Oszczędź sobie porannej bieganiny. 8 inspiracji na urządzenie funkcjonalnej garderoby

2023-01-24 12:07

Najlepszy sposób, by oszczędzić sobie i domownikom stresu związanego z ciągłym szukaniem zapodzianych gdzieś ubrań czy drobiazgów to funkcjonalnie zaprojektowana garderoba. Podpowiadamy, jak ją prawidłowo urządzić.

Garderoba
Autor: serwis prasowy marki IKEA Mobilnie. Gdy metraż twojego M nie pozwala na wygospodarowanie oddzielnej garderoby, szafa nie wchodzi w grę, bo stałaby się zawalidrogą, albo nie chcesz nadszarpnąć domowego budżetu, masz inne wyjście. Moduły do przechowywania ubrań, które łatwo przestawisz lub złożysz, gdy przestaną być potrzebne. Garderobę na zdjęciu, urządzono pod piętrowym łóżkiem.

Gotowa czy na zamówienie? Jeśli ma być standardowa, bez luksusowych rozwiązań i wykończenia, koszty jednej i drugiej zabudowy tej samej wielkości wyglądają podobnie. W supermarketach budowlanych kupisz stelaże, półki, kosze, drążki, także drzwi przesuwane i okucia do nich. Szybko zmontujesz z nich całość pod warunkiem, że ściany, podłoga i sufit w pomieszczeniu, w którym planujesz garderobę, są idealnie równe.

Kolejna sprawa to efektywne wykorzystanie przestrzeni. Gotowe elementy mają określone wymiary i nie zawsze dopasujesz je do wielkości miejsca. Natomiast zabudowę na wymiar – co do milimetra, od podłogi do sufitu i to w nietypowej wnęce czy wzdłuż całej ściany. Warto też wiedzieć, że drzwi przesuwne i składane można mocować jedynie do stabilnego, mocnego podłoża (sufitu, ściany). Płyty z g-k nie są wystarczająco wytrzymałe.

I jeszcze jedno rozwiązanie – gotowa szafa garderobiana, której wnętrze dostosujesz do własnych wymagań. Najwyższe modele mają 236 cm (IKEA) i 242 cm (Black Red White).

Drzwi przesuwne czy składane

Te pierwsze przydają się w minipomieszczeniach, bo po otwarciu nie zabierają miejsca przed szafą garderobianą. Drugi rodzaj frontów (są także składano-przesuwne z systemem jezdnym) ma tę zaletę, że możesz całkowicie otworzyć wnętrze szafy.

Garderoba
Autor: serwis prasowy marki VOX Na zdj. powyżej szafa 4-drzwiowa Simple, z drzwiami składanymi, vox.pl
Garderoba
Autor: serwis prasowy marki Peka Strażnicy ładu – organizery.

We wnęce

Jeśli decydujesz się na jej zabudowę, weź pod uwagę, że optymalna głębokość wnęki to 60 cm (wtedy zmieścisz ubrania na wieszakach na drążku standardowym, równoległym do jej „pleców”) plus 10 cm na montaż systemu jezdnego z drzwiami.

Garderoba
Autor: serwis prasowy marki Ballingslöv

Zmiana na froncie

Drzwi szafy garderobianej łatwo dopasujesz do aranżacji wnętrza. Uwaga – modne jest teraz łączenie frontów z różnych tworzyw lub w dwóch, trzech kolorach.

Garderoba
Autor: serwis prasowy marki Salony Agata
Opinia architekta
Dorota Maksymowicz, architektka i właścicielka pracowni The Space
Dorota Maksymowicz, architektka i właścicielka pracowni The Space

Skupmy się przede wszystkim na funkcjonalności garderoby. Zwykle jest mała, by więc wykorzystać każdy jej centymetr, dokładnie przemyślmy, co chcemy w niej przechowywać i w jakiej liczbie. Określmy, ile potrzebujemy półek, wieszaków, na jakiej wysokości. Warto to sobie naszkicować. Dobrym pomysłem są systemy do garderób, które można rozbudowywać, dodawać różne elementy wyposażenia. Wybierając je, zwróćmy uwagę, by były lekkie, łatwe w montażu i przystosowane do nowych kombinacji.

W obszarze zamkniętym

Marzy ci się garderoba w oddzielnym pomieszczeniu? Pamiętaj, że odległość między dwoma równoległymi szeregami szaf czy szafą a ścianą nie powinna być mniejsza niż 100–120 cm. Taka przestrzeń nie ogranicza swobody ruchów (sięgania do półek, schylania się) osoby znajdującej się w środku.

Garderoba
Autor: Michał Młynarczyk Na zdj. garderoba zaprojektowana przez Pracownię Architektury Wnętrz DEER DESIGN.

Ile miejsca

Wysokość półek na bluzki i swetry (złożone) to 30–50 cm. Na płaszcze i długie sukienki potrzeba 130–170 cm, na żakiety i koszule: 90–120 cm, spódnice i spodnie przewieszone przez wieszak: 70–80 cm.

Garderoba
Autor: serwis prasowy marki Black Red White Na zdj. wnętrze szafy Black Red White.

Systemowo

Na ścianie mocujesz szyny, a do nich półki, kosze, wieszaki dokładnie tak jak potrzebujesz. Możesz zaplanować je w rogu wnętrza, za drzwiami przesuwnymi. W każdej też chwili powiększysz taką zabudowę i łatwo zmienisz jej funkcję, np. na magazyn kuchenny czy biuro.

Garderoba
Autor: serwis prasowy marki Elfa, elfa.com Na zdj. elementy systemu Lifestyle Classic marki Elfa.

Bez zagnieceń

Wysuwany wieszak na kilka par spodni to jedno z przydatnych rozwiązań. W ofertach producentów są różnej szerokości.

Garderoba
Autor: serwis prasowy marki Raumplus

Małe patenty

Dzięki nim zaoszczędzisz sporo miejsca na drążkach lub półkach. I masz wszystko pod ręką.

Garderoba
Autor: serwis prasowy marki Peka Na zdj. po prawej półka Pesolo Szare na drobiazgi, z wieszakami na paski i szale, peka.pl
Praktyczne podejście

Gdy nie ma miejsca na szafę o standardowej głębokości (55–60 cm), rozwiązaniem jest zabudowa o głębokości 40 cm. Wtedy jednak drążek na wieszaki musi być wysuwany do przodu (tzw. puzon). Ile wieszaków zmieścisz na drążku? 10 sztuk z lekkimi ubraniami zajmie ok. 30 cm, z grubszymi – minimum 60 cm. Tyle też potrzeba na dwa, trzy płaszcze.Niezwykle ważne jest oświetlenie. Zamontuj ledowe, które się nie nagrzewa, o jasnej barwie, zbliżonej do światła dziennego. W takim bowiem łatwiej dobrać kolory ubioru. W garderobie najlepiej umieścić kilka opraw punkto-wych na suficie. W szafach będą pomocne lampy podpółkowe lub taśmy czy listwy ledowe. Kupisz również drążki podświetlane ledami. Oprawy wyposażone w czujniki ruchu, włączą się po otwarciu drzwi szafy.