Garderoba musi być przede wszystkim pojemna i wygodna. Sprawdź, jak ją urządzić
Jak urządzić garderobę w sypialni, pod skosami, w przedpokoju. Zabudowa garderoby - oglądając projekty sprawdzajmy: czy pomieszczenie jest odpowiednio duże? Jaką ma wysokość? Czy zmieszczą się w nim pojemne szafy? Czy jest odpowiednia ilość miejsca do przechowywania ubrań.
Autor: serwis prasowy marki Raumplus
Klucz do dobrze zaprojektowanej garderoby to jasno określone miejsce na każdą rzecz, którą chcemy tam przechowywać, oraz dobry wgląd w zasoby.
Spis treści
- Zabudowa garderoby: miejsce do przechowywania
- Pojemna garderoba: jak ją urządzić
- Garderoba pod skosami
- Urządzamy garderobę: zalecane wymiary i odległości
- Drzwi do garderoby: drzwi przesuwne to jest to!
- Urządzamy garderobę: rodzaje systemów montażowych
- Wyposażenie do garderoby
- Oświetlonie w garderobie
- Wentylacja: garderoba w domu
- Galerie zdjęć: nowoczesna garderoba
Garderoba jako odrębne pomieszczenie jest rozwiązaniem bardzo wygodnym. Kto raz poznał jej zalety, pozostanie jej gorącym zwolennikiem. Taka garderoba to przede wszystkim szansa na porządek w ubraniach. Łatwo je układać, segregować, zdjęte z wieszaka nadają się do włożenia bez dodatkowych zabiegów. Zaletą garderoby jest również to, że pozwala uwolnić inne pomieszczenia w domu od zajmujących dużo miejsca szaf, szafeczek, komód i pawlaczy. Radzimy, jaka zabudowa garderoby będzie funkcjonalna. Jakie wymiary i wyposażenie będzie potrzebne do zrobienia garderoby w przedpokoju, pod skosami, czy w sypialni. Jak urządzić garderobę? Aby zapewnić sobie komfort i praktyczność przechowywania odzieży, bez względu na to, czy garderoba urządzona ma być w oddzielnym pomieszczeniu, czy włączona do aranżacji sypialni, podczas organizowania tej przestrzeni warto kierować się kilkoma podstawowymi zasadami. Podpowiadamy, jak najlepiej urządzić garderobę! Bez względu na to, czy garderoba włączona jest do aranżacji sypialni (garderoba zajmująca całą długość ściany lub zaaranżowana we wnęce), czy urządzona w odrębnym pomieszczeniu, stanowi ona bardzo wygodny i praktyczny sposób przechowywania odzieży. Przestrzeń garderobiana pozwala na łatwe segregowanie różnego rodzaju ubrań i uwalnia inne pomieszczenia w domu od zajmujących dużo miejsca szaf, komód i pawlaczy.
Zabudowa garderoby: miejsce do przechowywania
Zamknięta garderoba nie ma sensu, jeśli jest zbyt mała, wąska lub płytka, tak że nie można się w niej swobodnie obrócić. Nie decydujmy się na garderobę jako oddzielne pomieszczenie we wnęce kilkadziesiąt centymetrów głębszej niż szafa. Będzie ciasna, a nie zmieści się w niej więcej niż w zwykłej szafie z przesuwnymi drzwiami dostępnej wprost z sypialni (rys. 1). Na garderobę trzeba przeznaczyć minimum 3,5 m2. Najlepiej, gdy zabudowa garderoby mieści się wzdłuż dwóch dłuższych ścian. Pomiędzy szafą a ścianą lub pomiędzy dwiema szafami powinien być odstęp co najmniej 100, lepiej 120 cm. Aby w garderobie można było się swobodnie przebierać, potrzeba 1,5 m2 wolnej powierzchni.
Pojemna garderoba: jak ją urządzić
O funkcjonalności garderoby niewątpliwie decyduje kształt. Długą, wąską garderobę trudno będzie w pełni wykorzystać. Garderoba w kształcie kwadratu jest wygodniejsza i bardziej pojemna. Można w niej umieścić głębokie szafy wzdłuż dwóch ścian i zapewnić między nimi swobodne przejście (rys. 2). Takie rozwiązanie sprawdza się również, gdy garderoba znajduje się pomiędzy sypialnią a łazienką. Jeśli drzwi do nich są na jednej osi, powierzchnia komunikacyjna nie ogranicza miejsca na szafy (rys. 3).
