Pomysły do przedpokoju: jak dobrze zorganizować trudną przestrzeń przedpokoju
Ciekawych pomysłów do aranżacji przedpokoju nie brakuje, jednak najczęściej są to wnętrza trudne. Długa, wąska przestrzeń przedpokoju nie pozostawia nam wiele możliwości aranżacyjnych. Jak więc dobrze zaaranżować trudną przestrzeń przedpokoju, tak by była funkcjonalna?
Autor: Shoko design
W aranżacji przedpokoju ważne jest, by stylistycznie nawiązywał on do reszty mieszkania. Możemy to potraktować bardzo symbolicznie. Zwykła szafka na buty czy kilka dodatków, umiejętnie zastosowanych, mogą zaciekawić gości, którzy z przyjemnością wejdą do dalszej części mieszkania.
Spis treści
Przedpokój jest wizytówką całego mieszkania. Zaaranżowanie go tak, by był jednocześnie funkcjonalny i estetyczny to nie lada wyzwanie. Przedpokój powinien zapewnić nam przede wszystkim możliwość przechowywania, a tymczasem jego przestrzeń jest najczęściej trudna do rozwiązania. Podpowiadamy jak urządzić przedpokój, a w galeriach zdjęć prezentujemy ciekawe inspiracje na aranżację przedpokoju.
Jak urządzić przedpokój: kompaktowe rozwiązania
Przedpokój wymaga od nas zapewnienia w tej strefie obecności kilku niezbędnych elementów wyposażenia. Nieodzownym elementem w przedpokoju, bez którego strefa wejściowa nie może być funkcjonalna, jest przede wszystkim wieszak na ubrania oraz półka lub schowek na buty. Zaraz za nimi, w przedpokoju powinny znależć się także: szafa lub wysoka zabudowa, dająca możliwość pojemnego przechowywania, szafka lub półka, na której odłożymy podręczne rzeczy, takie jak np. klucze, lustro, które jest nie tylko funkcjonalne, ale także może optycznie powiększyć małą przestrzeń oraz siedzisko. Ponieważ w przedpokoju zwykle nie mamy zbyt dużo miejsca, warto postawić na takie zagospodarowanie przestrzeni, w którym stworzymy rozwiązania wielofunkcyjne.
Autor: materiały prasowe
Wysoka wąska szafka na buty Margo do przedpokoju. Fot. Onemarket
Autor: Mariusz Bykowski
Szafka na buty jest częścią pomysłowo zaprojektowanej szafy wnękowej w przedpokoju. Na uwagę zasługuje pomysł z wykorzystaniem drzwi starej szafy zamiast frontów z nowoczesnych materiałów.
Nawet jeśli posiadany przez nas metraż na to pozwala - starajmy się nie zagracić przestrzeni przedpokoju. Postawmy podczas urządzania przedpokoju na rozwiązania kompaktowe. Wysoka zabudowa z możliwością pojemnego przechowywania może płynnie przechodzić w siedzisko oraz być jednocześnie wieszakiem na podręczne rzeczy czy kurtki oraz schowkiem na buty. Jeżeli decydujemy się na powieszenie haczyków lub wieszaka na ścianie, a przydałoby nam się także miejsce na odkładanie np. kapeluszy, czapek i szalików - wybierzmy model wieszaka, który jest wyposażony także w półkę. Jeśli w przedpokoju planujemy miejsce do przechowywania butów - wybierzmy szafkę z dodatkową funkcją półki, na której odłożymy podręczne rzeczy wracając do domu lub skrzynię będącą jednocześnie siedziskiem, na którym wygodnie założymy buty. Jeżeli możemy pozwolić sobie na wysoką zabudowę w przedpokoju - może być ona jednocześnie lustrem. Jeżeli nasz przedpokój jest wyjątkowo mały, a my potrzebujemy w małym mieszkaniu jak najwięcej miejsca na przechowywanie - wykorzystajmy maksymalnie powierzchnię ścian. Na ścianach możemy przymocować nie tylko haczyki czy wieszaki. Z całą pewnością przydadzą się półki, na których będziemy mogli przechowywać rzeczy w pudełkach lub też szafki wiszące aż po sam sufit, pełniące rolę pawlacza.
Pomysły do przedpokoju: oświetlenie
Aranżując przestrzeń niewielkiego przedpokoju, powinniśmy pamiętać o oświetleniu. Jest ono kluczowym elementem, którego nie może zabraknąć w tej części mieszkania. Przedpokój jest najczęściej usytuowany z dala od okna oraz otoczony ścianami - jest więc to miejsce wyjątkowo ciemne w mieszkaniu.
Zobacz też: Jakie kolory ścian pasują do przedpokoju?
Światło w strefie wejścia, powinno być rozłożone równomiernie, dlatego dobrym pomysłem w aranżacji przedpokoju jest rozplanowanie punktów świetlnych na suficie, proporcjonalnie do wielkości pomiesczenia. Sprawdzi się także sufit podwieszany z punktowym oświetleniem. Innym ciekawym rozwiazaniem mogą być światełka ledowe tuż nad powierzchnią podłogi, świecące poziomo. Podczas urządzania przedpokoju Na uwadze należy mieć także kolorystykę wnętrza. Im mniejszą powierzchnię ma nasz korytarz - tym jaśniejsze kolory powinniśmy wybrać. Przestrzeni w małym przedpokoju dodadzą także duże płaszczyzny luster.
Autor: Mariusz Bykowski
Białe płytki na ścianie nad blatem, brak górnych szafek, szare fronty szafek, geometryczne płytki ze złudzeniem optycznym i zawieszone w równych odległościach miedziane lampy. Kuchnia otwarta jest na przedpokój w eko stylu. Na jego ścianie widzimy jasne drewno, na którego tle postawiono ławkę w paski.
Autor: Yassen Hristov
Po farbę i tapetę sięgamy najczęściej.