Urządzanie przedpokoju od A do Z. Jakie powinny być przedpokoje?
Przedpokój jest wizytówką mieszkania i trzeba go potraktować jak inne wnętrza. Udowadniamy, że przedpokój nie musi być ciemny ani nudny. W dobrze urządzonym przedpokoju chętnie się zatrzymamy. Oprócz tego, że ładne, musi być to przede wszystkim funkcjonalne wnętrze. Wygodę zapewnią meble do przedpokoju, tj. szafy, wieszaki, szafki na buty.
Autor: serwis prasowy marki IKEA
Jeśli decydujesz się na otwarty regał w przedpokoju (wyposażenie IKEA), zadbaj o estetyczne pojemniki, do których trafią drobiazgi. Trzeba też wyrobić w sobie nawyk porządkowania rzeczy, by ustrzec się wrażenia chaosu.
Spis treści
- Pomysłowo zagospodarowany przedpokój
- Długi i wąski przedpokój - jak go poszerzyć?
- Gdy miejsca brakuje. Jak urządzić mały przedpokój?
- Przedpokój otwarty na salon
- Okiem dekoratora - jak urządzić przedpokój?
Pomysłowo zagospodarowany przedpokój
Gdy jest mało miejsca na przechowywanie rzeczy, liczy się każdy centymetr. Czemu więc nie wykorzystać przestrzeni pod sufitem? W przedpokoju można powiesić pod nim lekkie półki na pudła i kuferki. Półki z półprzejrzystego poliwęglanu i metalowych rurek nie przytłaczają wnętrza. Dla tych, którzy nie lubią typowych rozwiązań albo nie chcą inwestować w zakup szafy, mamy prostą i bardzo modną propozycję. To ekran ukrywający wieszak na płaszcze. Wieszak ma kółka, więc łatwo go wysunąć. Ekran można zrobić z płyty meblowej oklejonej wzorzystą tapetą. Trzeba go tylko przytwierdzić do podłogi i sufitu za pomocą metalowych kątowników, a jeśli ma być niższy – do ściany, za pomocą drążka dystansowego lub półki. Jeszcze tylko lustro – i gotowe!
Dobrze zaplanowana wewnątrz szafa wnękowa jest bardzo pojemna. Można w niej schować nie tylko odzież, ale też odkurzacz, walizki, sprzęt sportowy, np. deskę surfingową czy narty. Fronty można pomysłowo dopasować do wystroju wnętrza. Proponujemy okleić je fototapetą. Kupisz ją w sklepach wnętrzarskich lub internetowych.
Długi i wąski przedpokój - jak go poszerzyć?
Czy wiesz, że przedpokój o takim kształcie możesz poszerzyć? I to bez przestawiania ścian. Pomaluj je na jasny kolor (tu wybrano jasnoszary), bo nie zacieśnia przestrzeni. Szarość nie wyda się chłodna, gdy podłoga będzie z jasnego drewna. Połóż na niej chodnik w poprzeczne, kontrastowe paski. Mają moc optycznego poszerzania wnętrza. Białe meble i dodatki je rozjaśnią. Sprawią też, że całość nabierze lekkości. A jeśli przedpokój jest ciemny, dzięki nim zniknie przygnębiający nastrój
Gdy miejsca brakuje. Jak urządzić mały przedpokój?
Ciasny przedpokój trzeba urządzić tak, by nic nie tarasowało przejścia i nie stanowiło wizualnej barykady. Sprawdzi się więc szafa zrobiona na wymiar wzdłuż jednej ściany lub zabudowująca wnękę. Najlepiej z przesuwnymi drzwiami. Nie będą utrudniały komunikacji we wnętrzu. Gdy mamy przedpokój w wersji mini, warto zamówić lustrzane drzwi szafy. Dzięki nim unikniemy efektu ciasnego pudełka. Fornirowane fronty łatwo ozdobić paskami z samoprzylepnej folii. Przełamią monotonię.