Garderoba pod skosami
Często projektuje się garderoby pod skosami na poddaszu. To dobry sposób na efektywne wykorzystanie powierzchni do przechowywania ubrań. Jednak garderoba pod skosem dachu może nie spełniać naszych wymagań. Na planie domu pomieszczenie wygląda na duże, 2 x 2,4 m, lecz większa jego część może być zbyt niska, aby nadawała się do przechowywania ubrań. Będzie raczej przydatnym schowkiem. Zanim więc zabierzemy się za budowanie garderoby na poddaszu, warto zawsze sprawdzić na planie przekroju domu, jakiej wysokości jest ścianka kolankowa. Jeśli jest niska (30-50 cm), możemy zainstalować przy niej tylko głębokie półki (rys. 4). Wysokość 100 cm pozwoli na zamontowanie drążków na powieszenie ubrań.
Autor: Materiały prasowe ELFA
System przechowywania Elfa urządzi każdy przedpokój. Rozplanowanie półek, wieszaków, koszy dopasuj do własnych potrzeb i wielkości wnętrza. Wszystkie elemnty Elfa można ze soba łączyć i zestawiać, tworząc funkcjonalną szafę, garderobę w przedpokoju.
Urządzamy garderobę: zalecane wymiary i odległości
Jeśli masz możliwość urządzenia garderoby w oddzielnym pomieszczeniu, zachowaj odpowiednie wymiary i odległości, by dostęp do składowanych ubrań był wygodny i bezproblemowy. Pomieszczenie przeznaczone na przestrzeń garderobianą powinno mieć co najmniej 140 centymetrów szerokości. Na wymiar ten składa się głębokość potrzebna do powieszenia ubrań (szafy) oraz szerokość przejścia – najlepiej jest, by miało ono 80-90 centymetrów. Gdy będzie węższe, w garderobie trudno będzie ci się poruszać. Drzwi do garderoby powinny mieć przynajmniej 70 centymetrów szerokości.
Sprawdź też: jak zaprojektować szafę bez błędów - wymiary >>>
Pamiętaj o tym, że jeśli garderoba ma być urządzona w osobnym pomieszczeniu, a nie we wnęce za drzwiami przesuwnymi, zgodnie z normą musi być w niej kanał wentylacyjny oraz nieszczelności w drzwiach. Gdy pomieszczeniu znajduje się okno z nawiewnikiem, kanał nie jest konieczny.
Drzwi do garderoby: drzwi przesuwne to jest to!
Zamontowanie w garderobie (zarówno takiej urządzonej w oddzielnym pomieszczeniu, jak i włączonej do aranżacji sypialni) drzwi przesuwnych pozwala zaoszczędzić do 8 m² przestrzeni koniecznej do uchylenia tradycyjnych drzwi. Możesz wybrać spośród gotowych projektów proponowanych przez producentów drzwi lub zlecić wykonanie konstrukcji stolarzowi. Skrzydła drzwi przesuwnych poruszają się po prowadnicach zamontowanych pod sufitem i na podłodze lub tylko pod sufitem (drzwi podwieszane), dlatego montując tego typu drzwi, należy wyrównać krzywizny w podłodze, suficie i ścianach. Możesz też zastosować tak zwany dystans boczny, cokół lub obniżenie skrzydła drzwiowego. Dzięki nim konstrukcja będzie trzymała pion. Jeśli drzwi mają chować się w kasecie przy istniejącej ścianie, konieczne jest pogrubienie jej o 10-12 centymetrow lub wyburzenie jej i postawienie nowej ścianki o konstrukcji szkieletowej. Alternatywą są drzwi przesuwne teleskopowe. Umożliwiają one schowanie dwóch skrzydeł w jednej kasecie z karton-gipsu (o grubości około 17 centymetrów). System teleskopowy sprawdza się zwłaszcza wtedy, kiedy z braku miejsca niemożliwe jest zamontowanie dwóch kaset (na drzwi podwójne). W garderobach na ogół stosowane są systemi drzwi przesuwnych z aluminium lub stali. Te z systemem aluminiowym można stosować w pomieszczeniach wyższych niż standardowe. Systemy stalowe są tańsze od aluminiowych, ale bywają głośniejsze.
