Jak urządzić przedpokój w bloku? Co na ścianę do przedpokoju, żeby się nie brudziła?

2024-09-19 11:05

Przedpokój w bloku niezbyt często ma dostęp do naturalnego światła. Jeśli stanowi osobne pomieszczenie, a nie jest np. częścią strefy dziennej, jest na ogół dosyć ciemny. Poza tym jego niezbyt duży metraż nastręcza problemów w aranżacji, która spełniałaby kryterium funkcjonalności, ale również estetyki. Jeśli również i ty się głowisz, jak urządzić przedpokój w bloku, zajrzyj do naszej galerii i poszukaj tam inspiracji!

Spis treści

  1. Jaka podłoga w przedpokoju? Płytki, panele, marmur, żywica czy drewno?
  2. Co na ścianę do przedpokoju, żeby się nie brudziła?
  3. Siedzisko do przedpokoju
  4. Jakie lustro do przedpokoju?
  5. Wieszaki do przedpokoju
  6. Szafa do przedpokoju
  7. Jakie oświetlenie na korytarz i do przedpokoju?
  8. Jak urządzić modny przedpokój w bloku. Zdjęcia

Jaka podłoga w przedpokoju? Płytki, panele, marmur, żywica czy drewno?

  • Chcesz mieć płytki na podłodze? Do przedpokoju wybierz te o wysokiej klasie ścieralności – IV lub nawet V. Weź też pod uwagę twardość płytek, najlepsza to 6–8 w skali Mosha (informacje znajdziesz w specyfikacji produktu). Powinny być również antypoślizgowe, choćby z delikatną fakturą.
  • Marzysz o marmurze? Pamiętaj, że wymaga regularnej impregnacji, bo łatwo się plami.
  • Panele laminowane wybierz o grubości minimum 8–10 mm, klasie ścieralności AC4 albo nawet AC5 i klasie użyteczności 22 bądź 23.
  • Deski warstwowe – zabezpieczone fabrycznie kilkoma warstwami lakieru utwardzonego promieniami UV, z górną warstwą z twardych gatunków drewna: egzotycznego czy rodzimego dębu.
  • Posadzka żywiczna na wylewce betonowej. Nowoczesna, łatwa do utrzymania w czystości

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Remont przedpokoju. Na co zwrócić uwagę, kosztorys prac, praktyczne wskazówki

Przedpokój
Autor: serwis prasowy marki Equipe Na zdj. płytki Chevron z gresu szkliwionego, Equipe.

Co na ścianę do przedpokoju, żeby się nie brudziła?

  • Do malowania wykorzystaj odporne na szorowanie farby lateksowe, akrylowo-lateksowe, ceramiczne, z dodatkiem teflonu. Stworzą dobre tło dla przedmiotów i sprzętów.
  • Tapeta, fototapeta. Wybierz zmywalną, winylową, odporną na wilgoć i częste mycie. Jeśli chcesz urządzić przedpokój w stylu skandynawskim, wykorzystaj tapety w subtelne kwiaty, delikatne teksturalne wzory czy minimalistyczne, finezyjne kształty. Dobrym wyborem może okazać się również tapeta w paski, która zazwyczaj powiększa pomieszczenie. Paski to idealny wzór to wąskich i małych przedpokojów! Natomiast tapeta do przedpokoju w stylu glamour powinna być nieco bardziej elegancka i finezyjna, tak jak np. tapeta w ornamenty. 
  • Drewno, sklejka na ścianie. Jest prosto, nowocześnie, ciepło.
Przedpokój
Autor: serwis prasowy marki Engblad & Co Na zdj.: kolorowa tapeta na fizelinie Garda Arkiv marki Engblad & Co.

Siedzisko do przedpokoju

W małym przedpokoju sprawdzą się meble wielofunkcyjne, na których można przysiąść, np. skrzynia z poduchami, puf ze schowkiem. Albo półka-siedzisko we wnęce czy straponten – krzesełko składane montowane na ścianie (jak w poczekalniach). Ten ostatni kupisz plastikowy, drewniany, z oparciem lub bez niego, a nawet z gazetownikiem.

Typ kołków z wkrętami do zamocowania wiszącego siedziska dopasuj do rodzaju ściany. Do płyt z gips-kartonu, wiórowych, cegły dziurawki stosuje się wkręty z kołkami, tzw. Molly.

