Jak urządzić przedpokój w bloku otwarty na salon? Porady, inspiracje i gotowe rozwiązania
Przedpokój w bloku często stanowi osobne pomieszczenie. Wtedy jest jednak ciemny i mało przytulny. Jeśli chcesz zyskać dodatkową przestrzeń, warto otworzyć go na salon i całą strefę dzienną. Wówczas, aby stał się ich integralną częścią, musi być z nimi utrzymany w spójnej stylistyce. Dowiedz się, jak urządzić przedpokój w bloku otwarty na salon tak, żeby był komfortowy, funkcjonalny i estetyczny.
Autor: Archiwum serwisu
Spis treści
- Jak urządzić przedpokój w bloku?
- Aranżacja przedpokoju w bloku. Jak zrobić to dobrze?
- Przedpokój otwarty na salon – jak go urządzić?
- Przedpokój otwarty na salon. Inspiracje, zdjęcia i przykładowe aranżacje
- Projekt estetycznego i funkcjonalnego przedpokoju
- Mały przedpokój w bloku – jak go urządzić?
- Jak urządzić przedpokój w bloku? Podsumowanie:
Jak urządzić przedpokój w bloku?
Przedpokój w bloku jest pierwszym miejscem w mieszkaniu, które jako pierwsze widzą nasi goście. Dla nas też jest to miejsce, które nas żegna, kiedy wychodzimy, i wita po powrocie z pracy. Dlatego tak samo są ważne oba aspekty aranżacji przedpokoju.
Niestety, zwykle aranżację przedpokoju zostawiamy na koniec i poświęcamy mu najmniej uwagi. Niesłusznie, bo przedpokój jest wizytówką naszego domu. Pokazuje, kim są właściciele mieszkania i czego spodziewać się w następnych pomieszczeniach. To nie tylko wieszaki lub szafa na ubrania wierzchnie, szafka na buty i ewentualnie komódka na drobiazgi.
Zobacz także: Jak urządzić stylowy przedpokój w bloku? 15 inspirujących aranżacji
Aranżacja przedpokoju to także kolor ścian, oświetlenie, podłoga oraz całe mnóstwo dodatków dekoracyjnych i koszy. Podpowiadamy, jak urządzić komfortowy przedpokój, jakie wybrać meble i dodatki dekoracyjne.
Jak to wszystko pogodzić zwłaszcza kiedy przedpokój stanowi jedną wspólną przestrzeń z pokojem dziennym i kuchnią? Czy to w ogóle jest możliwe? Oczywiście, że tak!
Kluczowe aspekty to:
- Funkcjonalność przede wszystkim! Przedpokój w bloku powinien być maksymalnie funkcjonalny, aby wykorzystać każdy centymetr przestrzeni.
- Organizacja przestrzeni: Wszystko musi mieć swoje miejsce, aby uniknąć chaosu. Szafa na kurtki i płaszcze to podstawa, ale warto zadbać także o półki, szuflady lub kosze na czapki, szaliki i rękawiczki.
- Miejsce na buty: Zorganizuj przestrzeń na buty – szafka na buty to must-have, szczególnie w bloku, gdzie często brakuje miejsca na przechowywanie obuwia.
- Półka na drobiazgi: Wygodne miejsce na klucze, kluczyki samochodowe i okulary słoneczne to drobiazg, który ułatwi codzienne życie.
- Miejsce do siedzenia: Siedzisko ułatwi zakładanie butów, szczególnie zimowych, i pomoże małym dzieciom. Może to być szafka na buty z siedziskiem lub wnęka w szafie.
Aranżacja przedpokoju w bloku. Jak zrobić to dobrze?
Aranżacja przedpokoju, niezależnie od tego czy jest duży czy mały, powinna być funkcjonalna. Idealnie jest gdy znajdzie się tam wygodne, może być niewielkie, siedzisko, na którym łatwo będzie zmienić buty. Dobrze jeśli jest zamykana szafa chowająca wszystkie części noszonej aktualnie garderoby.
Jest to szczególnie ważne jesienią i zimą. Taki klimat… Dobrze, jeśli jest dodatkowy wieszak na mokre części garderoby. No i oczywiście rzecz absolutnie niezbędna w przedpokoju, czyli duże lustro, w którym możemy sprawdzić przed wyjściem czy dobrze wyglądamy.
