij o bieliźnie, która powinna mieć osobne miejsce. Od potrzeb użytkowników zależy rodzaj wyposażenia szafy i garderoby. Dobrze przemyślane ułatwi życie i pozwoli zaoszczędzić czas.
Wnęka za lustrem
Efektownym rozwiązaniem jest ukrycie szafy wnękowej za lustrzanymi frontami. Dodatkowa korzyść – wnętrze staje się większe, jaśniejsze. Pamiętaj jednak, że jeśli drzwi mają być przesuwane, szklane lub lustrzane tafle stosuje się w pomieszczeniach nie wyższych niż 2,75 m.
Złożona z modułów
System półek, koszy i drążków pozwala zaaranżować garderobę idealnie dopasowaną do wielkości pomieszczenia i idealnie wyposażoną.
Wygoda na miarę
Wysuwane na szynach kosze na bieliznę i bluzki, drążki na wiszące ubrania, półki... Każdy może sam zaprojektować wnętrze szafy według swoich potrzeb, dobierając wyposażenie z serii Komplement. Do wyboru jest także rodzaj drzwi (przesuwane lub na zawiasach) oraz ich kolor. Istotną zaletą są zawiasy z wbudowanymi amortyzatorami, dzięki czemu drzwi domykają się cicho i delikatnie.
Aby najefektywniej wykorzystać przestrzeń, warto zastosować półki ażurowe. Jeśli zostaną zamontowane w odległości 25-35 cm od siebie, powstanie idealna przestrzeń do układania koszulek lub swetrów. Plusem jest też swobodny dostęp powietrza do ubrań oraz to, że są dobrze widoczne. Zwykłe półki można także zmienić na wysuwane na prowadnicach kosze, które mogą być montowane bliżej siebie i pomieszczą jeszcze więcej rzeczy.
Prosto z sypialni
Na garderobę można przeznaczyć wydzielone miejsce w sypialni lub w długim korytarzu. Aby była wygodna, powinna mieć minimum 3 m² dla 1 osoby, optymalna powierzchnia dla dwojga to 7 m². Wejście do garderoby musi mieć minimum 90 cm. Wewnętrzne regały mogą być zrobione z płyty meblowej. Praktyczna jest zabudowa oparta na metalowych szynach lub wspornikach – w razie potrzeby można bez trudu zmienić położenie poszczególnych elementów.
W ramach i po linii
System organizacji pozwala utrzymać porządek w szufladach z bielizną, skarpetami, apaszkami. Wystarczy wstawić do środka stalowe lub drewniane ramy, w dowolnej konfiguracji.
Za taflą
Przesuwane drzwi kryją praktycznie urządzone wnętrze. Po jednej stronie półka z drążkiem na wieszaki, po drugiej – 6 półek o regulowanej wysokości. Lustra dodają wnętrzu lekkości, oddechu.
Nie tylko dla mężczyzn
Zawieszone pojedynczo spodnie nie pogniotą się (dzięki grubym drążkom), nie powyciągają, a kanty zachowają kształt. Wieszaki umieszczone zostały na prowadnicy, którą można wysunąć – ubrania są więc łatwo dostępne i widoczne. Obok przyda się wieszak na paski i na krawaty oraz organizery na skarpety. Wszystko pod ręką i zawsze w perfekcyjnym stanie!
Na drobiazgi
Biżuteria, paski, chusteczki... Praktyczny, wysuwany na prowadnicach wieszak można zainstalować w każdej szafie o minimalnej głębokości 47 cm. Jest prosty w montażu, w wersji lewo albo prawostronnej. W tej samej serii Elegance są też inne akcesoria ułatwiające zagospodarowanie szafy i garderoby: wysuwane wieszaki na krawaty i paski oraz na spodnie z organizerem.
Z myślą o elegantkach
Specjalny drążek wyłącznie na buty na obcasie. W trzech rządkach można ustawić, a właściwie zawiesić, łącznie 9 par damskiego obuwia. Buty wyjmuje się wygodnie, bo drążek jest wysuwany. Można go montować w szafach, które mają przynajmniej 48 cm głębokości. Szer. 60,5 cm, gł. 43 cm, wys. 96 mm.
JAKIE LAMPKI? W szafach oświetlenie może być na zewnątrz, w panelu nad drzwiami, lub w środku – tu sprawdzą się lampki pod półkami i drążki z diodami LED. Inna opcja to czujniki zbliżeniowe. Światło włącza się w chwili otwierania szafy, gaśnie, gdy ją zamykamy.
SPRYTNE SCHOWKI. Jeśli robimy szafę na wymiar, zaplanujmy w niej miejsce na rzeczy, z którymi zwykle mamy kłopot, np. na deskę do prasowania czy suszarkę na pranie.
CO MA WISIEĆ... ...nie pogniecie się, jeśli drążek powiesimy na odpowiedniej wysokości. Na marynarki, spódnice, koszule wystarczy 90 cm, na płaszcze 150–155 cm. W płytkich szafach można montować drążki nie wzdłuż, a w poprzek mebla.
Koniec chaosu!
Jak zapanować nad rzeczami w szufladzie? Wstawić do niej składane pudełko do przechowywania. Większe przegródki są idealne na zwinięte rajstopy lub szaliki, mniejsze na skarpety, paski albo apaszki, jeszcze mniejsze na biżuterię, zegarki, okulary. Podobnie przechowasz bieliznę.