Schody w domu – najpopularniejsze materiały i wymiary, jakie schody są wygodne i bezpieczne?
Schody w domu to istotny element wyposażenia wnętrza, który powinniśmy zaplanować już na etapie projektowania domu. Stojąc przed wyborem schodów do domu, często zastanawiamy się, jaki materiał będzie najlepszy i jakie wymiary schodów zapewnią maksymalną wygodę i bezpieczeństwo użytkowania. W tym artykule odpowiemy na wszystkie pytania dotyczące schodów w domu.
Autor: Andrzej Szandomirski
Spis treści
- Z czego mogą być zbudowane schody w domu? Po pierwsze Żelbet
- Drewno
- Metal
- Szkło
- Jakie wymiary powinny mieć schody w domu?
- Jakie schody są bezpieczne i wygodne?
- Urządzamy przedpokój marzeń. Garść inspiracji
Z czego mogą być zbudowane schody w domu? Po pierwsze Żelbet
Schody z żelbetu są jedną z najchętniej wybieranych opcji, dzięki swojej wytrzymałości i stosunkowo niskiej cenie. Schody w domu z żelbetu należy zaplanować jeszcze na etapie projektowania, ponieważ są połączone z konstrukcją domu. Schody betonowe nie nadają się do bardzo małych przestrzeni, ponieważ same w sobie są masywne i mogą optycznie zmniejszyć wnętrze. W porównaniu ze schodami drewnianymi, schody żelbetowe nie skrzypią i są ognioodporne, mogą także mieć różny kształt i wykończenie. Najczęściej materiałem wykończeniowym jest wykładzina dywanowa lub płytki ceramiczne bądź kamienne. Schody betonowe również dobrze prezentują się z wykończeniem drewnianym, wtedy najlepiej postawić na trwałe gatunki drewna takie jak dąb czy jesion. Najtańszą opcją jest wykończenie schodów z żelbetu płytkami ceramicznymi.
Drewno
Dużą zaletą drewnianych schodów jest możliwość zamontowania ich już na etapie wykończenia wnętrza. Ponadto, drewniane schody można kupić już gotowe – oferują je praktycznie wszystkie markety budowlane. Gotowe schody do domu najczęściej występują w dwóch wariantach konstrukcyjnych: o konstrukcji policzkowej, gdzie krawędzie stopni po obu stronach podbierane są przez belki policzkowe (bardziej skomplikowane konstrukcje schodów są wspomagane słupami) oraz opierające się na belce centralnej, dzięki czemu schody sprawiają wrażenie lżejszych (nie ograniczają je belki policzkowe po bokach). Z jakich rodzajów drewna wykonuje się schody? W Polsce często wykorzystuje się rodzime gatunki jak dąb, jesion, modrzew, sosna, świerk i klon. Można również zamówić schody z bardzo trwałych (i drogich) gatunków drzew egzotycznych jak mahoń czy heban.
Metal
Schody w domu wykonane z metalu idealnie pasują do małych wnętrz. Metal jest stosunkowo łatwy w obróbce, dzięki czemu możemy puścić wodze fantazji i kupić np. spiralne schody. Niestety, taki kształt jest niepraktyczny, jeśli planujemy wnosić na piętro duże meble bądź materac. Metalowe schody do domu mają jeszcze jedną, dość znaczącą wadę – są głośne. Dlatego warto wyścielić je drewnem, które częściowo stłumi dźwięki.
Szkło
Szklane schody w domu zazwyczaj mają konstrukcję ze stali, a wykonane ze szkła są tylko stopnie i balustrada. Schody ze szkła dobrze wyglądają w nowoczesnych wnętrzach. To jeden z droższych rodzajów schodów, który powstaje na zamówienie. Szklane schody mogą kosztować nawet 20 tysięcy złotych
Jakie wymiary powinny mieć schody w domu?
Schody w domu muszą być zaprojektowane według obowiązujących przepisów, a więc mieć konkretne wymiary. Wysokość nad schodami nie powinna być mniejsza niż 205 cm.
- Stopnie – najwygodniejsza wysokość stopnia to 15 cm, a szerokość to 32 cm
- Biegi schodów – biegi schodów to ciąg, szereg przynajmniej dwóch stopni połączonych ze sobą; najwygodniejsza szerokość biegu to 100 cm, ilość stopni w biegu nie powinna przekraczać 17 sztuk, ale najlepiej, gdy jest ich 10-12
- Spoczniki – spocznik to płyta, która stanowi początek lub koniec biegu schodów, często oddziela od siebie kondygnacje; spoczniki są konieczne, gdy kondygnacja jest wyższa niż 270 cm; szerokość spoczników międzypiętrowych powinna być przynajmniej 20 cm szersza od biegu schodów, najwygodniejsze spoczniki mają długość ok. 150 cm
- Balustrady – wysokość powinna mieć minimum 90 cm, ale jeżeli mamy w domu seniora lub malutkie dziecko, warto zamontować dodatkową poręcz na wysokości 75 cm; odległość między tralkami (pionowym wypełnieniem balustrady) powinna być nie większa niż 12 cm
Jakie schody są bezpieczne i wygodne?
Wygoda i bezpieczeństwo użytkowania schodów w domu to bardzo ważne kryterium. O czym należy pamiętać, by schody w domu był wygodne i bezpieczne? Przede wszystkim schody w domu nie powinny być zbyt strome, a kąt ich nachylenia przekraczać 36 stopni. Spocznik zapewni komfort i bezpieczeństwo, tak samo jak powierzchnia antypoślizgowa (lub wykładzina dywanowa), stabilna i wygodna balustrada oraz odpowiednie oświetlenie schodów.
Urządzamy przedpokój marzeń. Garść inspiracji
Autor: ztaraszewska
Balustrada na pewno ułatwia pokonywanie kondygnacji w domu. Nie zmienia to jednak faktu, że schody pozbawione tego elementu prezentują się bardzo nowatorsko i zwolennikom minimalistycznego stylu trudno wyobrazić sobie inną konstrukcję. Na zdjęciu: Rintal Polska, schody Otto bez balustrady. Cena: od 15,3 tys. zł (w promocji „Maj bez VAT”)
Autor: materiał prasowy Zuiver
Oryginalny wieszak z lusterkiem i półką spełni swoja funkcję także w niewielkim przedpokoju.
Autor: mat. prasowe Wall & Deco
Tapeta włoskiej marki Wall Deco