Przechowywanie na strychu. Czego lepiej nie przechowywać na strychu, a co można?

2024-01-19 9:09

Kupujemy coraz więcej rzeczy. W efekcie nasze piwnice i poddasza zapełniają się kolejnymi pudłami, meblami i sprzętem; przedmiotami, których nie chcemy wyrzucić, bo „jeszcze mogą się przydać” (mimo że nie używaliśmy ich od 3 lat). Często nie zdajemy sobie sprawy, że utrzymanie porządku na strychu to przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa. Co w takim razie można, a czego nie wolno trzymać na strychu? Lista rzeczy jest długa i może być dużym zaskoczeniem!

Przechowywanie na strychu
Autor: Pixabay/Lutz Peter Przechowywanie na strychu

Spis treści

  1. Przechowywanie na strychu – bezpieczeństwo przede wszystkim
  2. Czego nie wolno przechowywać na strychu?
  3. Jak utrzymać porządek na strychu?

Przechowywanie na strychu – bezpieczeństwo przede wszystkim

Zanim wstawimy coś na strych, zastanówmy się, czy panujące tam warunki będą dla danej rzeczy odpowiednie. Strych to najwyższy punkt budynku, panują tam duże wahania temperatur w ciągu roku: latem jest bardzo ciepło, a zimą chłodno. Takie warunki nie będą odpowiednie dla przedmiotów wykonanych z materiałów reagujących na amplitudy temperatur. Ale to nie wszystko – dużym problemem w budynkach o złej izolacji termicznej może być wilgoć na strychu. Kolejną kwestią jest brak odpowiedniej wentylacji.

Ponadto, zagracony strych pełen przedmiotów „niebezpiecznych” stwarza doskonałe warunki do rozprzestrzeniania się ognia w czasie pożaru. Dlatego utrzymanie porządku w tej części budynku jest szczególnie ważne. Co więcej, bałagan na strychu może znacznie utrudnić (a nawet uniemożliwić) przeprowadzenie akcji ratunkowej w przypadku pożaru.

Nie oznacza to, że strych powinien być zupełnie pusty – w końcu to doskonała przestrzeń do przechowywania. Należy jednak zapoznać się z listą przedmiotów i materiałów, które odradza się trzymać na strychu. Niektóre z nich są niebezpieczne i łatwopalne, inne – ze względów praktycznych nie nadają się do przechowywania na poddaszu.

Czego nie wolno przechowywać na strychu?

Wiemy już, że wypełnienie strychu po brzegi jest nie tylko niepraktyczne, ale również niebezpieczne w momencie pożaru. Warto co jakiś czas robić przegląd swoich strychów i pozbywać się rzeczy, które są zepsute lub które już nam się nie przydadzą. Bezwzględnie należy usunąć ze strychu wszelkiego rodzaju materiały wybuchowe, butle z gazem, fajerwerki, a nawet podpałkę do grilla. Za trzymanie łatwopalnych materiałów na strychu grozi kara grzywny w wysokości nawet 5000 zł.

Oprócz oczywistych, niebezpiecznych substancji i przedmiotów na strychu lepiej nie trzymać m.in.:

1. Mebli – przechowywanie na strychu mebli drewnianych stwarza zagrożenie pożarowe, ale może również negatywnie wpłynąć na stan mebla. Pod wpływem dużych różnic temperatur i wilgotności drewno będzie się kurczyć i rozszerzać, może nawet zacząć pleśnieć.

2. Sprzętów elektronicznych – nieużywane sprzęty elektroniczne zabierają dużo miejsca, a pod wpływem wilgotności i amplitudy temperatur mogą niszczeć.

3. Książek i dokumentów – specyficzne warunki panujące na strychu mogą być zabójcze dla książek: niskie temperatury i wilgoć pomarszczą papier, a letnie upały są w stanie rozkleić okładki i zniszczyć papier.

4. Albumów ze zdjęciami – przechowywanie na strychu rodzinnych pamiątek w formie zdjęć w albumach sprawia, że fotografie dużo szybciej blakną (winna jest wilgoć i różnice temperatur).

5. Skórzanej galanterii i ubrań – jeśli trzymamy skórzane buty, kurtki i inne elementy odzieży w otwartej przestrzeni na strychu, po jakimś czasie zaczną nieprzyjemnie pachnieć. Jeśli koniecznie chcemy trzymać na strychu ubrania (np. zimowe kurtki i płaszcze), schowajmy je do szczelnie zamkniętych pojemników plastikowych lub trzymajmy je w workach próżniowych. Możemy do środka włożyć saszetkę zapachową z lawendą.

6. Zabawek i pluszaków – pluszowe zabawki często przyciągają myszy, roztocza i inne szkodniki. Co więcej – po przebywaniu na strychu przez kilka miesięcy pluszaki zaczynają nieprzyjemnie pachnieć.

7. Starych farb i rozpuszczalników – w razie pożaru, stara, zapomniana farba czy niedomknięty pojemnik z rozpuszczalnikiem wypełnią powietrze toksycznymi związkami – i mogą zagrozić naszemu zdrowiu, a nawet życiu.

8. Jedzenia – strych nie nadaje się do przechowywania jedzenia, chyba że różnice temperatur nie są w nim tak odczuwalne. Do przechowywania owoców i warzyw jesienią i zimą lepiej sprawdzi się piwnica. Strych natomiast może być dobrym miejscem do trzymania suszonych grzybów i owoców (koniecznie w szczelnych pojemnikach).

Jak utrzymać porządek na strychu?

Porządkowanie strychu warto zacząć od dokładnego przejrzenia jego zawartości i wyrzucenia (lub oddania) rzeczy, których nie używamy, popsutych sprzętów, nienoszonych od lat ubrań itd. Gdy pozbędziemy się przedmiotów, niepotrzebnych, możemy zacząć organizować przestrzeń.

Przydatne mogą okazać się półki ze stalowej konstrukcji, na których umieścimy pojemniki, pudełka i zamykane kosze. Ponieważ strych jako pomieszczenie jest dość trudne do zagospodarowania (skosy!) i nie zawsze mamy możliwość wstawienia okazałego mebla czy konstrukcji z półkami, dobrym pomysłem będzie zamontowanie oddzielnych półek, drążków, wieszaków, haczyków i uchwytów – wszystkiego, co pomoże nam zorganizować przestrzeń i ułatwi przechowywanie.

By utrzymać porządek na strychu, należy przynajmniej raz w roku zrobić dokładny przegląd jego zawartości. Warto o tym pamiętać szczególnie, gdy mieszkamy w bloku i użytkujemy wspólny strych – administrator budynku może zarządzić kontrolę poddasza, a gdy zawartość strychu zostanie uznana za niebezpieczną i niespełniającą warunków przeciwpożarowych, może nakazać nam usunięcie znajdujących się tam przedmiotów.

Poddasze użytkowe z tarasem - adaptacja strychu na cele mieszkaniowe