Mały przedpokój: ciekawe pomysły i super aranżacje przedpokoju
Mały przedpokój tylko pozornie jest niewiele znaczącym wnętrzem. Mądrze zaaranżowany przedpokój to zapowiedź porządku w całym mieszkaniu. W końcu to jego wizytówka. Nie wystarczy więc, by przedpokój był praktyczny. W naszym poradniku mamy dla was mnóstwo podpowiedzi i ciekawych rozwiązań do przedpokoju.
Autor: Materiały prasowe firm
Mały przedpokój w praktyce można urządzić szybko i prosto. Wystarczy wybrać efektowny wieszak na ubrania i postawić krzesło, lub inne siedzisko, dzięki któremu wygodnie założymy buty. Ścianę przedpokoju zdobi ciekawa tapeta w geometryczne wzory (JVD).
Spis treści
Nie każdy z nas ma szczęście posiadać przestronny przedpokój, w którym jest mnóstwo miejsca na niezbędne szafki, wieszaki, półki. Czasem dysponujemy wnętrzem w wersji mini. Mały przedpokój w praktyce można urządzić dosłownie w kwadrans. Wystarczy przymocować wieszak na ubrania (im więcej będzie miał „haczyków”, tym lepiej) i postawić krzesło, dzięki któremu wygodnie założymy buty. Taka aranżacja przedpokoju ma też tę zaletę, że wiąże się z niewielkim wydatkiem. To również pomysł dla tych, którzy nie przepadają za typowymi meblami do przedpokoju.
Przedpokój wąski i długi
Jeden z trudniejszych do zagospodarowania. Taki przedpokój ciągnie się w „nieskończoność” i sprawia wrażenie, jakby na nic nie było w nim miejsca. Tymczasem da się wąski przedpokój funkcjonalnie urządzić bez obawy o zagracenie. A dzięki różnym trikom wnętrze zyska oddech. Długi i wąski przedpokój warto skorygować optycznie, stosując na podłodze różnego rodzaju wzory (mogą być kolorowe), choćby poprzeczne pasy. Trzeba również pamiętać o odpowiednim oświetleniu. Źrodła światła powinny być w różnych miejscach: na ścianach (po obu stronach), przy podłodze. Dobrym pomysłem jest stworzenie w przedpokoju galerii (obrazów lub fotografii). Obniża ona sufit i odwraca uwagę od zaburzonych proporcji pomieszczenia. W optycznym powiększaniu przedpokoju sprawdzą się też lustra.
Meble do przedpokoju
Niezliczona ilość kurtek i butów to tylko część problemu. W przedpokoju potrzeba również rozwiązań (meble, szafki, schowki), które pomogą zmieścić np. sportowe akcesoria. Twój przedpokój to zbieranina przypadkowych lub niezbyt efektownych mebli? A może masz już dość wrażenia bałaganu? Ukryj go za roletą, panelem lub zasłonką (do kupienia np. w IKEA). W monotonnym przedpokoju sprawdzi się kolorowa lub wzorzysta tkanina - rozweseli wnętrze.
Ściany w przedpokoju
Ściany takiej, która się nie brudzi, nikt jeszcze nie wymyślił. Ale w przedpokoju można wykorzystać wiele powierzchni odpornych na intensywne użytkowanie i takich, które wyczyścisz w mgnieniu oka. Do przedpokoju specjaliści polecają tapety laminowane. Dobrą opinią cieszą się także tapety lateksowe. Są dwu-, trzykrotnie grubsze niż zwykłe, ponadto łatwo się je kładzie, bo dodatek lateksu zabezpiecza przed rozciąganiem podczas klejenia. Lateksową tapetę w przedpokoju można też zabezpieczyć laminowaniem.
Źródło M jak Mieszkanie/2011
Więcej ciekawy rozwiązań do przedpokoju znajdziecie w sierpniowym numerze M jak mieszkania, str. 88-109