Odmień swój ciemny przedpokój. Najlepsze triki na jasne i funkcjonalne wnętrze!
Jak rozjaśnić ciemny przedpokój w bloku? Ciasne i ciemne pomieszczenia to wyzwanie, z którym często mierzą się mieszkańcy bloków. Brak naturalnego światła i niewielka przestrzeń sprawiają, że trudno połączyć funkcjonalność z estetyką. Jak urządzić taki przedpokój, aby był praktyczny i stylowy? Zobacz naszą galerię inspiracji i odkryj praktyczne pomysły, które odmienią nawet najmniejszą przestrzeń!
Autor: Materiały prasowe/Westwing
Spis treści
- Jak rozjaśnić ciemny przedpokój? Zacznij od ścian!
- Jak odmienić przedpokój? Wymień podłogę!
- Jak odnowić mały przedpokój? Dobierz dodatki
- Wieszaki do przedpokoju
- Metamorfoza korytarza. Zmień oświetlenie
- Jakie meble do ciemnego przedpokoju?
- Jak rozjaśnić ciemny przedpokój? Wybierz drzwi z przeszkleniami
- Jak odmienić ciasny przedpokój? Oto nasze rady
- Metamorfoza ciemnego przedpokoju - zdjęcia.
Jak rozjaśnić ciemny przedpokój? Zacznij od ścian!
Powszechnie uważa się, że przedpokój to wizytówka każdego domu – to pierwsze pomieszczenie, które widzimy, gdy przekraczamy próg, tam też witamy naszych gości.
Gdy korytarz jest wąski, ciemny i klaustrofobiczny, nie będziemy czuć się w nim dobrze – nie będzie on również dobrze się prezentować. Rozjaśnianie przestrzeni warto więc zacząć od zmiany koloru ścian.
Kiedyś panowała moda na wykładanie ścian boazerią – niestety, nie tylko jest to niehigieniczne (wystarczy pomyśleć o mikroorganizmach i pleśni, która kryje się pod starą boazerią!), ale również przytłaczające dla na tak niewielkiej powierzchni.
Jak pomalować ciemny przedpokój?
Dobrym pomysłem, by rozjaśnić ciemny przedpokój, jest wybór farb w kolorach pastelowych, bielach, beżach i szarości. W ten sposób optycznie powiększymy korytarz, rozjaśnimy go i ożywimy.
O czym warto pamiętać, malując przedpokój?
Koniecznie wybierzmy farby, które będą wytrzymałe na ścieranie oraz odporne na plamy – w przedpokoju nietrudno o otarcia i zabrudzenia. By dodać wnętrzu ciekawego efektu i dynamizmu, a przy tym skutecznie go rozjaśnić możemy użyć farby z drobinkami brokatu.
Sprawdzi się również tapeta mineralna działająca na podobnej zasadzie. Zdecydujmy się na jasne kolory i delikatne wzory. Najlepsze tapety to te produkowane na flizelinie, która ułatwia aplikację, a utrzymanie ich w czystości nie sprawia żadnych kłopotów. Z łatwością można je także usunąć i wymienić.
Jeśli chcesz urządzić przedpokój w stylu skandynawskim, wykorzystaj propozycje w subtelne kwiaty, delikatne teksturalne wzory czy minimalistyczne, finezyjne kształty. Dobrym wyborem może okazać się również tapeta w paski, która zazwyczaj powiększa pomieszczenie. Paski to idealny wzór to wąskich i małych przedpokojów! Natomiast dekoracja ścienna w duchu glamour powinna być nieco bardziej elegancka i finezyjna tak, jak na przykład tapeta w ornamenty.
Zobacz również: Ciemna klatka schodowa - metamorfoza. Zdjęcia
Autor: AD
Jak odmienić przedpokój? Wymień podłogę!
Jak rozjaśnić pomieszczenie w inny sposób niż przez malowanie? Może nam pomóc w tym odpowiednie dobranie odcienia i materiału podłogi. Podobnie jak w przypadku ścian, dobrym pomysłem będzie jasna podłoga, na przykład drewniany parkiet czy panele winylowe w jasnym odcieniu.
Jeżeli wolimy płytki, wybierzmy oszlifowany gres o połyskującej powierzchni – takie rozwiązanie nie tylko pięknie wygląda, ale również dzięki odbijaniu światła optycznie powiększa przestrzeń.
