Przedpokój w różnych stylach: pomysły na ciekawą aranżację przedpokoju!

2014-06-06 18:27

Jak urządzić przedpokój, by był zarówno piękny i funkcjonalny? Jakie detale wpływają na klasyfikowanie przedpokoju w danym stylu? Jak zaaranżować mały przedpokój, a na co możemy sobie pozwolić przy większych jego gabarytach? Zainspiruj się naszymi wyborami najciekawszych aranżacji przedpokoju!

Spis treści

  1. Przedpokój szykowny: elegancja, klasa, glamour!
  2. Przedpokój i loftowe klimaty
  3. Przedpokój: wdzięczny i glam

Przedpokój jest pierwszym pomieszczeniem, do którego wchodzimy po przekluczeniu zamka w drzwiach. Od jego stanu i wyglądu w dużej mierze zależy nasz nastrój od razu po wejściu. Od przedpokoju także zależy pierwsze wrażenie, jakie nasze mieszkanie wywrze na zaproszonych gościach. W jakim stylu urządzić przedpokój, by był zarówno piękny, zapraszający jak i funkcjonalny? Jakie elementy wpływają na takie a nie inne postrzeganie przedpokoju?

Przedpokój szykowny: elegancja, klasa, glamour!

Szykowny przedpokój wyczuwamy już od progu: towarzyszy nam poczucie wyjątkowości, nonszalanckiej lekkości i wielkiej estymy dla gościa. W szykownym przedpokoju czujemy się „należycie przyjęci” i nęci nas by sprawdzić, co wspaniałego kryje się w innych pomieszczeniach po tak wspaniałym powitaniu. Szykowny przedpokój wyróżnia dbałość o detal i iście przedwojenna funkcjonalność: musi się znaleźć intuicyjne miejsce na płaszcz, kapelusz i (najlepiej) na wygodną zmianę obuwia.

Często więc w szykownym przedpokoju gości tapicerowana ława lub siedzisko. Mile widziana jest również stylizowana garderoba (wyposażona we wszystkie wymienione wcześniej funkcje) lub chociażby spektakularne lustro godnie oprawione (rama to konieczność!). Szykowny przedpokój to również przestronność i wygoda. Nie można się w nim gnieździć i ocierać o ściany w trakcie zmiany okrycia. Ciemne wnętrze warto rozświetlić, chociażby przez przemalowanie drewnianej podłogi na biało. Prosta, nieco tajemnicza kolorystyka (złamane szarości i brudne fiolety) i wysublimowany detal (np. zamiast przesuwnego panelu szafy – mięsista, teatralna kotara z aksamitu) to zabiegi-klucze do prawdziwie szykownego przedpokoju. Goście będą zachwyceni!

Przedpokój i loftowe klimaty

Przedpokój może być również ciekawym artystycznie, nowatorskim i bardzo indywidualnym wnętrzem. Już od progu zdradzać będzie aspiracje i pasje lokatorów. W nawet skrajnie nowym budownictwie klimat artystycznych, nowojorskich loftów nadac możemy przynajmniej wnętrzu przedpokoju.

Wyeksponowane oświetlenie z żarówek, do których prowadzą długie, dekoracyjnie ułożone na ścianie i suficie kable, dość jasno określi klimat wnętrza. Wybrana ściana, potraktowana białym tynkiem strukturalnym bądź ceglaną okładziną, wprowadzi pożądana w loftach surowość i chropowatość faktur. Dla przeciwwagi – szara, gresowa podłoga i grafitowa ściana z galerią ulubionych czarno-białych zdjęć bądź unikatów autorstwa właścicieli lokum, dopełnią artystowski look spójnego przedpokoju.

Szafki na obuwie również nie muszą być oczywiste – warto do tego celu wykorzystać metalowe szafki (à la szkolne), bądź zmienić ich funkcję przerabiając na wzdłużne komody na niewielkich kółkach.

Przedpokój: wdzięczny i glam

Gdy nie mamy wielkiej powierzchni przedpokoju do zagospodarowania i boimy się wprowadzenia doń jakiegokolwiek mebla (by nie uzyskać efektu przeładowania), dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie… tapety.

Szeroki pas tapety z wybranym wzorem posłuży nam jako umowne wyznaczenie strefy wieszaka bądź garderoby. Warto wówczas wyszukać ciekawy egzemplarz półki na kapelusze z haczykami, bądź innej interesującej wersji wieszaka (np. w kształcie kutego wyrazu). Powieszony na tapecie, wraz z zawieszonym na nim ubraniem, stanowić będzie niepowtarzalną aranżację samą w sobie.

Jak sprawnie przeprowadzić remont przedpokoju: SPRAWDŹ KOSZTORYS!