Dipladenia, Mandevilla - pnącze na balkon długo kwitnące. Jak o nią dbać, by obficie kwitła?

2024-06-22 20:36

Dipladenia (Mandevilla) to piękne pnącze o wyjątkowo atrakcyjnych kwiatach, które sprawią, że balkon lub taras przemieni się w egzotyczny zakątek! Jeśli będziesz o nią dbać, będzie obficie kwitła przez cały sezon. Dipladenia jest łatwa w uprawie i odporna na większość szkodników i chorób, co czyni ją idealną rośliną na balkon. Jak dbać o dipladenię?

Spis treści

  1. Kwiaty dipladenia
  2. Jak pielęgnować kwiat dipladenia?
  3. Czy dipladenia jest trująca?
  4. Dipladenia zimowanie

Dipladenia jest okazałym pnączem o czerwonych kwiatach (odmiana ‘Sundaville Red’ - zwana też sundawillą), ale istnieją też odmiany o białych i różowych kwiatach. Ta popularna w ciepłych rejonach Europy (rejon śródziemnomorski) roślina tarasowa coraz chętniej jest uprawiana w Polsce. Jest polecana do dużych donic na balkony, tarasy, także do ogrodów.

Kwiaty dipladenia

Ozdobą dipladenii są liczne, dekoracyjne kwiaty. Roślina kwitnie obficie i długo (aż do pierwszych przymrozków). Dodatkową jej dekoracją są błyszczące, ciemnozielone liście. Roślina ma długie, zwisające, wijące się pędy. Wymaga stosowania podpórek. Można ją formować przez cięcie, jednak zbyt intensywne przycinanie powoduje mniej obfite kwitnienie. Jest rośliną wieloletnią. W naszych warunkach klimatycznych trzeba ją jednak przenieść na zimę do pomieszczenia.

Jak pielęgnować kwiat dipladenia?

Dipladenia wymaga stanowiska słonecznego (w mieszkaniu najlepiej postawić ją przy południowym oknie), ciepłego i wilgotnego. W okresie wzrostu należy podlewać regularnie (aby podłoże było równomiernie wilgotne ) i unikać zalegania wody (nadmiar wody w podstawce zawsze usuwać), liście zraszać. Nawozić umiarkowanie, co tydzień, od marca do sierpnia. Od maja do jesieni należy zapewnić temperaturę 18–20 st. C (nawet więcej). Jeżeli nie zapewnimy jej odpowiedniej wilgoci powietrza lub będzie poddana na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, może dojść do zwijania się liści.

Roślinę można rozmnażać wiosną przez sadzonki pobrane z wierzchołków pędów – ukorzeniają się w ciągu sześciu tygodni w ciepłym miejscu (najlepiej ogrzewanej mnożarce).

System korzeniowy dipladenii jest stosunkowo mocno rozwinięty, dlatego należy dbać, aby w odpowiednim czasie przesadzić roślinę do większej doniczki. Podłoże dla dipladenii powinno być żyzne, próchnicze (np. mieszanka torfu z ziemią i piaskiem). Przy przesadzaniu należy pamiętać o dobrym drenażu.

Dipladenia bardzo rzadko atakowana jest przez choroby i szkodniki (czasem pojawiają się mszyce lub wciornastki).

Czy dipladenia jest trująca?

Uwaga! Dipladenia jest rośliną trującą (wszystkie jej części)!

Dipladenia zimowanie

Dipladenię jesienią mocno przycinamy i przechowujemy do następnego sezonu w chłodnych warunkach domowych. Optymalna temperatura przechowywania wynosi 12–15 st. C. W okresie zimowym rośliny podlewamy oszczędnie – tylko tyle, aby nie zaschły korzenie. Drugim warunkiem dobrego przechowania rośliny, jest zapewnienie jej maksymalnej możliwej do uzyskania zimą ilości światła. W lutym roślinę należy przyciąć, aby lepiej się rozkrzewiła.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z pędów
Zimozielone Nie
Kategoria Balkonowe i tarasowe
Wysokość 50 cm - 80 cm
Termin kwitnienia IV - VIII
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Pokrój pnący

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Kobea pnąca - piękne pnącze na balkon. Jak uprawiać kobeę?

Jak dobrze znasz domowe rośliny doniczkowe?

Pytanie 1 z 10
Co to za roślina?
Difenbachia
#MuratorOgroduje: Dalie – co zrobić żeby pięknie rosły?