Pamiętajmy, by kupować materiały o wysokiej jakości, które są odporne na wilgoć, wodę i uszkodzenia mechaniczne – przedpokój to intensywnie eksploatowane miejsce w domu, więc będzie wymagało solidnych materiałów.
Oto kilka podstawowych wskazówek dotyczących rodzajów podłogi w przedpokoju:
- Chcesz mieć płytki? Wybierz te o wysokiej klasie ścieralności – IV lub nawet V. Weź też pod uwagę twardość płytek, najlepsza to 6–8 w skali Mosha (informacje znajdziesz w specyfikacji produktu). Powinny być również antypoślizgowe, choćby z delikatną fakturą.
- Marzysz o marmurze? Pamiętaj, że wymaga regularnej impregnacji, bo łatwo się plami.
- Panele laminowane wybierz o grubości minimum 8–10 mm, klasie ścieralności AC4 albo nawet AC5 i klasie użyteczności 22 bądź 23.
- Deski warstwowe – zabezpieczone fabrycznie kilkoma warstwami lakieru utwardzonego promieniami UV, z górną warstwą z twardych gatunków drewna: egzotycznego czy rodzimego dębu.
- Posadzka żywiczna na wylewce betonowej. To nowoczesna propozycja, łatwa do utrzymania w czystości
Przeczytaj również: Remont przedpokoju. Na co zwrócić uwagę, kosztorys prac, praktyczne wskazówki
Jak odnowić mały przedpokój? Dobierz dodatki
Skoro już wiemy, jak rozjaśnić ciemny przedpokój za pomocą kolorów ścian i podłogi czas na dodatki! Tak, dodatki pełnią równie ważną rolę, zwłaszcza jeden z nich. Mowa oczywiście o lustrze. W ciemnym, wąskim przedpokoju to podstawa.
Dlaczego? Duża tafla lustra bezramowego (lub z delikatną ramą) ciągnącego się przez jedną ze ścian przedpokoju da wrażenie powiększenia i głębi.
Pomijając funkcję praktyczną i ozdobną, lustro warto wykorzystać do rozświetlenia ciemnego korytarza. Gdy lustrzana tafla styka się z krawędzią podłogi, efekt powiększenia jest spektakularny. Zadbaj tylko o to, by w „strefie odbicia” znalazł się efektowny fragment przedpokoju, a nie na przykład bałagan.
Polecamy: Lustro na ścianę do przedpokoju - jak stylowo powiększyć przestrzeń. Inspiracje
Wieszaki do przedpokoju
Zapominamy o wieszakach w równym rządku, dajemy im większą swobodę – mocujemy na różnych wysokościach. Dzięki temu zyskują na atrakcyjności. Pamiętaj też o personalizacji. Każdy domownik może mieć wieszak przypisany do siebie.
Metamorfoza korytarza. Zmień oświetlenie
By rozjaśnić ciemny przedpokój, będziemy także potrzebowali dobrego oświetlenia. Zrezygnujmy z centralnych lamp i żyrandoli, które nie są w stanie dotrzeć do każdego zakamarka przedpokoju. Zamiast tego, zamontujmy punktowe halogeny na całej długości sufitu.
O czym jeszcze pamiętać, kupując lampy i żarówki do przedpokoju?
Lampy przedpokoju to nie tylko kwestia estetyczna, ale również praktyczna. Warto postawić na oświetlenie, która dobrze odwzorowuje kolory, czyli posiada współczynnik oddawania barw CRI na poziomie CRI>90. Dzięki temu nie pomylimy granatowej kurtki z czarną nawet po zachodzie słońca.
Barwa światła też ma znaczenie. O wprowadzenie przytulnej atmosfery zatroszczy się oświetlenie w ciepłym odcieniu. Będzie to także zabieg taktyczny w sytuacji, kiedy wnętrze korytarza łączy się na przykład z salonem oświetlonym ciepłym światłem. Dla zachowania jednorodnej stylistyki warto zadbać o to, aby w obu pomieszczeniach temperatura barwowa była taka sama.
Jednym z kryteriów, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze źródeł światła do przedpokoju, jest jego rozmiar, szczególnie jeżeli pomieszczenie zostało obniżone przez sufit podwieszany. W małym przedpokoju można zdecydować się na główne źródło światła zamocowane na suficie.
