Fiołek rogaty - Viola cornuta

2020-07-16 15:53

Fiołek rogaty to bylina (często uprawiana jako roślina dwuletnia) należąca do rodziny fiołkowatych (Violaceae). W środowisku naturalnym fiołek rogaty występuje w Pirenejach. W Polsce dziko rosnące okazy spotyka się bardzo rzadko.

Fiołek rogaty
Autor: www.thinkstockphotos.com Fiołek rogaty

Fiołek rogaty osiąga do 25 cm wysokości. Tworzy kępy półleżących pędów porośniętych lancetowatymi lub jajowatymi liśćmi. Kwiaty są pięciopłatkowe z długą ostrogą, osadzone na długich szypułkach. Ich barwa jest zmienna. Poszczególne kwiaty są najczęściej 2-3 kolorowe. Kwitnie od maja do września.

Fiołek rogaty dobrze rośnie zarówno na stanowiskach słonecznych (wtedy najobficiej kwitnie) jak i półcienistych (wtedy można go rzadziej podlewać). Lubi gleby żyzne, próchnicze, przepuszczalne, zasobne w składniki pokarmowe. Znosi gorsze typy gleb – w tym piaszczyste. To gatunek wystarczająco mrozoodporny. Może wymagać osłony w bezśnieżne zimy. Nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Należy go sadzić jesienią lub wiosną (rozstawa wynosi 10x10 lub 15x15 cm). Warto stosować nawożenie (szczególnie nawozami o dużej dawce fosforu i potasu – wspomagającymi kwitnienie i krzewienie). Po kwitnieniu fiołek warto przyciąć – po koniec lata może zakwitnąć ponownie. To roślina ekspansywna – czasem trzeba likwidować liczne samosiejki. Mogą krzyżować się z innymi gatunkami fiołków.

Fiołek rogaty warto wykorzystywać do tworzenia niskich rabat i ich obrzeży. Dobrze wygląda uprawiany w większej grupie. To częsta dekoracja balkonów i tarasów. Nadaje się do nasadzeń w zieleni miejskiej.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Byliny
Termin kwitnienia V - IX
Zimozielone Nie
Wysokość 15 cm - 25 cm
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Pokrój kępiasty
Barwa kwiatów różnobarwna
Pokrój lekko płożący
Sonda
Ile masz w domu roślin?
Kwiaty i rośliny cebulowe w ogrodzie. Co sadzić jesienią?