Nowoczesne szafy wnękowe: jak dopasować szafy zabudowane do wnętrza? PORADY i ZDJĘCIA

2023-05-09 14:59

Szafy wnękowe powinny nawiązywać do jakiegoś elementu we wnętrzu, wtedy mamy pewność, że są dobrze dobrane. Szafa na wymiar może być dopasowana do koloru podłogi, jak i wystroju wnętrza. Szafy zabudowane mogą też być ciekawym elementem dekoracyjnym we wnętrzu. Zobacz pomysły na ładne szafy, porady i zdjęcia.

Szafa wnękowa
Autor: serwis prasowy marki Komandor

Spis treści

  1. Szafy wnękowe: pomysły na fronty szaf
  2. Szafy wnękowe: jak je dopasować do wnętrza?
  3. Ukrywamy fronty szaf wnękowych czy eksponujemy? 
  4. Nowoczesne szafy wnękowe
  5. Wnętrze szafy wnękowej dopasowane do naszych potrzeb
  6. Praktyczne meble dla każdego - GALERIE ZDJĘĆ

Szafy wnękowe dają mnóstwo możliwości zagospodarowania trudnej przestrzeni, zwłaszcza pod skosami. Szafy wnękowe w modnym stylu nowoczesnym i minimalistycznym dopasują się formą zewnętrzną do pomieszczenia, a ich wnętrze zadowoli największych domowych perfekcjonistów!

Co pomoże utrzymać porządek we wnętrzach nowoczesnych i minimalistycznych? Szafy wnękowe! Świetnie wpisują się w dostępną przestrzeń, zagospodarowują  i organizują trudne miejsca w sypialniach, salonach, gabinetach, pokojach dziecięcych, przedpokojach i jadalniach, nie zagracając ich. Fronty szaf wnękowych poprzez dopasowanie do sąsiadujących ścian mogą stać się praktycznie niewidoczne, a przestrzeń wewnątrz zostanie dopasowana do naszych indywidualnych potrzeb i rzeczy, które będziemy w nich przechowywać. Zastanawiasz się, jak dopasować szafy wnękowe do wystroju wnętrza? Przeczytaj nasz poradnik i obejrzyj zdjęcia z zabudową meblową.

Szafy wnękowe: pomysły na fronty szaf

Szafy wnękowe mogą mieć fronty z bardzo różnych materiałów, m.in. z płyt laminowanych, wiórowych, drewnopodobnych pokrytych fornirem, mat naturalnych, tj. rattanu i bambusa, mat skóropodobnych, z różnego rodzaju szkła, luster oraz innych materiałów dostępnych na specjalne zamówienie. Co ważne, w dopasowaniu szafy na wymiar do wystroju wnętrza, możliwe jest łączenie dwóch lub więcej materiałów w jednym skrzydle, np. płyty laminowanej i szkła. Dzięki bogatej ofercie frontów wykonanych z płyt imitujących drewno szafy wnękowe można idealnie zestawiać z kolorem podłogi. Szafa może się wtapiać we wnętrze, jeśli pomalujemy ją w kolorze ściany - wtedy nie będzie się rzucała w oczy.

Zobacz też: Przedpokój - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Szafy wnękowe: jak je dopasować do wnętrza?

Wykończeniem frontów szafy wnękowej mogą być stalowe lub aluminiowe profile, których kształt i kolor można dobrać do frontów. Profile aluminiowe są bardziej plastyczne, dzięki czemu występują w większej liczbie kształtów. Niekiedy uszlachetnia się je w procesie anodowania, co dodatkowo zabezpiecza powierzchnię przed korozją i nadaje jej atrakcyjny wygląd. Z kolei profile stalowe produkowane są z wysokiej jakości stali konstrukcyjnej o podwyższonej wytrzymałości. Występują w bardzo wielu kolorach, m.in. w okleinie drewnopodobnej, więc można je dobrać do płyty laminowanej wypełniającej drzwi. Profile aluminiowe są droższe niż stalowe.

Szafa wnękowa powinna być dobrze dopasowana do wnętrza, najlepiej, aby nawiązywała kolorystycznie do innych elementów, np. podłogi, mebli czy ścian. Jest to tym łatwiejsze, że firmy zajmujące się ich projektowaniem szaf na wymiar oferują wypełnienia frontów imitujące różne gatunki drewna – od krajowych po egzotyczne. Ważne jest również, aby szafa wnękowa współgrała ze stylem wnętrza. Jest to możliwe dzięki bogatej ofercie frontów i profili. Daje to możliwość skomponowania niepowtarzalnej szafy wnękowej.

Ukrywamy fronty szaf wnękowych czy eksponujemy? 

Szafy wnękowe dopasują się do każdej wnęki: wysokiej i niskiej, płytkiej i głębokiej. Ale największą zaletą szaf wnękowych wykonywanych na zamówienie jest możliwość ich dopasowania do skosów - np. w pokojach na poddaszu albo pod schodami. Fronty szaf mogą być przesuwne lub otwierać się tradycyjnie.

