
Zasady czyszczenia stali nierdzewnej
Jeśli mamy na uwadze delikatną naturę nierdzewności, nie powinna nas zdziwić generalna zasada dotycząca pielęgnacji stali nierdzewnej – po pierwsze nie brudzić. Nie jest to rzecz jasna warunek możliwy do zrealizowania w warunkach kuchennego zamieszania, nie wspominając już o tym, że – zwłaszcza w dużym mieście – kamień na łazienkowych sprzętach pojawia się w mgnieniu oka. Niemniej taki ideał powinien nam przyświecać, jeśli bliskie jest nam dobro naszego nierdzewnostalowego okapu, zlewu i garnka. Każde czyszczenie narazi bowiem na szwank warstwę ochronną.

Czym NIE czyścić stali nierdzewnej?
Choćbyśmy jednak próbowali, w końcu przyjdzie ten moment, kiedy trzeba będzie sprzęt wyczyścić. Jak się już domyślamy, należy to zrobić z największą ostrożnością. Z marszu odpadają zatem druciaki, twarde szczotki i agresywne proszki do polerowania.

Najlepsze materiały do czyszczenia stali nierdzewnej
Jeśli chodzi o narzędzia wybierzmy materiały delikatne i miękkie. Do czyszczenia stali nierdzewnej nadadzą się: miękkie szczotki z włosiem zarówno naturalnym, jak i sztucznym, ściereczki, szczególnie z mikrofibry, gąbki i gąbczaste ściereczki. Absolutny zakaz obejmuje natomiast takie narzędzia, jak: papier ścierny, wełna stalowa.

Łagodne środki do czyszczenia stali nierdzewnej
W kwestii doboru środków chemicznych do czyszczenia stali szlachetnej obowiązuje podobna zasada łagodności. Zamiast substancji silnie żrących albo proszków do szorowania wybierzmy łagodne detergenty o neutralnym odczynie.

Czyszczenie stali nierdzewnej. Domowe sposoby
Wśród domowych sposobów na czyszczenie stali nierdzewnej znajdują się rozcieńczony ocet lub kwasek cytrynowy. Zwłaszcza przy czyszczeniu stali z rdzy, osadu i kamienia. W przypadku lżejszych zabrudzeń wielokrotnie wystarczy woda z mydłem.

Pamiętaj: zawsze wycieraj stalowe powierzchnie do sucha
Niezależnie jednak od rodzaju zabrudzeń i wybranych środków czyszczących musimy bezwzględnie pamiętać o tym, żeby każdorazowo wytrzeć umyty przedmiot do sucha. Musimy dać szansę odnowić się powłoce ochronnej, zanim rozpocznie się na nowo proces korozji. Jeśli pozostawimy powierzchnię wilgotną, zacznie się od razu.

O czym pamiętać podczas czyszczenia stali nierdzewnej?
Dodatkowo podczas czyszczenia i pielęgnacji produktów z matowej stali nierdzewnej, należy przyjrzeć się kierunkowi szczotkowania i zgodnie z nim prowadzić gąbkę lub szmatkę. Możemy sięgnąć także po profesjonalne środki czyszczące, których producenci obiecują, że powodują one powstanie na powierzchni pielęgnowanego przedmiotu dodatkowej warstwy ochronnej.