Drzwi antywłamaniowe – jak wyglądają, ile kosztują i co warto wiedzieć przed zakupem?

2020-07-01 8:52

Drzwi antywłamaniowe to w dzisiejszych czasach niemal standard. By uchronić swój dom lub mieszkanie przed złodziejami, warto jednak pomyśleć nie tylko o drzwiach wejściowych. Zadbajmy również o okna, drzwi balkonowe lub tarasowe, a także drzwi garażowe. Jak wyglądają drzwi antywłamaniowe? O czym warto wiedzieć przed zakupem, by wybrać najlepszy model?

Drzwi antywłamaniowe
Autor: Katarzyna Białasiewicz/Getty Images Drzwi antywłamaniowe różnią się od zwykłych konstrukcją, materiałem oraz systemem zamków i zabezpieczeń. Warto wybierać modele, które mają certyfikaty i atesty

Spis treści

  1. Drzwi antywłamaniowe – certyfikaty, atesty
  2. Jak wyglądają drzwi antywłamaniowe?
  3. Jak rozpoznać dobre drzwi antywłamaniowe?
  4. Montaż drzwi antywłamaniowych
  5. Zainspiruj się! Wybieramy okna, drzwi i ogrodzenia

Drzwi antywłamaniowe – certyfikaty, atesty

Drzwi antywłamaniowe mają nam pomóc uchronić dom lub mieszkanie przed złodziejem. Dlatego muszą być wytrzymałe i mieć szereg zabezpieczeń, których nie znajdziemy w zwykłych drzwiach. Niektórzy producenci przedstawiają swoje modele jako antywłamaniowe, kusząc klienta wątpliwej jakości produktem i niską ceną. Prawdziwe drzwi antywłamaniowe powinny posiadać specjalne certyfikaty, atesty i przede wszystkim mieć oznaczenie klasy, do której przynależą.

Drzwi antywłamaniowe, po przejściu testów otrzymują certyfikat Instytutu Techniki Budowlanej, Instytutu Mechaniki Precyzyjnej oraz Centralnego Laboratorium Kryminalistyki Komendy Głównej Policji. Ponadto, każde drzwi można przypisać do określonej klasy. Klas jest 6, przy czym zwykłe drzwi to klasa 2-3, natomiast drzwi antywłamaniowe to klasa 4 (zapisywana często jako CR4), dla domów wolno stojących. Do strzeżonych mieszkań w gęstej zabudowie wystarczą drzwi klasy CR3. Sześciostopniowa skala obowiązuje na terenie Unii Europejskiej. Czasem można jeszcze spotkać oznaczenia w starym systemie, w którym drzwi antywłamaniowe oznaczano literą C.

Drzwi antywłamaniowe z certyfikatami dają gwarancję, że przez przynajmniej 20 minut będą stawiać opór złodziejowi. Wszystko dzięki specyficznej konstrukcji i systemowi zabezpieczeń. Sprzedawcy mogą kusić nas tańszymi drzwiami bez atestów, i choć prawdziwe drzwi antywłamaniowe kosztują minimum 1500 zł, lepiej unikać tego typu ofert. Ponadto, drzwi antywłamaniowe z certyfikatem, które zostały zamontowane przez fachowca, mogą nam zapewnić nawet 20-procentową zniżkę u ubezpieczyciela.

Jak wyglądają drzwi antywłamaniowe?

Swoją skuteczność drzwi antywłamaniowe zawdzięczają konstrukcji i zabezpieczeniom. Tego typu drzwi są cięższe niż tradycyjne modele – ich waga waha się miedzy 60 a 140 kg. Oczywiście, dzięki konstrukcji otwieranie i zamykanie nie sprawia żadnych problemów. Ich duża waga wynika z materiału, z którego są wykonane. Szkielet drzwi antywłamaniowych wykonany jest najczęściej z ocynkowanej stali. Stalowa blacha, która pokrywa lico drzwi ma zazwyczaj 1.5 do 2 mm grubości. Wewnątrz ramy umieszcza się kratownicę z metalowych prętów, sprężyste blachy, a wszystko przykrywa warstwa termoizolacyjna, najczęściej jest to wełna mineralna, pianka poliuretanowa lub styropian.

Drzwi antywłamaniowe zazwyczaj nie mają przeszkleń, chyba że są to bardzo małe okna wykonane z wytrzymałych tworzyw. Ościeżnica drzwi jest mocno wmontowana w mur, tak, by nikt nie próbował wyjąć drzwi razem z nią. By zamaskować drzwi antywłamaniowe, można nie tylko pomalować blachę na różne kolory, ale również pokryć je okleiną z tworzywa imitującą drewno lub obkleić je drewnianymi panelami (są jednak dość drogie). Drzwi antywłamaniowe mają również przynajmniej dwa zamki klasy C, które bardzo trudno sforsować.

Jak rozpoznać dobre drzwi antywłamaniowe?

Drzwi antywłamaniowe powinny mieć przynajmniej 2 metry wysokości i 90 cm szerokości, dobrze, by otwierały się na zewnątrz. Rama drzwi wysokiej jakości zazwyczaj wzmocniona jest grubym płatem blachy o grubości przynajmniej 2 mm. Wewnątrz drzwi wypełnione są prętami i sprężystymi blachami, które zaczną się obracać i wygnać, jeżeli ktoś będzie próbował przewiercić je na wylot. Dobre drzwi antywłamaniowe dzięki zastosowaniu materiału termoizolacyjnego mają niski współczynnik przenikania ciepła, również dobrze tłumią dźwięki. Warto zwrócić uwagę, czy model, który oglądamy ma przynajmniej trzy bolce antywyważeniowe w okolicy zawiasów oraz osłony zawiasów, które chronią je przed wycięciem lub podważeniem drzwi. Wysokiej jakości drzwi antywłamaniowe zaopatrzone są w kilka (przynajmniej dwa) zamków antywłamaniowych klasy C. Niektóre modele mają specjalne czujniki umieszczone w zamkach, które podłączone są do systemu alarmowego i monitoringu. W razie próby zepsucia zamka ochrona jest zawiadamiana natychmiast. Na rynku coraz więcej jest modeli drzwi antywłamaniowych, które stosują system otwierania bezkluczowego. Dostać się do środka można przy pomocy kodu, karty magnetycznej czy zeskanowania odcisku palca.

Montaż drzwi antywłamaniowych

Lepiej nie montujmy drzwi antywłamaniowych sami. Zostawmy to fachowcom poleconym przez sprzedawcę. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że drzwi są dobrze zamontowane i działają, jak należy. Ponadto, nie będąc doświadczonymi w montażu drzwi antywłamaniowych, łatwo możemy się pomylić, a taki błąd może nas słono kosztować – źle zamontowane drzwi antywłamaniowe najczęściej będą skutkowały unieważnieniem gwarancji. Jak powinny być zamontowane drzwi antywłamaniowe? Przede wszystkim muszą być dobrze osadzone w ścianie – metalową ościeżnicę przytwierdza się do muru przy pomocy kotew, a następnie zamurowuje. Odpowiednio zakotwiona ościeżnica da nam gwarancje, że złodziej nie wyrwie jej razem z drzwiami z lica muru. Dodatkowym zabezpieczeniem będzie użycie metalowego progu, który uniemożliwi złodziejowi podważenie drzwi.

Zainspiruj się! Wybieramy okna, drzwi i ogrodzenia

Nasi Partnerzy polecają