Knieć błotna = kaczeniec - Caltha palustris

2022-04-28 14:11

Knieć błotna (inaczej kaczeniec, kaczyniec, kaczyniec błotny) to bylina należąca do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). Występuje na całej półkuli północnej: w Europie, Azji i Ameryce Północnej.

Spis treści

  1. Knieć błotna - opis
  2. Knieć błotna – uprawa
  3. Knieć błotna – zastosowanie
  4. Knieć błotna – odmiany

W Polsce knieć błotna rośnie dziko na wilgotnych i bagnistych łąkach, wzdłuż strumieni i rowów, w miejscach okresowo zalewanych. Dawniej bardzo pospolita, obecnie rzadsza, bo coraz mniej jest miejsc dostatecznie wilgotnych.

Knieć błotna - opis

Knieć błotna -jak wskazuje jej nazwa, knieć błotna jest rośliną porastającą w naturze tereny bagienne i zalewowe. Tworzy kępy osiągające wysokości 20-50 cm przy podobnej średnicy. Są złożone z rozgałęzionych, częściowo pokładających się a częściowo wzniesionych, pustych w środku pędów oraz mięsistych lśniących liści (okrągłych lub nerkowatych) średnicy 5-10 cm, wyrastające na długich ogonkach. Część podziemną stanowi duże, bulwiaste kłącze z dość grubymi, słabo rozgałęzionymi korzeniami. Żółte kwiaty - złożone z sześciu płatków, kilku słupków i wielu pręcików - rozwijają się od kwietnia do czerwca. Knieć jest całkowicie mrozoodporna. Podczas pielęgnacji należy uważać, bo wszystkie części tej rośliny są trujące.

Knieć błotna – uprawa

Knieć błotna lubi miejsca słoneczne, ale toleruje też cieniste. Preferuje podłoże umiarkowanie kwaśne, próchniczno-ilaste lub gliniaste, zasobne w składniki mineralne.  Stanowisko powinno być słoneczne lub tylko lekko zacienione. Roślinę rozmnażać można przez wysiew nasion, ale znacznie wygodniej jest latem dzielić kłącza. W przypadku odmian jest to jedyny sposób.

Knieć błotna – zastosowanie

Knieć błotna najlepiej będzie się czuła na krawędzi dużego stawu, w strefie bagiennej oczka wodnego, przy brzegu strumienia. Można sadzić ją w miejscach okresowo zalewanych lub nawet w wodzie (do głębokości 15 cm).

Knieć błotna – odmiany

W ogrodach naturalistycznych najlepiej wyglądają pełne wdzięku zwyczajne kaczeńce, ale w efektownych kompozycjach ogrodowych sprawdzą się efektowne odmiany:

    • ‘Plena’ - odmiana o kwiatach złocistożółtych, pełnych i kulistych, około 5 cm średnicy. Kwitnie od marca do końca maja;
    • 'Multiplex' - ma kwiaty żółte, pełne;
    • 'Flore Pleno’ - kwiaty żółte, pełne;
    • ‘Alba’ - kwiaty o białych płatkach.
      Stanowisko słoneczne
      Wilgotność gleby wilgotna
      Roślina ozdobna z kwiatów
      Kategoria Byliny
      Zimozielone Nie
      Termin kwitnienia IV - VI
      Wysokość 40 cm - 60 cm
      Podlewanie dużo
      Barwa liści/igieł zielona
      Barwa kwiatów żółta
      Najlepsze kwitnące byliny do ogrodu
      Nasi Partnerzy polecają