Do lekkich odmian betonu komórkowego użyj wkrętów z kołkami metalowymi, do ścian pełnych – kołków uniwersalnych. Długość oraz grubość wkrętów i kołków zależy od ich obciążenia.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak urządzić nowoczesny przedpokój w bloku? Siedzisko do przedpokoju - bez tego się nie obędzie!

Przedpokój
Autor: Materiały prasowe/Westwing

Jakie lustro do przedpokoju?

Pomijając funkcję praktyczną i ozdobną, lustro warto wykorzystać do rozświetlenia ciemnego korytarza. Gdy lustrzana tafla styka się z krawędzią podłogi, efekt powiększenia jest spektakularny. Zadbaj tylko o to, by w „strefie odbicia” znalazł się efektowny fragment przedpokoju, a nie np. bałagan. 

Przedpokój
Autor: serwis prasowy marki Nordal

Wieszaki do przedpokoju

Zapominamy o wieszakach w równym rządku, dajemy im większą swobodę – mocujemy na różnych wysokościach. Dzięki temu zyskują na atrakcyjności. Pamiętaj też o personalizacji. Każdy domownik może mieć wieszak przypisany do siebie. 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Wybieramy wieszak do przedpokoju! Nowoczesne wieszaki do przedpokoju: z siedziskiem, ścienne, stojące i panele

wieszak
Autor: serwis prasowy marki Maze Interior AB

Szafa do przedpokoju

W tradycyjnie zaaranżowanym przedpokoju szafa jest elementem obowiązkowym. Rozwiązania na wymiar pozwolą zagospodarować każdą, nawet nietypową przestrzeń na potrzeby przechowywania rzeczy. W meblach szytych na miarę nie ogranicza nas wysokość, szerokość ani głębokość.

Dla małego przedpokoju nawet niewielka, dwuskrzydłowa szafa wbudowana we wnękę to niezbędne minimum, które pozwala zachować ład na ograniczonym metrażu. Dzięki temu, że sami decydujemy o rozkładzie półek czy drążków, jesteśmy w stanie dokładnie wybrać, ile miejsca przeznaczymy na rzeczy wierzchnie, a ile na obuwie.

Nie zapominajmy też o małej, górnej półce na drobiazgi takie jak czapki, szaliki, rękawiczki czy letnie apaszki.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Wygodna szafa do przedpokoju: praktyczne sposoby na szafy w przedpokoju

Jakie oświetlenie na korytarz i do przedpokoju?

Oświetlenie przedpokoju to nie tylko kwestia estetyczna, ale również praktyczna. Warto postawić na oświetlenie, która dobrze odwzorowuje kolory, czyli posiada współczynnik oddawania barw CRI na poziomie CRI>90. Dzięki temu nie pomylimy granatowej kurtki z czarną nawet po zachodzie słońca.

Barwa światła też ma znaczenie. O wprowadzenie przytulnej atmosfery zatroszczy się oświetlenie w ciepłym odcieniu. Będzie to także zabieg taktyczny w sytuacji, kiedy wnętrze korytarza łączy się na przykład z salonem oświetlonym ciepłym światłem. Dla zachowania jednorodnej stylistyki warto zadbać o to, aby w obu pomieszczeniach temperatura barwowa była taka sama.

Jednym z kryteriów, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze źródeł światła do przedpokoju, jest jego rozmiar, szczególnie jeżeli pomieszczenie zostało obniżone przez sufit podwieszany. W małym przedpokoju można zdecydować się na główne źródło światła zamocowane na suficie.

W przypadku większych przestrzeni zdecydowanie lepiej jest sięgnąć zarówno po oświetlenie główne, jak i dodatkowe, na przykład w postaci kinkietu.

W korytarzach w formie kwadratu najlepiej sprawdzą się oprawy sufitowe, takie jak plafony, oprawy systemowe lub niezwykle efektowne szynoprzewody, których cechą szczególną jest prostota montażu i możliwość rearanżacji oświetlenia bez konieczności modyfikacji instalacji elektrycznej.

Jeżeli jesteś właścicielem prostokątnego przedpokoju, to optymalnym rozwiązaniem oświetleniowym będzie szereg kilku lamp natynkowych. Popularnym rozwiązaniem jest umieszczenie w jednej linii kilku reflektorów lub nowoczesnych, sześciennych czy okrągłych opraw.

Oświetlenie przedpokoju
Autor: Jakub Dziedzic Na zdjęciu lampy sufiotwe Tuba marki AQform.

Jak urządzić modny przedpokój w bloku. Zdjęcia

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Architekt radzi, jak powiększyć przedpokój. Sprytne sposoby na mały przedpokój