Jak wyczyścić żelazko: proste sposoby na czyszczenie żelazka
Jeśli podczas prasowania zdarzy Ci się przypalić stopę żelazka, możesz wyczyścić ją, korzystając z domowych sposobów. Pamiętaj, aby czyszczenie żelazka rozpocząć dopiero wtedy, gdy urządzenie ostygnie i zostanie odłączone od źródła prądu. Domowych sposobów na czyszczenie żelazka jest kilka, można np. wykorzystać ocet.
Jeśli nie możesz usunąć spalonego materiału z powierzchni żelazka w jednym kawałku, użyj pęsety lub drewnianych pałeczek, za pomocą których odkleisz kawałki stopionego tworzywa. Pamiętaj, że jeśli nie uda Ci się usunąć wszystkich elementów, żelazko nie będzie działać sprawnie.
W niniejszej galerii pokazujemy, jak skutecznie wyczyścić żelazko, nawet to bardzo przypalone. Podpowiadamy również, jak wykorzystać do czyszczenia żelazka produkty spożywcze, które mamy w domu, a więc sól, sodę oczyszczoną, czy ocet.
Jak wyczyścić żelazko octem?
Jeśli mamy przypalone żelazko, do jego wyczyszczenia można użyć octu. Czyszczenie żelazka zacznij od usunięcia ze stopy żelazka pęsetą kawałków przypalonej tkaniny. W kolejnym kroku zanurz ściereczkę lub gąbkę w roztworze powstałym po zmieszaniu połowy szklanki octu z dwiema łyżeczkami soli lub sody oczyszczonej, podgrzej go do temperatury 70 stopni Celsjusza i delikatnie wyczyść powierzchnię żelazka. W trakcie wykonywania tej czynności zalecamy użycie wodoodpornych rękawic, np. przeznaczonych do mycia naczyń, które ochronią dłonie przed kwasowym, gorącym roztworem.
Czyszczenie żelazka octem i solą
Do czyszczenia trudno dostępnych zakamarków żelazka, takich jak otwory parowe, użyj patyczków higienicznych zakończonych wacikami. Zanurz je uprzednio w roztworze octu i soli. Zrezygnuj z wydobywania brudu spinaczem lub innym twardym, metalowym przedmiotem, które mogłyby porysować delikatną, teflonową powłokę żelazka.
Czyszczenie żelazka płynem do mycia naczyń
Jeśli nie masz pod ręką octu, do czyszczenia żelazka możesz użyć detergentu. Do miski wypełnionej ciepłą wodą dodaj kilka kropli płynu do mycia naczyń. Zanurz w niej bawełnianą ściereczkę i przetrzyj teflonową powierzchnię żelazka. Na koniec wytrzyj stopę żelazka wilgotną szmatką, aby pozbyć się śladów mydlin.
Jak wyczyścić przypalone żelazko solą?
Aby wyczyścić przypalone żelazko, możemy się wspomóc solą kuchenną. Wystarczy rozsypać sól na kartce papieru, a następnie zacząć jej prasowanie. Ta metoda pozwoli przywrócić blask stopce żelazka, o ile zabrudzenia i przypalenia nie są poważniejsze.
Jak wyczyścić żelazko: usuwanie wosku i substancji oleistych
Podpowiadamy, jak wyczyścić żelazko z wosku. Rozłóż gazetę na desce do prasowania. Prasuj ją rozgrzanym do maksimum żelazkiem, do momentu aż wosk przyklei się do papieru. Pamiętaj, aby cały czas poruszać żelazkiem, żeby uniknąć przypalenia papieru lub deski do prasowania. Prostym sposobem na wyczyszczenie stopy żelazka, na której zgromadziła się substancja oleista, jest przetarcie jej ściereczką namoczoną w amoniaku. Następnie stopę żelazka należy wytrzeć wilgotną od wody szmatką.
Mycie zbiornika na wodę octem
Do zbiornika na wodę, w który wyposażony jest żelazko, wlej wodę z octem w stosunku 1:1. Następnie włącz żelazko, aby parowało przez ok. 5 minut. Wylej ciecz, która nie wyparowała ze zbiornika. Powtarzaj opisaną czynność, wlewając samą wodę, do momentu aż pozbędziesz się nieprzyjemnego zapachu octu.
Jak wyczyścić żelazko: domowe BHP
Aby uniknąć konieczności stosowania opisanych metod czyszczenia żelazka, pamiętaj o tym, żeby nigdy nie zostawiać rozgrzanego urządzenia bez nadzoru. Nawet jeśli na chwilę opuszczasz pomieszczenie, w którym prasujesz lub skończyłaś tę czynność, ustaw żelazko w miejscu, w którym nie przewróci się na łatwopalną powierzchnię, np. na płytkach. Ponadto, aby utrzymać żelazko w dobrym stanie, należy czyścić je regularnie, zapobiegając gromadzeniu się brudu i zatykaniu otworów parowych. Do czyszczenia żelazka nie należy używać szczotek ani innych twardych narzędzi, ponieważ łatwo można uszkodzić nimi powłokę teflonową stopy żelazka.