Wielkoformatowe lustro w aranżacji przedpokoju ma jeszcze jedną zaletę. Znakomicie powiększa optycznie niewielką często przestrzeń. A jeśli przedpokój jest otwarty na salon, to jego aranżacja powinna współgrać stylistycznie z resztą mieszkania. Pamiętajmy też o oświetleniu. Powinno płynnie przechodzić z jednego pomieszczenia do następnego. Przecież to wspólna przestrzeń. Przydadzą się też na pewno łączniki schodowe.
Przedpokój otwarty na salon – jak go urządzić?
Wspólna przestrzeń przedpokoju w bloku, salonu i kuchni to czasem aranżacyjne wyzwanie. Chcąc zapewnić wszystkie podstawowe funkcje, czasem po prostu go zagracamy.
Dlatego aranżacja przedpokoju to niestety często kompromis. Mimo wszystko pamiętajmy o tym, żeby dla odwiedzającego nas gościa przedpokój był zapowiedzią tego, co znajduje się w dalszej części mieszkania.
- Spójność stylu i kolorystyki: Styl i kolorystyka przedpokoju powinny być spójne z salonem.
- Posadzka: Posadzka w przedpokoju może być wykonana z gresu lub kamienia, a w salonie z parkietu, ale powinny do siebie pasować.
- Ściany: Zastosuj okładzinę zabezpieczającą ściany przed zabrudzeniami lub pomaluj je farbą nadającą się do częstego mycia.
- Jeśli przedpokój jest otwarty na salon, ważne jest zachowanie spójności stylu i kolorystyki. Posadzka w przedpokoju może być wykonana z gresu lub kamienia, a w salonie z parkietu, ale powinny do siebie pasować. Zastosuj okładzinę zabezpieczającą ściany przed zabrudzeniami lub pomaluj je farbą nadającą się do częstego mycia.
Przedpokój otwarty na salon. Inspiracje, zdjęcia i przykładowe aranżacje
Autor: Archiwum serwisu
Projekt estetycznego i funkcjonalnego przedpokoju
Projekt przedpokoju to nie lada wyzwanie. Polska wersja przedpokoju to zazwyczaj niewielka przestrzeń do zagospodarowania, która musi być nie tylko funkcjonalna i praktyczna, ale przede wszystkim efektowna i szykowna. Przecież to właśnie to miejsce jest najczęściej oglądanym wnętrzem mieszkania!
1. Wieszak w przedpokoju: must-have w projekcieWyobrażacie sobie przedpokój pozbawiony wieszaka? Chyba nie. Wieszak w projekcie przedpokoju to absolutna konieczność. Sytuując wieszak w przedpokoju, warto dobrać jego formę do ogólnej aranżacji wnętrza.
Możemy zdecydować się na wieszak w ukryciu lub dekoracyjny, który będzie największym bohaterem projektu przedpokoju. Wbrew pozorom wieszak jest idealnym rozwiązaniem także w projekcie małego i wąskiego przedpokoju – pomoże zaprowadzić ład we wnętrzu i będzie gwarancją, że wszystkie ubrania wierzchnie będą miały swoje miejsce. Pamiętajmy, że wieszak nie zastąpi nam jednak pojemnej szafy w zabudowie.
2. Szafy w zabudowie: idealne miejsce na garderobęPrzedpokój to miejsce idealne do zaprojektowania szafy w zabudowie. Będzie ona najlepszym wykorzystaniem wolnej przestrzeni w korytarzu, jednocześnie zapewniając nam optymalną ilość miejsca do przechowywania. Przy planowaniu szafy wnękowej warto wiedzieć o niej kilka podstawowych rzeczy.
Przede wszystkim pamiętajmy, że wnęka, w której planujemy zlokalizowanie szafy, powinna mieć głębokość nieco większą od samej szafy. Wielkość zabudowy dostosujmy także do własnych potrzeb i oczekiwań – jeśli planujemy przechowywać w niej także grube płaszcze i zimowe kurtki, głębokość powinna być odpowiednio powiększona.
Szafa o standardowej głębokości 60 cm bez problemu mieści drążki na koszule i lekkie okrycia wierzchnie. Szafy płytsze są z reguły przeznaczone do wieszania ubrań na wysuwanym drążku.
