Remont przedpokoju. Na co zwrócić uwagę, kosztorys prac, praktyczne wskazówki
Hol idealny powinien wywoływać efekt „wow”. Być wizytówką mieszkania, a jednocześnie pełnić funkcje praktyczne. Jeśli właśnie przymierzasz się do jego remontu, jesteśmy z tobą! Razem wybierzemy materiał na podłogi i ściany, ładnie zaaranżujemy przestrzeń.
- Zmierz dokładnie pomieszczenie. Dzięki temu dowiesz się m.in., jaką maksymalną głębokość może mieć szafka na buty lub jak duże płytki wybrać, by pasowały rozmiarem do szerokości podłogi (bez konieczności ich przycinania).
- Spójrz z innej perspektywy. Może wystarczy przesunąć o 40 cm otwór drzwiowy, by w holu zmieściła się głębsza szafa albo regał na książki…
- Ustal cele. Zastanów się, co powinno się tu znaleźć. Do czego przedpokój ma ci służyć? Chcesz w nim przechowywać tylko sezonowe ubrania i buty, bo bardziej zależy ci na wygodnym siedzisku, lustrze, komodzie z lampką? A może wolisz trzymać w nim odzież całoroczną, walizki, artykuły gospodarcze? W drugim przypadku niezbędna będzie pojemna szafa, warto też rozważyć zabudowę wnęk.
- Dostosuj do warunków. Staraj się nie zagracić przedpokoju. Pamiętaj, że nie możesz się przez niego przeciskać. Potrzebujesz ok. 100 cm na swobodne przejście. Jeśli pomieszczenie jest małe, wybierz meble i akcesoria typu 3 w 1, np. siedzisko ze schowkiem na buty oraz wieszakiem na kurtki.
- Wybierz dobrą jakość. W holu łatwo o zniszczenia. Naniesiony z zewnątrz piasek może porysować podłogę, a rower lub wózek dziecięcy – ubrudzić czy nawet uszkodzić ścianę. Kupując farbę i materiał na posadzkę, zwróć uwagę, czy nadają się do przedpokoju. Powinny być odporne na zniszczenia, wilgoć, niekłopotliwe w pielęgnacji.
- Postaw sprawę jasno. Remont przedpokoju to dobra okazja do rozplanowania nowego oświetlenia, np. wpuszczenia lampek w podwieszany sufit, montażu kinkietu przy lustrze.
Kwadratowy, z wnękami
Płytsze wnęki można wypełnić szafkami na buty i torebki lub regałem na książki. W głębszych wygodnie będzie szafom. Jeśli nie lubisz zabudowy z pełnymi frontami, zainspiruj się projektem powyżej – siedziskiem obramowanym szafkami, odkrytym wieszakiem.
Wytrzymała i łatwa w pielęgnacji – właśnie taka powinna być posadzka w przedpokoju. Spośród płytek radzimy wybrać te z klasą ścieralności 4–5 oraz z powłoką antypoślizgową R9. Odporne na ścieranie panele laminowane rozpoznasz po oznaczeniach AC4 i AC5. Idealnie, jeśli byłyby przy okazji wodoszczelne. Lubisz drewno? Rozejrzyj się za gatunkami twardymi (według skali Brinella). Godne uwagi są jatobe, sukupira, merbau, bambus, wenge, orzech, dąb. Bez względu na rodzaj posadzki zwróć uwagę na jej grubość. Podłoga po montażu, wraz z warstwą podkładową, musi znajdować się na jednej linii z sąsiadującą posadzką.
Panele laminowane
Ich dużą zaletą jest szybkość i łatwość montażu (najczęściej bezklejowy, na pióro-wpust). Zanim położysz panele, odczekaj 24–48 godzin, by dostosowały się do warunków panujących w domu (temperatury, wilgotności). W jakim kierunku powinny biec? Prostopadle do drzwi wejściowych, jeśli hol ma się wydawać dłuższy. Równolegle, jeśli ma być optycznie szerszy. Chcesz, by łączenia były mało widoczne? Zamontuj deski „wzdłuż światła” wpadającego przez okno lub drzwi.
Drewno
Może być lite lub klejone. Jeśli nie chcesz, by jego wierzchnia warstwa szybko uległa zarysowaniom, kup deski utwardzone lakierem (niektóre produkty mają nawet 7 warstw). Przy wejściu połóż ochronną matę. Zwróć uwagę na połączenie posadzki ze ścianą. Nie zapomnij o listwach przypodłogowych.
Płytki
Powinny być gładkie, by w zagłębieniach nie gromadził się brud i kurz. Połącz je fugą dobrej jakości, odporną na wilgoć i wykruszenia. Spoinowanie zrób na sam koniec – gdy opadnie pył remontowy, który lubi wnikać w fugę.