Urządzamy garderobę: rodzaje systemów montażowych
Urządzając garderobę, możesz zdecydować się na jeden z kilku rodzajów systemów montażowych do garderób. Wytrzymałym i stabilnym systemem, który sprawdza się pod skosami jest konstrukcja mocowana do ścian. Półki, szuflady i drążki mocuje się do stalowych lub aluminiowych szyn albo profili przykręcanych do ścian. Alternatywą jest system wolno stojący, na wyposażenie którego składają się szafy nieprzytwierdzone do ścian lub podłoża. Jego elementy nośne mogą być wykonane z drewna, stali, aluminium lub tworzyw sztucznych, a moduły powinny być połączone ze sobą tak, by zapewnić konstrukcji stabilność. Jest łatwy w montażu i demontażu, ale może zdarzyć się, że nie będzie tak solidny jak system mocowany do ścian. Dobrym wyjściem (szczególnie w przypadku, gdy ściany są mało wytrzymałe i nie nadają się do przenoszenia dużych obciążen) jest również system oparty na drążkach rozporowych, w którym półki i szuflady montuje się się do aluminiowych drążków mocowanych między sufitem i podłogą. Tego typu systemy występują w modułach (40-120 centymetrów), ich plusem jest również fakt, że łatwo zmodyfikować lub dokupić elementy ich wyposażenia. Uwaga: każdy producent ma opracowany własny system do garderób, więc, by mieć pewność, że wszystko do siebie pasuje, lepiej ich nie mieszać.
Wyposażenie do garderoby
Możemy wybierać spośród koszy i szuflad, stojaków i drążków na buty, ruchomych drążków na spodnie, wieszaków, uchwytów. Nie zawsze jednak bogatsze wyposażenie oznacza większą funkcjonalność garderoby. Zamiast jednego długiego drążka na wieszaki lepiej zaplanować kilka krótszych. Ideałem są oddzielne miejsca służące do wieszania rzeczy długich (ok. 150 cm) i krótkich (na koszule, marynarki, złożone spodnie, spódnice wystarczy 95 cm). Wszystko co wysuwane (szuflady lub koszyki), jest praktyczniejsze od nisko umieszczonych półek. Jeśli potraktujemy garderobę jako otwartą szafę, półki i drążki na wiszące ubrania nie muszą być zamknięte. Decydując się na to, pamiętajmy jednak, że ich zawartość będzie się kurzyć. Przydadzą się wtedy pudła i pokrowce.
Oświetlonie w garderobie
Firmy produkujące wyposażenie garderób oferują również oświetlenie w suficie albo na ścianie. Żarówki o mocy 25 W włączane od czasu do czasu dodatkowo osuszą pomieszczenie. Oświetlenie może się włączać automatycznie przy otwieraniu drzwi. Jeśli garderoba służy jako przebieralnia, niezbędne jest też lustro.
Wentylacja: garderoba w domu
Garderoba koniecznie powinna mieć wentylację. Czasami jednak brak wolnych przewodów wentylacyjnych w pomieszczeniu nam to uniemożliwia. Jednym ze sposobów zapewnienia wentylacji jest kratka w ścianie pomiędzy garderobą a innym pomieszczeniem. Temperatura powinna tu być taka sama jak w sypialni. Dlatego nie należy wyprowadzać przewodu wentylacyjnego bezpośrednio przez ścianę zewnętrzną.
Galerie zdjęć: nowoczesna garderoba
Aranżacje i inspracje jak urządzić nowoczesną garderobę. Zabudowa garderoby - zobacz zdjęcia i projekty.
Autor: mat. pras. ernestrust
Sypialnia stanowi dobre miejsce na organizację garderoby. Kluczowe jest odpowiednie jej wkomponowanie w wystrój - jak w tej realizacji
Autor: materiały prasowe Komandor
Jak wyglądają nowoczesne garderoby? Rozbudowane systemy przechowywania ubrań chętnie zamykamy za szklanymi drzwiami, które dają doskonały wgląd w zasoby.
Autor: Agnieszka Zbonik
Autor: Katarzyna Narożna
W stylu prowansalskim to dodatki tworzą klimat we wnętrzu, wprowadzając atmosferę sielskości i ciepła. Prezentowane meble pochodzą z kolekcji Halifax. Źródło: Seart.pl
Jak urządzić funkcjonalną kuchnię? Jak wyposażyć garderobę? Jak oświetlić salon? I na jakie ważne detale w mieszkaniu koniecznie trzeba zwrócić uwagę? Praktyczne rekomendacje zebraliśmy w naszej akcji specjalnej!