Mieszkanie dwupoziomowe: wybieramy schody gotowe
Mieszkanie dwupoziomowe jest namiastką domu oraz marzeniem wielu osób. Schody w mieszkaniu, które ma dwie kondygnacje, odgrywają niezwykle ważną rolę. Powinny być wygodne, bezpieczne oraz pasować wyglądem do wystroju wnętrza. Schody gotowe, oferowane przez producentów, są dostępne w wielu kształtach i kolorach - na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.
Mieszkanie dwupoziomowe to ciekawa alternatywa dla zwykłych jednokondygnacyjnych mieszkań. Przy jego urządzaniu warto poświęcić dużo uwagi schodom. Schody w mieszkaniu pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale i stanowią integralny element wystroju wnętrza. Wykonane na zamówienie lub składane z prefabrykatów schody gotowe cieszą się niesłabnącą popularnością we współczesnych domach. Zawdzięczają ją przede wszystkim temu, że w katalogach producentów można od razu zobaczyć, jak będą wyglądały we wnętrzu. Szeroka oferta, bogaty wybór kształtów i szybki montaz to niezaprzeczalne zalety schodów gotowych.
Mieszkanie dwupoziomowe: schody gotowe
Gdy decydujemy się na schody gotowe, nie ma ryzyka, że stolarz źle zrozumie instrukcje i w efekcie schody będą się znacznie różniły od tych, które zamówiliśmy. Ponadto schody gotowe mają często modułową konstrukcję – są zbudowane z powtarzalnych elementów, których liczbę można zwiększać lub zmniejszać, dopasowując je do wysokości pomieszczenia. Produkuje się nie tylko gotowe schody kręte, spiralne czy modułowe, prawo- lub lewoskrętne, lecz także proste i zabiegowe.
Na zamówienie wykonywane są też biegi o nietypowym kształcie. Schody gotowe mogą być pełne (z podstopnicami) lub ażurowe. W tym drugim przypadku wyglądają one lekko, ale są mniej bezpieczne dla dzieci i zwierząt domowych. Dostępne szerokości schodów gotowych to 60-120 cm, wysokości zaś: 270-310 cm.
Schody gotowe: na co zwrócić uwagę przy wyborze
Schody to trudny do zaprojektowania i wykonania element architektoniczny wnętrza. Warto mieć to na uwadze, korzystając z gotowych produktów. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze schodów do mieszkania.
- Projekt. Najlepiej go zabrać ze sobą, gdy wybieramy się do punktu sprzedaży. Sprzedawca odczyta z niego informacje niezbędne, by dobrać właściwy model i rozmiar schodów. Gdy nie ma projektu, dobrze jest mieć zdjęcia planowanego miejsca ich usytuowania i zmierzyć wysokość wnętrza, odległości między ścianami oraz grubość stropu.
- Wygoda korzystania. Nie kupujmy schodów o stopniach krótszych niż 80 cm, bo chodzenie po nich nie będzie komfortowe. Z tego samego powodu nie powinny być zbyt strome (maks. kąt nachylenia to 30°). Stopnie powinny mieć kształt prostokątny lub szeroki półkolisty albo trapezowy.
- Dodatkowe usługi. Producenci schodów gotowych oferują dodatkowe usługi – większość nieodpłatnie. Warto zaprosić przedstawiciela firmy, aby zobaczył nasz dom i dobrał odpowiedni model schodów, a także zrobił ich wstępny kosztorys.
Autor: archiwum
Wyugodny podział wnerrza powoduje, że kazdy czuje sie tu dobrze i ma miejsce dla siebie. Ceglana ściana przy kominku, powstała przy użyciu oryginalnej cegły rozbiórkowej, pocieta na cienkie plastry nie obciąża zbytnio stropu. Kanapy - IKEA, stół - Mesmetric, czarna lampa wiszaca - Bed Breakfast.