Jak dbać o porcelanę, zastawę stołową? Domowe rady, czyli pogotowie kredensowe

2015-10-19 11:26

Co zrobić, by uratować zabytkowy talerzyk lub filiżankę, jak dbać o cenną zastawę stołową, by ładnie wyglądała przez klika lat? Oto kilka sprawdzonych domowych rad, dzięki którym zawartość waszego kredensu będzie ładnie się prezentowała i długo wam służyła, szczególnie jeśli lubicie zbierać filiżanki, talerzyki, miseczki...

Spis treści

  1. Domowe rady: jak myć i dbać o porcelanę
  2. Sprawdź też: domowe sposoby na porządki >>>
  3. Domowe rady: jak kleić porcelanę
  4. Domowe rady: jak myć kryształowe naczynia
  5. Domowe rady: jak czyścić figurki alabastrowe

W każdym domu są takie rzeczy, do których mamy stosunek sentymentalny, bo rodzinna pamiątka. Oto kilka rad, jak z nimi postępować i jak dobać o rodzinną porcelanę, zastawę stołową i inne naczynia.

Domowe rady: jak myć i dbać o porcelanę

Porcelany ręcznie malowanej nie należy myć mechanicznie (w zmywarce), ponieważ zdobienia będą się wycierały i z czasem w ogóle znikną. Dotyczy to również złotych i srebrnych ornamentów. Porcelanową zastawę najlepiej jest zmywać w ciepłej wodzie z dodatkiem delikatnego płynu do naczyń. W przypadku rzeczy ozdobnych, np. porcelanowych figurek, to ich mycie zaleca się robić w chłodnej wodzie, lekko zakwaszonej sokiem wyciśniętym z cytryny.

Sprawdź też: domowe sposoby na porządki >>>

Miseczek, filiżanek czy talerzyków ze złotymi lub innymi metalicznymi zdobieniami, nie można wstawiać do kuchenki mikrofalowej, bo można w ten sposób zniszczyć nie tylko naczynia, ale też uszkodzić urządzenie.

Plamy na porcelanie, np. zacieki na filiżankach od herbaty najlepiej usunąć, przecierając powierzchnię grubą solą kuchenną zmieszaną z miałką kredą.

Domowe rady: jak kleić porcelanę

Stłuczone naczynia można skleić szybkoschnącym klejem (są takie na rynku) albo sposobem domowym z użyciem mąki rozrobionej z surowym białkiem na gęstą papkę. Czyste i suche krawędzie naczynia (z obu stron) smaruje się papką, dociska i dodatkowo (tymczasowo) skleja taśmą klejącą, dobrze jest przytrzymać dociśnięte części przez ok. 5-10 minut, a na koniec wstawić do letniego (nie więcej niż 50°C) piekarnika na ok. 3 godziny. Potem zdejmujemy taśmę, a klejoną rzecz myjemy w letniej wodzie. W przypadku, gdy, np. talerzyk jest tylko pęknięty, można włożyć go do garnka, zalać surowym mlekiem i dodać dokładnie rozgniecione 3-4 ząbki czosnku. Całość gotuje się przez 15-20 minut na wolnym ogniu, następnie myje i wyciera.

Pęknięty wazon można zabezpieczyć, smarując od wewnątrz syropem zrobionym z cukru (powinien być gęsty). Tak zostawiamy go na dobę, a potem można próbować wlać do niego zimnej wody. Trzeba jednak pamiętać, by tak zabezpieczonego wazonu nie myć ciepłą wodą.

Domowe rady: jak myć kryształowe naczynia

Stare kryształy oraz szkło powinno się myć zimną wodą. Osad powstały na dnie kryształowego wazonu można usunąć wlewając na dno nieco gorącego octu. Wazon trzeba przykryć ściereczką kuchenną i zostawić na 2 godziny, po czym wylać ocen, a wazon przepłukać zimną wodą.

Domowe rady: jak czyścić figurki alabastrowe

Figurki alabastrowe czyści się w ten sposób, że raz na jakiś czas (co 3-4 miesiące) należy posmarować je warstwą gęstego krochmalu (można go zrobić gotując mąkę ziemniaczaną rozpuszczoną w zimnej wodzie, tak jak kisiel) i odstawia do wyschnięcia na kilka godzin. Gdy krochmal popęka (zna, że jest suchy) odpadnie sam. Teraz figurkę można dokładnie wytrzeć delikatną szmatką.

Nasi Partnerzy polecają