Mekonops bukwicolistny - Meconopsis betonicifolia = Meconopsis baileyi

2020-07-16 15:47

Mekonops bukwicolistny, zwany także niebieskim makiem, to krótkowieczna bylina o dekoracyjnych kwiatach. Należy do rodziny makowatych (Papaveraceae).

Mekonops bukwicolistny
Autor: www.gettyimages.com Mekonops bukwicolistny

Spis treści

  1. Mekonops bukwicolistny – opis
  2. Mekonops bukwicolistny – wymagania i uprawa
  3. Meconops – zastosowanie

Mekonops bukwicolistny – opis

Roślina tworzy rozetę wydłużonych, owłosionych, owalnych bądź sercowatych, dość dużych liści oraz wyrastający ponad nimi ulistniony (liście łodygowe są mniejsze od odziomkowych) pęd kwiatostanowy, dorastający do 70–100 cm wysokości. Na nim rozwija się po kilka kwiatów.

Mekonops bukwicolistny kwitnie w czerwcu i lipcu. Okazałe (do 10 cm średnicy), osadzone na szczytach pędów kwiaty mają cienkie, intensywnie niebieskie płatki i żółte pręciki.

Mekonops bukwicolistny – wymagania i uprawa

Mekonops bukwicolistny to roślina trudna w uprawie. Pochodzi z Tybetu –  idealne dla niej są warunki zbliżone do panujących w górach z niskimi temperaturami i dużą wilgotnością powietrza (szczególnie w okresie kwitnienia), dlatego najlepiej rośnie i kwitnie w chłodne i wilgotne lata. Gdy latem jest bardzo ciepło i sucho, mekonops zamiera po wydaniu nasion (zachowuje się, jak roślina jednoroczna).Najlepsze dla rośliny jest stanowisko półcieniste lub zacienione, osłonięte od wiatru i deszczu. Nie należy uprawiać jej na stanowisku nasłonecznionym.

Podłoże dla mekonopsa powinno być żyzne, latem wilgotne (ale nie mokre!), przepuszczalne i dobrze zdrenowane, o kwaśnym odczynie (jeśli gleba ma zbyt wysokie pH, należy przed sadzeniem dodać do niej dużo kwaśnego torfu wraz z dawką nawozu dla roślin kwasolubnych). Kolor kwiatów zmienia się w zależności od odczynu podłoża: jest intensywnie niebieski tylko wtedy, gdy mekonops rośnie na kwaśnym podłożu; im mniej jest ono kwaśne, tym kwiaty stają się bardziej fioletowe.Latem konieczne jest podlewanie rośliny, tak by podłoże pozostawało wilgotne, także wtedy, gdy jest gorąco. Zalecane jest również zraszanie roślin. Raz w miesiącu w sezonie roślinę należy zasilać płynnymi nawozami wieloskładnikowymi. Korzystne jest rozłożenie wokół podstawy rośliny warstwy kompostu.

Zimą mekonops preferuje suche podłoże – zbyt mokre przyczyni się do gnicia rośliny. Dlatego należy zabezpieczyć ją przed nadmierną ilością wody w glebie, np. zasypując igliwiem lub suchym torfem.W pierwszym roku uprawy należy usunąć pąki kwiatowe, aby nie dopuścić do kwitnienia. Dzięki temu roślina całą energię skieruje w rozwój rozety liściowej i wzmocnienie korzeni, co skutkować będzie dobrym przezimowaniem i wytworzeniem pędów kwiatowych w kolejnym roku. Jeśli pozwolimy roślinie zakwitnąć w pierwszym roku, w kolejnym nie wyrośnie (zachowa się jak jednoroczna). Ogławianie po kwitnieniu w kolejnych latach nie dopuszcza do zawiązywania nasion, co bardzo osłabia roślinę.

Meconops – zastosowanie

Mekonops bukwicolistny najlepiej wygląda posadzony w grupie. Roślina doskonale pasuje do założeń naturalistycznych, zakątków leśnych i wielogatunkowych rabat.

Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Stanowisko zacienione
Kategoria Byliny
Wysokość 70 cm - 1 m
Termin kwitnienia VI - VII
Zimozielone Nie
Podlewanie dużo
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów niebieska
Pokrój wzniesiony
Nasi Partnerzy polecają