● Mój pies często wyciera się o ściany, zwłaszcza w przedpokoju. Na jaki kolor powinnam je pomalować oraz jaką farbą, by plamy były jak najmniej widoczne, dały się łatwo zmywać?
Do miejsc szczególnie narażonych na wycieranie i zabrudzenia warto wybrać najbardziej wytrzymałe emulsje, w których produkcji zastosowano zaawansowane technologie. Dobrym przykładem jest farba Dulux Diamond. Dzięki Diamond Technology – technologii tworzącej na ścianie powłokę o strukturze diamentu – zabrudzenia nie wnikają w głąb. Można je łatwo i szybko usunąć. Dulux Diamond to farba z mieszalnika, występuje w ponad 10 000 kolorach. Wbrew pozorom łatwiej będzie pozbyć się zabrudzeń z jaśniejszych ścian. Im ciemniejszy i intensywniejszy odcień, tym bardziej widoczne są wybłyszczenia powstałe w wyniku wycierania się powłoki.
Oparcie
Montaż na ścianie drewnianego panelu czy tkaniny to dobry pomysł na zabezpieczenie jej przed ubrudzeniem. Przy okazji wprowadzisz do holu element ulubionego stylu, np. skandynawskiego (białe drewno), glamour (aksamit), eko (płyta OSB).
Na haczyku
Gdy masz deficyt miejsca, wykorzystaj ścianę np. na wieszaczki. Jeśli przymocujesz je na różnych wysokościach, zmieścisz płaszcze, szaliki, torebki. Na dole możesz przykręcić reling na buty. Nieużywane wyglądają jak dekoracja ścienna.
Odbicie lustrzane
Lustro w formie drzwi do szafy, tradycyjnego prostokątu, a może... kropli? Jak model Drop marki Calligaris, 65x60 cm. Przed zawieszeniem lustra lub haczyka pamiętaj, że różne rodzaje ścian wymagają różnych typów mocowań. Inne wkręty nadają się do ściany z cegły, inne do żelbetonu. Sprawdź maksymalne obciążenie śrub czy kołków rozporowych.
We wnęce
Szafa na miarę nie potrzebuje korpusu. O wiele szybciej będzie pomalować wnękę, a podłogę wyłożyć tą samą posadzką co w holu. Fronty lepiej zamontować przesuwne (zwłaszcza gdy obok znajdują się drzwi wejściowe – zapobiegną zderzaniu się skrzydeł). Na zdj. system Elfa z wyposażeniem umożliwiającym przechowywanie butów, kurtek, drobiazgów itp. Połyskujący front, choć ciemny, odbija widoki, optycznie powiększa przestrzeń.
Z górnej półki
Zamiast zamkniętej szafki odkryte półki z wieszakami, a dla chętnych siedzisko w dolnej części regału. Firma Raumplus proponuje jeszcze ciekawsze rozwiązanie – przesuwne regały Rima Fino, które można zamontować na szynach wzdłuż ściany, przed frontem szafy czy między pokojami.
Wolno stojące
Jeśli chodzi ci po głowie hol inny niż wszystkie, co powiesz na szafki ubraniowe z metalu? Są stabilne, łatwe w montażu (nawet bez użycia wkrętów), dostępne i w marketach budowlanych, i dizajnerskich sklepach. Możesz je przemalować na ulubiony kolor (farbą do metalu po przetarciu papierem ściernym).
Jasne strony
Remont warto zacząć od rozmieszczenia punktów świetlnych i kontaktów. W idealnym holu kable lamp stojących ukryte są za szafkami, a przewody zasilające kinkiety – w ścianach. A co z osprzętem? W większym holu sprawdzą się włączniki schodowe (polecane do montażu np. na początku i końcu korytarza). W ciemnym – podświetlane.
Orientacyjne ceny usług remontowych
Elektryczne: przeróbki elektryczne ok. 90 zł; wykonanie punktu elektrycznego 80-105 zł; montaż gniazdka elektrycznego 20-90 zł; montaż oświetleń 30-170 zł/szt.
Gipsowe: montaż płyt g-k na stelażu: 44–119 zł/m²; montaż płyt g-k na klej: 25-57 zł/m², budowa ścianki z płyty g-k 82–107 zł/m².
Posadzkarskie: skuwanie płytek 33-45 zł/m²; układanie podłogi z gresu – 80-130 zł/ m², układanie paneli 25-35 zł/m²; układanie parkietu 35-65 zł/m²; montaż listew przypodłogowych 15-23 zł/m.b.
Malarskie: zmywanie ścian i sufitów 12-15 zł/m²; gruntowanie 5-7 zł/m², usuwania starej farby czy tapet 9 – 13 zł/m²; zabezpieczanie powierzchni niemalowanych 13-20 zł/m²; malowanie dwukrotne w jednym kolorze 15-22 zł/m².