Brunnera wielkolistna - Brunnera macrophylla

2020-07-16 15:57

Brunnera wielkolistna została wyhodowana w Stanach Zjednoczonych przez Walters Gardens. Należy do rodziny ogórecznikowatych (Boraginaceae). Inna nazwa rośliny to niezapominajka kaukaska.

Spis treści

  1. Brunnera wielkolistna - opis
  2. Brunnera wielkolistna - warunki uprawy
  3. Brunnera wielkolistna - pielęgnacja
  4. Brunnera wielkolistna - zastosowanie

Brunnera wielkolistna - opis

Brunnera wielkolistna to bylina o kępiastym, dość zwartym pokroju. Przeważnie osiąga od 30 do 50 cm wysokości. Jej duże, sercowate liście, w kolorze srebrzystym z zieloną obwódką, są bardzo dekoracyjne. Spodnia strona blaszki liściowej pokryta jest drobnym meszkiem. Brunnera kwitnie od maja do czerwca. Niebieskie kwiaty, przypominające kwiaty niezapominajki, są zebrane w rozgałęzione kwiatostany w typie baldachów. Ładnie kontrastują z zielonosrebrzystymi liśćmi. Owoce to małe, brązowoszare rozłupnie. Ciekawe odmiany brunnery wielkolistnej:

  • ‘Jack Frost’ – odmiana o kwiatach niebieskich i srebrzystych liściach,
  • ‘Betty Bowring’ – odmiana o białych kwiatach i zielonych liściach.

Brunnera wielkolistna - warunki uprawy

Brunnera wielkolistna lubi miejsca półcieniste, cieniste i ciepłe. Gleba powinna być żyzna, o dużej zawartości próchnicy, przewiewna i dość wilgotna. Najlepiej aby pH podłoża było lekko zasadowe. Roślina poradzi sobie również na słabszych glebach.Brunnera jest w pełni mrozoodporna. Niestety, bywa często atakowana przez ślimaki, które uwielbiają zjadać jej liście.

Zwalczanie ślimaków w ogrodzie. Sprawdzone sposoby na ślimaki >>>

Brunnera wielkolistna - pielęgnacja

Bardzo dobrze brunnera wielkolistna reaguje na cięcie i dzięki niemu zdecydowanie ładniej się krzewi. Rozmnaża się generatywnie przez wysiew nasion lub wegetatywnie przez sadzonki korzeniowe. Siewki wyrosłe z nasion często nie mają już tak ozdobnych liści. Aby uzyskać identyczne okazy, trzeba zastosować rozmnażanie przez podział.

Brunnera wielkolistna - zastosowanie

Brunnera wielkolistna idealnie uzupełnia rabaty założone w półcieniu czy w cieniu. Nadaje się do sadzenia w pobliżu oczek wodnych. Jest dekoracyjna praktycznie przez cały sezon - nawet podczas mrozów może wciąż posiadać liście. Sprawdzi się jako roślina zadarniająca. Bardzo ładnie prezentuje się w towarzystwie funkii czy paproci, nadaje rabacie leśny klimat. Można ją uprawiać w pojemnikach.

>> Przeczytaj też: Rośliny zadarniające: rozmnażanie i sadzenie

Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Stanowisko zacienione
Wysokość 30 cm - 50 cm
Termin kwitnienia V - VI
Kategoria Byliny
Podlewanie średnio
Barwa kwiatów niebieska
Pokrój kępiasty
Pokrój zwarty
Barwa liści/igieł srebrzystozielona
Nasi Partnerzy polecają