Przeprowadzka dobrze zorganizowana: jak się spakować?
Czeka cię przeprowadzka, a nie wiesz, jak się spakować? Oto nasz poradnik pod hasłem przeprowadzka dobrze zorganizowana. Pamiętaj o tym, aby w pierwszej kolejności oszacować, ile czasu potrzebujesz na poszczególne etapy przeprowadzki.
Jak dobrze się przeprowadzić?
Nawet jeśli pozostało Ci zaledwie kilka dni do przeprowadzki, poświęć czas na planowanie i zorganizowanie transportu mienia. Podpowiadamy, jak się dobrze spakować, by przeprowadzka przebiegła sprawnie. Na początku określ budżet, jaki przeznaczysz na pokrycie kosztów przewozu mebli i innych rzeczy, które chcesz ze sobą zabrać podczas przeprowadzki.
foto: Thinkstockphotos.com
Przeprowadzka poradnik: zmiana mieszkania
Jeżeli nowe mieszkanie, do którego masz się przeprowadzić, wymaga generalnego porządku lub napraw, zaplanuj pracę, zanim się do niego wprowadzisz. Planując przeprowadzkę, rozważ, jaki dystans masz do pokonania i czy jesteś w stanie sukcesywnie przewozić rzeczy do nowego mieszkania na własną rękę, czy konieczne będzie wynajęcie firmy przeprowadzkowej. Meble podczas przeprowadzki możesz przewieźć na przyczepce samochodowej, robiąc kilka kursów.
foto: HiveBoxx/Unsplash
Przeprowadzka poradnik: zmiana mieszkania
Duże, ciężkie lub kruche przedmioty, tj. fortepian czy antyki, wymagają specjalistycznej pomocy podczas przeprowadzki. Jeśli postanowisz oddać lub sprzedać elementy wyposażenia, których nie chcesz ze soba zabrać podczas przeprowadzki, zaoferuj je znajomym lub wystaw na portalach aukcyjnych.
foto: Sigmund/Unsplash
Przeprowadzka: jak się spakować?
W pierwszej kolejności spakuj przedmioty, z których rzadko korzystasz, np. książki czy sezonową odzież. Opisz kartony, aby wiedzieć, gdzie co się znajduje, i zadbaj o wypełnienie pudeł gazetami, folią lub pianką. W dniu przeprowadzki powierz rodzinie lub znajomym opiekę nad dziećmi i zwierzętami. Tuż przed opuszczeniem lokalu spakuj pościel, materace i zbierz ręczniki, które będą gotowe do natychmiastowego użycia w nowym miejscu. Podczas przeprowadzki do bagażu podręcznego spakuj czajnik, garnek, sztućce, herbatę itp., aby zaoszczędzić czas na szukanie najpotrzebniejszych rzeczy w nowym miejscu.
foto: Erda Estremera
Przeprowadzka: jak spakować książki i gazety?
foto: Kimberly Farmer/Unsplash
Przeprowadzka: jak spakować ubrania i tkaniny?
Najprostsze rozwiązanie to worki – wrzucamy ubrania i tkaniny do środka, a później szczelnie zawiązujemy. Taki sposób ma jednak sporo wad, a przede wszystkim taką, że ubrania bardzo się pogniotą. Ponadto jeśli w trakcie transportu worek się przedziurawi, do środka mogą trafić zabrudzenia (szczególnie groźne w gorszą pogodę lub zimą). Nie zaszkodzi więc do pakowania ubrań również użyć kartonów. Dobrze złożone rzeczy zajmą mniej miejsca i nie pogniotą się tak jak w workach. W przypadku pościeli i innych domowych tkanin warto użyć worków próżniowych. Co to zapewni? Kompaktowe pakowanie plus ochronę przed zabrudzeniami i wilgocią.
foto: Sarah Brown/Unsplash
Przeprowadzka: jak spakować ubrania i tkaniny?
foto: Fernando Lavin/Unsplash
Przeprowadzka: jak spakować wyposażenie kuchni?
Należy dobrze zabezpieczyć naczynia i akcesoria wykonane z kruchych materiałów: szkła, ceramiki, porcelany. Każdy egzemplarz warto owinąć gazetą, miękkim materiałem lub folią bąbelkową. Talerze układamy jeden na drugim (zajmą mniej miejsca), podobnie postępujemy z miskami. Garnki warto wypełnić drobniejszymi rzeczami (np. woreczkami z przyprawami). Sztućce najlepiej poukładać jedne w drugich i skleić komplet taśmą. Jeśli przeprowadzkę organizuje firma, poinformujmy obsługę, że w danym kartonie znajdują się rzeczy delikatne. Nie zaszkodzi też przypiąć stosowanej etykiety.
foto: Brooke Lark/Unsplash
Oferty firm przeprowadzkowych
Firmy przeprowadzkowe oferują krajowy i międzynarodowy transport mienia wraz z demontażem, pakowaniem i załadunkiem mebli. Gwarantują profesjonalne zabezpieczenie przewożonych rzeczy, montaż i ustawienie mebli na życzenie klienta. Możesz zamówić transport mebli i rzeczy, które chcesz zabrać podczas przeprowadzki o każdej porze dnia, ponieważ większość firm pracuje przez całą dobę. W zależności od liczby pracowników, którzy wezmą udział w przeprowadzce, zapłacisz od 50 do 150 zł za godzinę pracy ekipy. Na koszt transportu wpływa również dystans, który musi pokonać samochód oraz gabaryty przewożonych przedmiotów.
foto: gettyimages
Przechowywanie rzeczy: usługa magazynowania mebli
Możesz też na jakiś czas wynająć przechowanie mebli w magazynach, firm oferujących takie usługi. Najlepszym rozwiązaniem jest udanie się na wizję lokalną z przedstawicielem firmy przewozowej, z której usług będziesz korzystać, w celu sporządzenia kosztorysu usługi. Część firm oferuje dodatkowo usługę magazynowania mebli na czas przeprowadzki lub remontu. Miesięczny koszt przechowywania rzeczy wynosi średnio 50 złotych za 1 m2. Wybierając usługodawcę, upewnij się, że bierze pełną odpowiedzialność za transportowane i przechowywane mienie. Każdy powierzony mu przedmiot powinien być objęty polisą ubezpieczeniową.
foto: gettyimages
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...