Koleus w doniczce - czy koleus jest trujący? Jak dbać o koleusy w domu?

2024-04-24 8:27

Koleus Blumego (Coleus blumei), popularnie nazywany koleusem, pokrzywką ozdobną lub brazylijską, jest wieloletnią rośliną z rodziny jasnotowatych, ale u nas uprawiany jest jako roślina jednoroczna. Koleus z powodzeniem można uprawiać zarówno w domu, na balkonie jak i w ogrodzie. Jak dbać o koleusy w domu? Czy koleus jest trujący? Odpowiadamy.

Spis treści

  1. Koleus Blumego
  2. Koleus w doniczce
  3. Koleus - stanowisko
  4. Jak podlewać koleusa?
  5. Koleus - sadzonki
  6. Koleus - nasiona
  7. Koleus - zimowanie
  8. Czy koleus jest trujący?
  9. Koleus i jego piękne liście. Zdjęcia

Koleus Blumego pochodzi z tropikalnej Afryki, Azji i Australii. Jest bardzo atrakcyjny z powodu swego ciekawego, wielobarwnego ulistnienia. Nadaje się do uprawy w domu, na balkonie oraz na rabatach i w kwietnikach ogrodowych.

Koleus Blumego

Koleus Blumego to roślina silnie rozkrzewiona. W zależności od odmiany osiąga 0,5–1,5 m wysokości. Łodyga koleusa jest kwadratowa, krucha, półprzezroczysta, pusta w środku, przy potarciu wydziela charakterystyczny zapach.

Ozdobą koleusa są jego liście – jajowate, na brzegach ząbkowane lub piłkowane, w zależności od odmiany mogą być jedno- lub wielobarwne: zielone, żółte, kremowe, różowe, czerwone, karminowe, bordowe, brązowe, purpurowo-czarne, fioletowe. Kwiaty są bardzo małe, zebrane po 3–12 w luźne kwiatostany.

Ważne: kwiaty koleusa najlepiej usunąć, są mało dekoracyjne, a osłabiają wzrost rośliny i „psują” jej wygląd.

Koleus
Autor: Getty Images Koleus Blumego.

Koleus w doniczce

Koleus dobrze sobie radzi uprawiany jako roślina doniczkowa w mieszkaniach - pięknie wyglądają przez cały sezon, są łatwe w uprawie. Bardzo często sadzi się je także w pojemnikach oraz wiszących koszach na balkonach i tarasach - ich dekoracyjne liście cieszą nasze oczy od wiosny aż do jesieni.

Koleus - stanowisko

Koleus wymaga stanowiska słonecznego, jasnego i ciepłego. Im miejsce jest bardziej nasłonecznione tym lepiej - ładniej wybarwiają się ich liście. Ciekawostka: pięknie wybarwione liście koleusa zainspirowały Van Gogha, który w 1886 roku uwiecznił je na płótnie.

Jak podlewać koleusa?

Koleus potrzebuje stałej, ale umiarkowanej wilgotności podłoża – brak wody szybko powoduje więdnięcie liści, nadmiar zaś gnicie korzeni. Częste uszczykiwanie wspomaga rozkrzewianie. Koleusy dobrze rosną na glebach próchniczych, przepuszczalnych.

Koleus - sadzonki

Koleusy można łatwo rozmnożyć przez sadzonki pędowe pozyskiwane o każdej porze roku. Korzenie tworzą się na całej długości międzywęźla (nie tylko w węzłach), co sprawia, że ukorzenianie jest bardzo łatwe. Najlepiej ścięte sadzonki wstawić do wody, a po wypuszczeniu korzeni posadzić je do doniczek, przez zimę przechować w mieszkaniu, a wiosną przenieść do ogrodu lub na balkon. Aby „odmłodzić” roślinę można mocno ją skrócić, w niedługim czasie wypuści nowe, młode pędy.

Koleus - nasiona

Koleusy jednak najlepiej rozmnażać przez wysiew z nasion, najlepszym terminem jest koniec lutego/początek marca, kiełkują po około 10 dniach. Ustaw je na ciepłym, słonecznym parapecie. Na miejsce stałe wysadź rośliny po ustaniu przymrozków, najbezpieczniej zrobić to po 15 maja.

Koleus - zimowanie

Koleusy są wrażliwe niskie temperatury, na koniec lata należy je przenieść do domu lub zlikwidować. Pozostawione na zewnątrz zmarznie i obumrze. Koleusa można przezimować w ciepłej piwnicy, ograniczając podlewanie.

Czy koleus jest trujący?

Niestety tak, koleus jest toksyczny. Substancje trujące znajdują się w liściach, powodują objawy neurologiczne, ociężałość, upośledzenie widzenia, a także zaburzenia rytmu serca.

Koleus i jego piękne liście. Zdjęcia

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Zimozielone Nie
Kategoria Balkonowe i tarasowe
Wysokość 50 cm - 1,5 m
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów fioletowa
Barwa liści/igieł żółta
Barwa liści/igieł czerwona
Pokrój krzaczasty
Barwa liści/igieł wielobarwna

Czy potrafisz rozpoznać jaka to bylina?

Pytanie 1 z 7
Jaka to bylina?
Aster nowoangielski
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe
Nasi Partnerzy polecają