Leonotis - Leonotis leonurus

2020-07-16 15:48

Leonotis pochodzi z RPA. Choć rozpowszechnia się ją na całym świecie, to w Polsce jest wciąż mało znana. Należy do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). Potocznie nazywany lwim ogonem lub dzikim ziołem.

Leonotis
Autor: www.thinkstockphotos.com Leonotis

Spis treści

  1. Leonotis - opis
  2. Leonotis - warunki uprawy
  3. Leonotis - pielęgnacja
  4. Leonotis - zastosowanie

Leonotis - opis

Leonotis to roślina wieloletnia, w swoim naturalnym środowisku jest krzewem, u nas słabo się krzewi. Ma wyprostowany i wzniesiony pokrój, dorasta do 1-2 m wysokości. Średniej wielkości, wąskie, lancetowate, o grubo ząbkowanych brzegach liście są podzielone na pary znajdujące się naprzeciw siebie. Liście przy zmiażdżeniu wydzielają przyjemny zapach. Leonotis kwitnie w lipcu, jeśli nasiona wysiejmy w marcu. Kwiaty są rurkowate, o lekko zakrzywionej w dół koronie, pomarańczowe lub morelowe. Produkują dużą ilość nektaru, dlatego są chętnie odwiedzane przez owady. Należy uważać na zaschnięte kielichy kwiatowe, gdyż są one bardzo ostre. Ciekawą odmiana jest  'Alba' o białych kwiatach.

Leonotis - warunki uprawy

Ze względu na pochodzenie, leonotis wymaga stanowiska słonecznego i ciepłego. Brak stałego dostępu do słońca może spowodować, że roślina nie będzie wcale kwitła. Lubi podłoże żyzne, przewiewne, bogate w składniki pokarmowe, najlepiej o odczynie zbliżonym do obojętnego. Mimo że roślina dość dobrze znosi suszę, dobrze aby podłoże było umiarkowanie wilgotne.

Leonotis - pielęgnacja

Roślinie sprzyja nawożenie (mineralne i organiczne) przez cały okres uprawy. Dzięki temu będzie ona silna oraz będzie obficiej kwitła. Leonotis po przekwitnięciu warto przyciąć na wysokość 20 cm, dzięki temu roślina będzie lepiej się krzewić. W okresie kwitnienia należy regularnie i umiarkowanie podlewać rabatę z rośliną. Leonotis rozmnaża się w przez nasiona wysiewane w marcu lub kwietniu. W naszym klimacie najlepiej jest wysiać nasiona po ostatnich przymrozkach (maj lub początek czerwca), jednak trzeba wziąć pod uwagę, że kwiaty ukażą się wtedy dopiero w sierpniu lub we wrześniu.

Leonotis - zastosowanie

Z racji swoich dużych rozmiarów leonotis tworzy idealne tło dla innych niższych roślin. Można go sadzić wzdłuż budynków lub płotów. Szybko i efektownie maskuje nieatrakcyjne miejsca w ogrodzie. Dobrze prezentuje się także jako soliter. Liście leonotisa wykorzystuje się w medycynie, gdyż występujący w nich związek leonurina ma działanie przeciwzapalne. Jednak w Polsce zarówno posiadanie, jak i dystrybucja w celach leczniczych jest zabroniona od 2009 roku.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VII - IX
Wysokość 1 m - 2 m
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów pomarańczowa
Pokrój wzniesiony
Barwa kwiatów morelowa
Nasi Partnerzy polecają