
Pchły w domu
Pchły w domu to wbrew pozorom częsty problem. Czasami wystarczy nieopatrznie pogłaskać psa, czy zejść do piwnicy w bloku, gdzie sypiają koty. Jak się skutecznie pozbyć pcheł, jak wygląda pchła ludzka i czy jest szkodliwa?
Źródło: gettyimages

Pchła ludzka: jak wygląda?
Pchła ludzka (Pulex irritans) należy do rodziny Pulicidae. Wielkość owada uzależniona jest od płci. Samce pchły są mniejsze, mają 2-2,5 mm, a samice 2,5-3,5 mm długości. Pchła nie posiada skrzydeł, jej ciemnobrunatne ciało jest bocznie spłaszczone, a nóżki bardzo skoczne. Pchła ludzka ma kłująco-ssący aparat gębowy. Samice w przeciągu 24-48 godzin po pobraniu krwi składają 25-50 jaj dziennie przez okres ok. 100 dni, w miejscach brudnych i zakurzonych. Pełny cykl rozwojowy trwa ok. 3-4 tygodni
Źródło: gettyimages

Pchła ludzka: jak wygląda?
Dorosłe osobniki opuszczają kokon, gdy poczują dwutlenek węgla, wzrost temperatury. Jest to dla nich sygnał, że w pobliżu znajduje się żywiciel. Pchłę ludzką od innych odróżnia brak na głowie i przedtułowiu chitynowych grzebyków. Jest to gatunek kosmopolityczny, spotykany również na ptakach, świniach, gryzoniach, zwierzętach domowych i drapieżnych.
Źródło: gettyimages

Jak szkodzi pchła ludzka?
Niestety do wielu zakażeń pchłą ludzką dochodzi w momencie kontaktu z naszymi pupilami. Szczególnie dzieci są narażone gdy całują zwierzę, lub po zabawie rączki wkładają do buzi. Owad po dostaniu się na skórę żywiciela, przebija ją, by dostać się do naczyń krwionośnych. W tym miejscu tworzy się zaczerwienienie, swędzi i pojawia się obrzęk. W wypadku rozległych i częstych pogryzień przez pchły, może dojść do anemii. Pchła ludzka żeruje również na skórze traktując ją jak magazyn pełen łakoci.
Źródło: gettyimages

Jak szkodzi pchła ludzka?
Niestety podczas zmiany żywiciela pchły przenoszą mnóstwo chorobotwórczych drobnoustrojów, np. tyfus plamisty, dwoinkę zapalenia płuc, pałeczki dżumy, tularemii, salmonellozy oraz larwy tasiemca. Pchły wywołują alergiczne zapalenie skóry u ludzi i zwierząt. Po ukąszeniu przez pchłę ranę należy przemyć amoniakiem, szybko się wykąpać, a ubranie wyprać.
Źródło: gettyimages

Pchły w domu: zwalczanie
W środowisku naturalnym jest to niemożliwe, ale w obrębie naszego mieszkania możemy liczyć na powodzenie w zwalczaniu pcheł. Najważniejsze jest dbanie o higienę i szybkie reagowanie w momencie pojawienia się insekta. Pchły lubią miejsca brudne, zakurzone i ciemne, dlatego naszą walkę z pchłami zaczynamy od porządnego i systematycznego sprzątania domu.
Źródło: gettyimages
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...