DRZWI ZEWNĘTRZNE: jaki wybrać kolor i materiał? 10 propozycji [GALERIA ZDJĘĆ]

2013-06-26 16:16

Rolą drzwi zewnętrznych jest ochrona budynku przed warunkami atmosferycznymi, hałasem i niepożądanymi gośćmi. Jest to również detal przyciągający wzrok i decydujący o urodzie elewacji. Drzwi zewnętrzne - zobacz nasze propozycje i ZDJĘCIA.

Spis treści

  1. Drzwi zewnętrzne: prostota na czasie
  2. Drzwi zewnętrzne: dostojne i historyczne
  3. Kolory i wzory drzwi zewnętrznych
  4. GALERIA ZDJĘĆ: 10 stylowych drzwi zewnętrznych

Różnorodność drzwi zewnętrznych dostępnych na rynku sprawia, że można je dobrać zarówno do domu inspirowanego tradycją, jak i nowoczesnego. Ich wybór powinien być dopełnieniem koncepcji estetycznej domu – zarówno fasady, jak i strefy wejścia. Podpowiadamy jaką wybrać kolorystykę drzwi zewnętrznych oraz materiały, z których zostały wykonane.

Drzwi zewnętrzne: prostota na czasie

Modne dzisiaj proste bryły wymagają drzwi zewnętrznych oszczędnych w wyrazie. Nawet jeżeli są umieszczone w narożniku, nie oznacza to, że ich forma może być obojętna. I tak konsekwencją minimalistycznego w dawkowaniu efektów stylu modernistycznego są proste drzwi o mocno zgeometryzowanej formie. Pozbawione dekoracji i detalu stanowią jeden z ważnych elementów budujących nowoczesny styl domu.

Zazwyczaj współgrają z nim drzwi pełne płytowe z drewna, metalu lub w formie ramy wypełnionej dużymi taflami szkła. Asymetria pasuje raczej do domów modernistycznych. Niewielki dom o prostej bryle przykrytej dwu- lub czterospadowym dachem „nie udźwignie” pokaźnych dwuskrzydłowych drzwi wzbogaconych łukiem i świetlikami, natomiast zyska na wyglądzie, gdy dobierzemy harmonizujące z jego wyglądem skromne drzwi jednoskrzydłowe.

Drzwi zewnętrzne: dostojne i historyczne

Wzornictwo drzwi stylizowanych na stare powinno iść w parze z nowoczesną funkcjonalnością. Drzwi zewnętrzne prowadzące do rozległej rezydencji inspirowanej stylem willowym czy też nawiązującej do stylistyki pałacowej, są usytuowane centralnie, co wynika z symetrycznego planu wnętrz. Często umieszcza się je wówczas w wykuszu lub ryzalicie, który dodatkowo nobilituje ich rolę. Efektowna rozbudowana fasada sprawia, że najczęściej do tego typu domów dobiera się drzwi dwuskrzydłowe, które mogą być dodatkowo wzbogacone naświetlami. Równie wyeksponowaną, „zapraszającą” do wnętrz funkcję pełnią drzwi w domach nawiązujących do architektury dworkowej, gdzie są zwieńczeniem wyraźnie zaznaczonej strefy wejścia. Najczęściej są dwuskrzydłowe, z osadzonymi po bokach doświetleniami będącymi elementem symetrycznej formy budynku typowej dla stylistyki dworkowej. Architektura inspirowana stylami głęboko osadzonymi w historii wymaga dbałości nie tylko o kształt czy wymiary drzwi, lecz także o wysoką jakość materiału. Dobrze wyglądają drzwi drewniane lub naśladujące kolorystykę i fakturę drewna. Często sprawdzają się również drzwi białe.

Kolory i wzory drzwi zewnętrznych

Od drzwi zewnętrznych podświadomie oczekujemy zaspokojenia poczucia bezpieczeństwa, solidności i niezniszczalności. Takie wrażenia budzą w nas zazwyczaj ciężkie drzwi zewnętrzne z drewna, zwłaszcza zwłaszcza w ciemnym kolorze. Drzwi drewniane lub naśladujące rysunek oraz kolor drewna doskonale łączą się np. z białymi oknami, ale pasują też do niebieskich czy zielonych. Gdy na elewacji jest dużo detali, dobrze, jeśli drewno w tym samym kolorze pojawi się np. na podbitce dachu albo balustradzie przy wejściu. Drzwi białe najlepiej wyglądają w połączeniu ze stolarką okienną w tym samym kolorze – warto je wówczas wyróżnić kształtem. Popularne stały się także drzwi zewnętrzne w innej kolorystyce, np. grafitowe, granatowe czy niebieskie. Doskonale współgrają z oknami w każdej kolorystyce. Często można je kupić w komplecie z bramą garażową, co wzmacnia efekt estetyczny na elewacji.

GALERIA ZDJĘĆ: 10 stylowych drzwi zewnętrznych

Nasi Partnerzy polecają