Czyściec wielkokwiatowy - Stachys grandiflora = Stachys spicata

2020-07-16 15:55

Czyściec wielkokwiatowy pochodzi z Kaukazu, jednak w naturalnym środowisku można go spotkać także w Turcji i Iranie. W Polsce jest uprawiany jako roślina ozdobna. Jest często mylona z szałwią. Należy do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae).

Czyściec wielkokwiatowy 'Superba'
Autor: www.gettyimages.com Czyściec wielkokwiatowy 'Superba'

Spis treści

  1. Czyściec wielkokwiatowy - opis
  2. Czyściec wielkokwiatowy - warunki uprawy
  3. Czyściec wielkokwiatowy - pielęgnacja
  4. Czyściec wielkokwiatowy - zastosowanie

Czyściec wielkokwiatowy - opis

Czyściec wielkokwiatowy to bylina o wzniesionym, lekko kępiastym pokroju i dość sztywnych pędach. Zazwyczaj osiąga od 30 do 50 cm wysokości. Ma dwa rodzaje liści: odziomkowe - ogonkowe, jajowate, karbowane i mocno owłosione oraz pędowe - znacznie mniejsze, siedzące, o sercowatym kształcie. Okres kwitnienia czyśćca wielokwiatowego przypada na czerwiec oraz lipiec. Osadzone na okółkachróżowofioletowe kwiaty są zebrane w ozdobne kłosy. Owocem jest rozłupnia, która rozpada się na cztery rozłupki.

Czyściec wielkokwiatowy - warunki uprawy

Czyściec wielkokwiatowy jest dość łatwy w uprawie, lubi miejsca słoneczne lub półcieniste. Im więcej słońca, tym więcej kwiatów. Podłoże powinno być w miarę żyzne, bogate w próchnicę, najlepiej o odczynie obojętnym, lekko wilgotne. Roślina dobrze znosi okresowe niedobry wody, jednak jeśli występują one podczas kwitnienia, wtedy kwiaty szybko opadają. Czyściec jest w pełni mrozoodporny. Jest odporny zarówno na choroby, jak i szkodniki.

Czyściec wielkokwiatowy - pielęgnacja

Czyściec wielkokwiatowy potrzebuje regularnego podlewania, zwłaszcza w okresie kwitnienia, gdy zapotrzebowanie na wodę jest największe. Po przekwitnięciu należy usunąć pędy kwiatowe, dzięki temu formuje się ładna rozeta, z której roślina wypuszcza nowe liście. Raz na jakiś czas warto czyściec wzmocnić nawozem mineralnym wieloskładnikowym, zwłaszcza po okresie zimowym, kiedy roślina jest osłabiona. Czyściec wielkokwiatowy rozmnaża się w sposób generatywny przez wysiew nasion oraz w sposób wegetatywny przez podział rośliny wiosną lub późnym latem.

Czyściec wielkokwiatowy - zastosowanie

Czyściec wielkokwiatowy idealnie sprawdzi się w grupie, a także pośród innych bylin kwitnących w tym samym okresie co on. Można go sadzić wzdłuż ścieżek i na skalniakach. Warto sadzić go w miejscach odwiedzanych przez ludzi, aby mógł eksponować swój piękny i intensywny kolor kwiatów. Niestety, nie sprawdza się jako kwiat cięty (szybko więdnie).

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 30 cm - 50 cm
Kategoria Byliny
Termin kwitnienia VI - VII
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój wzniesiony
Pokrój kępiasty
Nasi Partnerzy polecają