W przypadku większych przestrzeni zdecydowanie lepiej jest sięgnąć zarówno po oświetlenie główne, jak i dodatkowe, na przykład w postaci kinkietu.
W korytarzach w formie kwadratu najlepiej sprawdzą się oprawy sufitowe, takie jak plafony, oprawy systemowe lub niezwykle efektowne szynoprzewody, których cechą szczególną jest prostota montażu i możliwość rearanżacji oświetlenia bez konieczności modyfikacji instalacji elektrycznej.
Jeżeli jesteś właścicielem prostokątnego przedpokoju, to optymalnym rozwiązaniem oświetleniowym będzie szereg kilku lamp natynkowych. Popularnym rozwiązaniem jest umieszczenie w jednej linii kilku reflektorów lub nowoczesnych, sześciennych czy okrągłych opraw.
Autor: Materiały prasowe/Westwing
Jakie meble do ciemnego przedpokoju?
Mówiąc o dodatkach, nie możemy zapomnieć o meblach. Jasne, proste i lekkie – tak w trzech słowach możemy określić idealne meble do przedpokoju. Jeśli możemy, ograniczmy się do smukłej konsoli na nóżkach lub ściany zabudowanej szafą. Zamiast stojącego wieszaka zajmującego dużo miejsca, zamontujmy pojedyncze wieszaki w ścianie.
W małym przedpokoju sprawdzą się modele wielofunkcyjne, na których można przysiąść, na przykład skrzynia z poduchami, puf ze schowkiem. Albo półka-siedzisko we wnęce czy straponten – krzesełko składane montowane na ścianie (jak w poczekalniach). Ten ostatni kupisz plastikowy, drewniany, z oparciem lub bez niego, a nawet z gazetownikiem.
Typ kołków z wkrętami do zamocowania wiszącego siedziska dopasuj do rodzaju ściany. Do płyt z gips-kartonu, wiórowych, cegły dziurawki stosuje się wkręty z kołkami, tzw. Molly.
Do lekkich odmian betonu komórkowego użyj wkrętów z kołkami metalowymi, do ścian pełnych – kołków uniwersalnych. Długość oraz grubość wkrętów i kołków zależy od ich obciążenia.
Jak rozjaśnić ciemny przedpokój? Wybierz drzwi z przeszkleniami
Warto wspomnieć także o triku, który chętnie wykorzystują architekci i projektanci wnętrz, by rozjaśnić ciemny przedpokój. Chodzi o drzwi. Jednolite, grube drzwi nie przepuszczają światła – z racji tego, że w przedpokoju nie mamy możliwości zamontowania okna, jedyne źródło naturalnego światła pochodzi z sąsiadujących pomieszczeń.
By zapewnić sobie jak najwięcej tego światła, warto wybrać drzwi z przeszkleniami. Jeśli nie chcemy całkowicie transparentnych przeszkleń, zdecydujmy się na szkło mleczne.
Jak odmienić ciasny przedpokój? Oto nasze rady
- Wybierz jasny kolor ścian, to także optycznie powiększy pomieszczenie.
- Jeśli masz w planach szafę w przedpokoju – wybierz dla niej jasne kolory frontów. Szafa z lustrem do przedpokoju to świetny pomysł.
- Jeśli pomieszczenie jest małe i klaustrofobiczne, powieś tam lustra, lub zrób lustrzane fronty szafy. To optycznie bardzo powiększy pomieszczenie.
- Oświetlenie. Jeśli przedpokój jest ciemny, nie ma okien, nie polecamy stosowania stonowanego, klimatycznego oświetlenia. W miejscu, gdzie nasi goście zostawiają ubrania, buty powinno być jasno. Zastosuj jasne ledowe oświetlenie.
Metamorfoza ciemnego przedpokoju - zdjęcia.
Autor: Materiały prasowe/Westwing
Autor: Materiały prasowe/Agata Meble
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak urządzić nowoczesny przedpokój w bloku? Siedzisko do przedpokoju - bez tego się nie obędzie!
Polecamy: Optyczne triki na mały salon! Jakie rozwiązania sprawią, że wyda się większy?
Autor: Projekt wnętrza: Mikołajska Studio, zdjęcia: Yassen Hristov
Dzięki zabudowie meblowej ograniczonej do jednej ściany, znalazło się miejsce dla dwóch sofy i dwóch foteli.