Dzwonek drobny - Campanula cochleariifolia

2020-07-16 15:54

Dzwonek drobny występuje w stanie dzikim przede wszystkim w Europie w górach takich jak Alpy, Karpaty, Pireneje czy w górach Półwyspu Bałkańskiego. W Polsce  w naturze można spotkać go na Babiej Górze i w Tatrach. Uprawiany jest też w ogrodach. Należy do rodziny dzwonkowate (Campanulaceae).

Dzwonek drobny
Autor: www.gettyimages.com Dzwonek drobny

Spis treści

  1. Dzwonek drobny - opis
  2. Dzwonek drobny - warunki uprawy
  3. Dzwonek drobny - pielęgnacja
  4. Dzwonek drobny - zastosowanie

Dzwonek drobny - opis

Dzwonek drobny to bylina górska. Tworzy kłącza i krótkie podziemne rozłogi oraz zwarte kępki pędów, które z czasem zadarniają podłoże. Osiąga od 5 do 15 cm wysokości. Ma zdolność do wytwarzania białego soku mlecznego. Łodyga jest silnie wzniesiona do góry, w dolnej części owłosiona. Liście są bardzo zróżnicowane:

  • odziomkowe na długich ogonkach o kształcie sercowatym lub okrągłym, grubo ząbkowane na brzegach blaszki liściowej,
  • łodygowe podłużne lub jajowate, zielone,
  • środkowe są równowąskie lub lancetowate.

Okres kwitnienia dzwonka drobnego trwa od czerwca do sierpnia. Dzwonkowate, jasnoniebieskie, zwisające kwiaty zebrane są po dwa do sześciu w grona lub w wiechy. Jesienią na roślinie pojawiają się owoce - torebki, wewnątrz których znajdują się liczne nasiona.

>> Przeczytaj też: Dzwonki – gatunki dzwonków, uprawa i zastosowanie dzwonków w ogrodzie

Dzwonek drobny - warunki uprawy

Dzwonek drobny najlepiej sadzić w miejscu słonecznym i ciepłym. Podłoże powinno być zbliżone do jego naturalnego (górskiego) - delikatnie żwirowe lub kamieniste, umiarkowanie żyzne. Idealnie jeśli odczyn podłoża będzie zasadowy. Roślina nie lubi terenów zalewowych, wtedy może szybko być atakowana przez choroby grzybowe. Dość dobrze znosi mróz.

Dzwonek drobny - pielęgnacja

Z racji tego, że starsze pędy dzwonka drobnego po czasie stają się bezkwiatowe, raz na jakiś czas warto przerzedzać kępy rośliny. Nie potrzeba specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Dzwonek lubi być podlewany regularnie, ale nie zbyt często. Raz na jakiś czas warto odchwaścić rabatę. Rozmnaża się wegetatywnie przez podział na wiosnę lub w sierpniu po przekwitnięciu.

Dzwonek drobny - zastosowanie

Dzwonek drobny mimo tego, że szybko rośnie, nie przerasta innych roślin gdyż ma delikatne pędy. Bardzo ładnie wygląda posadzony w ogrodach skalnych i w na murkach ogrodowych. Można go sadzić pojedynczo albo w grupie (np. po 2-3 egzemplarze). Piękny kolor kwiatów nadaje nasadzeniom lekkości i naturalnego charakteru.

Poznaj inne gatunki dzwonków:

Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VI - VIII
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Wysokość 5 cm - 15 cm
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów jasnoniebieska
Pokrój kępiasty
Pokrój płożący się
Nasi Partnerzy polecają