Przeczytaj więcej: Szafa w zabudowie idealna – jak ją zaprojektować?
3. Schowki w projekcie przedpokoju: pomysłowe zagospodarowaniePrzedpokój to miejsce specyficzne, ponieważ z reguły jest zaprojektowany jako główne miejsce do przechowywania w mieszkaniu. Zatem zarówno wieszak w przedpokoju, jak i szafa w zabudowie to rozwiązania spotykane najczęściej.
Nie oznacza to jednak, że na tym kończy się dodatkowe miejsce do przechowywania. Projekt przedpokoju powinien być tak przemyślany, aby optymalnie wykorzystywał każdy dostępny metr wolnej przestrzeni. Pamiętajmy: schowków w mieszkaniu nigdy za wiele. Zapewne każdy z nas boryka się z nadmiarem bibelotów, których po prostu żal wyrzucić.
Tutaj z pomocą przyjdzie nam funkcjonalny schowek. Nawet najmniejszy może okazać się zbawienny. Jedno jest pewne – każde mieszkanie posiada miejsce, które możemy zagospodarować na dodatkowy mini schowek.
4. Przedpokój bez szafki na buty? To niedopuszczalne!Podobnie jak nie istnieje projekt przedpokoju bez wieszaka, tak nie ma prawdziwego przedpokoju bez szafki na buty! Zapewne w każdym mieszkaniu wygospodarowane jest miejsce w rogu korytarza, które stanowi prawdziwą wystawę sklepu obuwniczego.
Jest to jednak rozwiązanie chwilowe, prowizoryczne i niezbyt estetyczne. Szafka na buty sprawdzi się w każdym projekcie przedpokoju. Mało tego – z czasem okaże się absolutnie niezbędna.
Powiększająca się kolekcja butów czy przechowywanie butów sezonowych – to wszystko wymaga odpowiedniego miejsca.
Polecamy również: Jak ukryć buty w przedpokoju? Powiedz "nie" bałaganowi!
Mały przedpokój w bloku – jak go urządzić?
- Niewielkie półki i haczyki: Jeśli nie masz miejsca na szafę, wykorzystaj niewielkie półki i haczyki na ścianie.
- Oświetlenie: Odpowiednie oświetlenie rozjaśni i optycznie powiększy wnętrze. Jasne, ciepłe światło sprawi, że przedpokój w bloku będzie bardziej przytulny.
- Lustra: Duże lustro optycznie powiększy przestrzeń małego przedpokoju w bloku.
Mały i ciasny przedpokój - to z nim mamy najczęściej do czynienia w mieszkaniach i musimy poradzić sobie z jego funkcjonalną aranżacją. Nawet wąski i mały przedpokój nie jest zwolniony z efektownego wyglądu i pomysłowego zagospodarowania.
Jeśli powierzchnia przedpokoju nie pozwala nam na zaprojektowanie szafy w zabudowie, a nawet postawienie szafki na buty, zapewne znajdzie się kawałek wolnej ściany, która aż prosi się o odpowiednie zagospodarowanie.
Rozwiązań jest całkiem sporo – niewielkie półki na podręczne rzeczy czy system prostych haczyków, które pozwolą na utrzymanie ładu we wnętrzu, a dodatkowo będą ozdobą projektu korytarza. Możemy wybrać haczyki minimalistyczne bądź bardziej ozdobne, designerskie. Jednak najważniejsze w takim wnętrzu może okazać się oświetlenie – takie, które pozwoli na rozjaśnienie i optyczne powiększenie przestrzeni.
Jak urządzić przedpokój w bloku? Podsumowanie:
- Funkcjonalność: Zadbaj o maksymalną funkcjonalność, aby wykorzystać każdy centymetr przestrzeni.
- Estetyka: Stwórz spójną i przyjemną aranżację, która będzie wizytówką Twojego mieszkania.
- Oświetlenie: Odpowiednie oświetlenie optycznie powiększy i rozjaśni przedpokój.
- Lustra: Wykorzystaj lustra, aby optycznie powiększyć przestrzeń.
- Meble: Wybierz meble, które są zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne, dopasowane do ograniczonej przestrzeni.
Autor: Artur Chmielewski