Warto zwrócić uwagę na przesuwne fronty szaf. Cienkie aluminiowe profile mogą być wypełnione płytami fornirowanymi, laminatami, szkłem, lustrami. Dostępne są także bezprofilowe nowoczesne systemy jezdne. Wybierając fronty szafy na wymiar, możemy kierować się dwiema drogami. Pierwsza - oryginalne, wyróżniające się fronty (na tle otoczenia) to sposób na szafę wyjątkową. Druga droga - maksymalne dopasowanie szafy do otoczenia. Można np. nakleić na fronty kawałek tapety, którą wyłożona jest ściana w tle. Możemy także wybrać szkło lakierowane dokładnie tym samym kolorem, co sąsiadujące ściany, lub lustro, dzięki któremu szafa praktycznie zniknie, a wnętrze będzie optycznie powiększone.

Zobacz też: Wybieramy szafę do przedpokoju >>>

Szafa na wymiar

Autor: Eugeniusz Filipiuk

Szafa na wymiar – dobry plan w środku

Zamawiając szafy na wymiar, musisz zdecydować o liczbie półek, szuflad, wieszaków. Jeśli masz dużo bielizny, bawełnianych koszulek i dodatków, więcej miejsca przeznacz na szuflady i półki, a mniej na część z wieszakami. Pod sufitem zamontuj półki na rzadko używane rzeczy. Planując wnętrze szafy, weź pod uwagę, że marynarki, bluzki i żakiety potrzebują na długość 135 cm, a na metrze drążka pomieścimy ok. 10 sztuk. Sukienki i płaszcze wymagają min. 180 cm. Możesz ubrania wiszące umieścić poza zasięgiem ręki, montując pantograf. Drążki w szafie to prosty system do przechowywania butów, w których chodzimy w sezonie. Szuflada do szafy sprawdzi się na drobiazgi, np. paski, bieliznę i biżuterię. Są też specjalne szuflady na spodnie – na drążkach masz je wszystkie razem i nie zabierają miejsca długim ubraniom.

Nowoczesne szafy wnękowe

Do wnętrz nowoczesnych lepiej pasują szafy wnękowe, których fronty są lakierowane i szklane (lacomaty, lacobele), a do bardziej tradycyjnych i rustykalnych wnętrz polecamy szafy na wymiar drewniane, rattanowe, bambusowe czy nawet oklejane tapetą.

Nie przegap: Styl nowoczesny - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Jeśli nie mamy pewności, czy dana szafa wnękowa będzie się dobrze komponowała w pomieszczeniu, warto skorzystać ze specjalnych programów do aranżacji wnętrz, które pozwolą nam sprawdzić, jak wybrana przez nas szafa będzie wyglądała we wnętrzu. Są one dostępne na stronach firm projektujących szafy wnękowe.

Nowoczesne szafy zabudowane można lepiej wyeksponować lub dyskretnie ukryć. Wyeksponowana szafa wnękowa będzie wyrazistym elementem wnętrza i jego ozdobą. Taki efekt można osiągnąć dzięki zastosowaniu materiałów rzucających się w oczy, np. lakierowanych płyt, lub odbiegających kolorystycznie od reszty wnętrza. Szafę można też wkomponować we wnętrze, tak aby nie zwracała na siebie uwagi, np. projektując fronty w kolorze ściany lub powtarzając na nich ten sam wzór co na ścianie.

Wnętrze szafy wnękowej dopasowane do naszych potrzeb

„Customizacja” produktów jest znakiem naszych czasów. Możemy więc zaprojektować szafę idealnie dopasowaną do wnętrza i rzeczy, które będą w niej przechowywane. Udając się więc do firmy projektującej szafy wnękowe, powinniśmy wiedzieć chociaż ogólnie, co będziemy w niej przechowywali. Pozwoli to na idealne zaprojektowanie i wyposażenie wnętrza szafy w potrzebną liczbę półek, wieszaków na odpowiednich wysokościach albo szuflad. Możemy też wtedy zdecydować o wykończeniu wnętrza szuflad – mogą być pokryte alcantarą – sprawdza się przy przechowywaniu np. biżuterii. Możemy też wybrać specjalne wieszaki na spodnie, półki na obuwie i podświetlane relingi na wieszaki. Dzięki tak bogatemu wyposażeniu wnętrza szafy sprawdzą się praktycznie w każdym pomieszczeniu w domu, nawet w kuchni jako kredens, w salonie pomieszczą okazjonalne miejsce do pracy,  a w łazience ukryją pralkę.

Czytaj też: Jak schować pralkę w łazience? >>>

Praktyczne meble dla każdego - GALERIE ZDJĘĆ

Szafy zabudowane, regały, komody - mebli we wnętrzach jest wiele. Aby znaleźć coś dla siebie, zajrzyj do naszych galerii zdjęć w poszukiwaniu inspiracji.

Nasi Partnerzy polecają