Zmień zdanie
Jeśli do tej pory nie lubiłaś swojego wąskiego przedpokoju, może teraz zmienisz zdanie? Oto przykład, jak z wady zrobić atut. W tym przypadku kształt pomieszczenia i układ drzwi uniemożliwiały postawienie szaf czy zrobienie zabudowy. Garderobę urządzono w sypialni, a przedpokój stał się efektowną galerią fotografii. Ściany i drzwi pomalowano w odcieniach bieli. Stworzyły jednolitą płaszczyznę, na której fotografie ładnie się prezentują. Zieleń - dla ożywienia.
Przedpokój otwarty na salon
Są dwie szkoły urządzania takiego przedpokoju. Zgodnie z pierwszą należy zaznaczyć optycznie jego granice. Według drugiej – przeciwnie – zupełnie je zatrzeć. Tak też urządzono to wnętrze.
Przedpokój i salon łączą ta sama podłoga i ten sam kolor ścian. Stylowe meble, lustro i żyrandol nadały wejściu do mieszkania salonowy charakter. Już od drzwi zaprasza cię eleganckie i jasne wnętrze. Pamiętaj jednak, że głównym wrogiem otwartej przestrzeni jest nawet mały nieporządek.
Efektowny wygląd wnętrza zależy w tym samym stopniu od ładnych mebli czy detali, co od praktycznego zagospodarowania przestrzeni. Jeśli w wąskim holu postawisz nawet najpiękniejszą szafę, obok której trzeba się stale przeciskać, na nic zda się jej uroda. Za to w przestronnym duży mebel będzie widoczny w całej krasie. Nada on też elegancki, salonowy charakter przestrzeni. Każdy korytarz przecinają ścieżki komunikacyjne (im więcej drzwi, tym więcej ścieżek). Urządzając go, warto zwrócić uwagę, aby meble i sprzęty były rozmieszczone poza ich granicami. Wtedy domownicy będą się mogli swobodnie między nimi poruszać.
Równie istotną sprawą jest łatwość utrzymania porządku we wnętrzu. Gdy wchodząc, potykasz się o buty, a sterta ubrań na wieszaku zagradza przejście, nie widzisz ani pięknej podłogi, ani wyszukanej tapety na ścianach. Dlatego zaplanuj schowki na drobiazgi, ekrany ukrywające wieszaki i, jeśli tylko jest na to miejsce, pojemne szafy. Pokazujemy jak można w tych małych, często nieustawnych wnętrzach pogodzić funkcjonalność z estetyką.
Okiem dekoratora - jak urządzić przedpokój?
Urządzanie przedpokoju najlepiej zacząć od wyboru podłogi, rozmieszczenia lamp (wiąże się to z położeniem instalacji) orazkolorów ścian i sufitu. Podłoga: im więcej domowników (również tych na czterech łapach), tym odporniejsza powinna być na ścieranie. Sprawdzą się panele laminowane o wysokiej klasie ścieralności (AC 4). Odpowiednie do tego wnętrza będą też panele warstwowe i lite deski oraz klepki z twardego drewna: dębowe, klonowe, jesionowe i z gatunków egzotycznych. Jeśli w domu są psy, zapomnij o wykładzinie dywanowej. Wybierz miękką i łatwą do czyszczenia wykładzinę elastyczną.
A co z oświetleniem? Za pomocą kilku kinkietów wyczarujesz we wnętrzu ciepły, kameralny nastrój. Rozświetlisz je halogenami na szynie pod sufitem, natomiast szyku dodasz ozdobnym żyrandolem. Halogenowa lampka wydobędzie piękno rzeźbionej ramy lustra, motywu na obrazie czy fotografii.
Jasne, pastelowe barwy dodają oddechu ciasnym pomieszczeniom. Wykorzystaj także lustra. Powiększają wnętrze o odbitą przestrzeń i rozjaśniają je. Lustrzane drzwi szafy sprawią, że stanie się niezauważalna. Za to hol będzie się wydawał dwa razy większy. Gdy jest wąski, poszerzysz go, malując ścianę na wprost wejścia na mocny, ciepły kolor, np. czerwony, a dłuższe ściany boczne - na biało lub pastelowo.
Autor: Materiały prasowe/Westwing