Przedpokój: garderoba. Wybieramy szafy i garderoby do przedpokoju

2008-09-26 2:00

Garderoba lub szafa w roli garderoby w przedpokoju to wygodna przestrzeń do przechowywania ubrań, która jest potrzebna w każdym domu. Wygodnie urządzona garderoba lub pojemne, właściwie rozmieszczone szafy ułatwiają domownikom życie i zapewniają porządek w domu. Dobre miejsca na szafy czy garderoby to przedpokój i sypialnia.

Spis treści

  1. Garderoby do przedpokoju: ile potrzeba miejsca na ubrania?
  2. Dodatkowa garderoba na sezonowe ubrania
  3. Szafa wnękowa czy garderoba?
  4. Jaką wybrać garderobę: dobry projekt zabudowy
  5. Galerie zdjęć: garderoby, szafy i szafki do przedpokoju

Urządzając przedpokój nie sposób określić, ile metrów szafy powinno przypadać na osobę. Wydaje się, że każdą ilość szaf da się wypełnić po brzegi. Pytanie tylko, jak szybko się zapełnią szafy na ubrania czy garderoby. Podpowiadamy, jaką wybrać garderobę do przedpokoju.

Garderoby do przedpokoju: ile potrzeba miejsca na ubrania?

Optymalnie jest wtedy, gdy w domu każdy domownik ma swoją szafę, a te znajdują się w garderobach. Oczywiście nie w każdym domu jest to możliwe. Zawsze jednak należy dążyć do tego, aby każdy miał kąt na ubrania, nawet gdy jest to tylko połowa wspólnej szafy.

Sprawdź też: aranżacje przedpokoju zdjęcia >>>

Garderoby lub szafy na bieliznę, koszule, bluzki, spodnie, sukienki, garnitury itp. powinny się znajdować blisko sypialni i łazienki, tak aby po wstaniu z łóżka nie trzeba było krążyć po domu w poszukiwaniu ubrań. Najlepiej, gdy dorośli mają swoją garderobę, a dzieci swoją. Nie zapomnijmy o miejscu na ręczniki, obrusy, pościel. Tak zwaną bieliźniarkę można zlokalizować w pralni lub wygospodarować na nią miejsce w ogólnej garderobie.

Można także rozdzielać bieliznę, kierując ją w różne miejsca, czyli ręczniki do szafki w łazience, ścierki do kuchni, a pościel do szaf przy sypialni. Przy wejściu do domu w przedpokoju powinna się znaleźć garderoba albo duża szafa, w której trzymamy używane na bieżąco wierzchnie okrycia i buty. Latem trafiają do niej rzeczy letnie, zimą zimowe.

Dodatkowa garderoba na sezonowe ubrania

To jeszcze nie wszystko. Na rzeczy sezonowe przydaje się dodatkowa garderoba. To w niej będziemy przechowywać zimowe ubrania latem i letnie kurtki zimą. Idealnie jeśli znajdziemy na nią miejsce w przedpokoju. Buty aktualnie nieużywane powinny mieć swoją szafę. Poza tym są w domu także rzeczy wspólne albo używane okazjonalnie, takie jak walizki, torby, ubrania na szczególne warunki (sztormiaki, kurtki puchowe na wielki mróz), ubrania i sprzęty sportowe (narty, deski, pianki) – to wszystko także powinno się znaleźć w garderobie w przedpokoju. Jak widać, szaf i garderób powinno być tyle, że w niewielu domach znajdzie się na nie miejsce. Jak więc sobie poradzić z projektem garderoby?

Sprawdź też: jak zaprojektować szafę bez błędów - wymiary >>>

Najbardziej potrzebna jest duża ogólna garderoba przy sypialniach (może być w korytarzu, we wnękach, czy dodatkowych pomieszczeniach). Mogą się w niej znaleźć szafy dla wszystkich i na wszystko. Druga garderoba albo obszerna szafa powinna być przy wejściu w przedpokoju, aby było gdzie odwiesić wierzchnie ubrania, nie tylko swoje, ale i gości. Część rzeczy można rozmieścić w mniejszych szafach i komodach.

Szafa wnękowa czy garderoba?

Żadna szafa nie zastąpi garderoby. Oczywiście coś za coś – dla większej wygody potrzeba więcej miejsca. Jednak wbrew powszechnemu przekonaniu garderoba nie zajmuje wcale dużo więcej miejsca niż szafa. Szafa bowiem to nie tylko pudło z drzwiami, ale także fragment przestrzeni przed nią potrzebnej na otwarcie drzwi i swobodne grzebanie we wnętrzu. Zazwyczaj z tej przestrzennej żarłoczności szafy nie zdajemy sobie sprawy, dopóki nie okaże się, że nie można przy niej postawić ani stolika, ani krzesła, ani komódki. Cały jej front to przecież drzwi i szuflady.

Szafa wnękowa zajmuje więc nie tylko standardowe 60 cm, ale jeszcze drugie tyle wolnego miejsca przed sobą. Razem 120 cm. Załóżmy, że długość szafy wynosi 230 cm i porównajmy: powierzchnia 230 x 120 cm wystarczy na urządzenie wygodnej garderoby z szafami po dwóch stronach i przejściem szerokości 110 cm. Zmieszczą się w niej szafy o łącznej długości 240 cm. (W desperacji możemy jeszcze wykorzystać przestrzeń między szafami, uzyskując dodatkowe 110 cm półek przy poprzecznej ścianie, ale wtedy szafy są narożne, co nie jest najwygodniejsze).

Jaką wybrać garderobę: dobry projekt zabudowy

Należy pamiętać, że na funkcjonalność garderoby bardzo wpływa jej kształt. Nawet stosunkowo duże pomieszczenie może się na nią nie nadawać. Niefortunnie usytuowane drzwi mogą w skrajnym wypadku praktycznie uniemożliwić zabudowę. W często wykorzystywanych w tym celu różnych zakątkach i zakamarkach na poddaszu trudno zabudować pełnowartościowe ciągi szaf, bo przeszkadzają skosy dachu.

W takiej sytuacji mała garderoba całkowicie straci użyteczność i zamieni się w schowek, do którego można najwyżej wrzucić kilka niepotrzebnych rzeczy i docisnąć drzwi kolanem. Takie nieforemne miejsce łatwiej racjonalnie zagospodarować, przeznaczając je na szafę wnękową. Różnica między szafą a garderobą jest taka, że zwykła szafa zabiera przestrzeń, zapewniającą dostęp do półek z pomieszczenia, w którym się znajduje, garderoba zaś ma ją w sobie. Jeżeli garderoba nie jest obszerna, to brakuje w niej miejsca, aby się swobodnie przejrzeć w lustrze.

Wbudowana szafa z lustrem na drzwiach daje nam w tym celu do dyspozycji całą głębokość pokoju. Możemy się swobodnie poobracać, przyjrzeć sobie z bliska i z pewnej odległości. Oczywiście w obszernej, wygodnej garderobie znajdzie się miejsce nie tylko na przeglądanie się, ale także na przykład na odłożenie przymierzanych rzeczy.

Galerie zdjęć: garderoby, szafy i szafki do przedpokoju

Funkcjonalny i ładny przedpokój to pomieszczenie uporządkowane. Muszą tu znaleźć się szafy, szafki lub garderoba, które służą do przechowywania ubrań, sprzętu sportowego, czy są dobrym schowkiem na rzeczy sezonowe. W galerii zdjęć pomysły na aranżacje przedpokoju z garderobą.

Nasi Partnerzy polecają