Powojnik całolistny - Clematis integrifolia

2022-03-28 13:05

Powojnik całolistny pochodzi z Azji. W Polsce nie występuje w stanie dzikim, jednak jest uprawiany w ogrodach jako roślina ozdobna. Należy do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae).

Powojnik całolistny
Autor: www.thinkstockphotos.com Powojnik całolistny

Spis treści

  1. Powojnik całolistny - opis
  2. Powojnik całolistny - warunki uprawy
  3. Powojnik całolistny - pielęgnacja
  4. Powojnik całolistny - zastosowanie

Powojnik całolistny - opis

Powojnik całolistny nie jest pnączem. To bylina, która tworzy wzniesione, rozstające się kępy. Owłosione w górnej części pędy rośliny z czasem pod ciężarem kwiatów lekko się wyginają. Roślina osiąga od 30 do 60 cm wysokości. Ma jajowate i ostro zakończone, zielone liście. Okres kwitnienia rozpoczyna się w maju i trwa nawet do września (wszystko zależy od warunków pogodowych oraz od odmiany). Kwiaty powojnika całolistnego są bardzo charakterystyczne: dzwonkowate, mają cztery 4 listki okwiatu w kolorze fioletowym, różowym lub niebieskim. Jesienią roślina tworzy puszyste owocostany. Powojnik całolistny zawiera lekko trujący sok, znajdujący się w liściach, łodygach i kwiatach.

Do ciekawych odmian powojnika całolistnego należą:

  • 'Hanajima' - odmiana o wiotkich pędach i różowych lub fioletowych płatkach kwiatów fantazyjnie zawiniętych
  • 'Blue Ribbons' - odmiana o bardzo dużych, niebieskich kwiatach, które długo kwitną.

Powojnik całolistny - warunki uprawy

Powojnik całolistny lubi obszary dobrze oświetlone, słoneczne. W miejscach półcienistych będzie słabiej kwitnąć. Preferuje glebę żyzną, próchniczą, przewiewną i umiarkowanie wilgotną o odczynie obojętnym. Powojnik ten jest w pełni mrozoodporny.

Powojnik całolistny - pielęgnacja

Mimo tego, że powojnik całolistny nie ma tendencji do wspinania się, to wymaga podpór, gdyż ma skłonności do pokładania się. Roślina lubi przewiewne podłoże, dlatego przy sadzeniu warto zadbać o drenaż. Wymaga przycinania na wiosnę  - ścina się martwe pędy tuż nad ziemią, natomiast pędy młode skraca się na wysokość 5-10 cm. Powojnik bardzo lubi wiosenne zasilanie wieloskładnikowym nawozem mineralnym. Roślinę rozmnaża się przez odrośla na wiosnę lub latem oraz przez wysiew nasion w okresie jesiennym.

Powojnik całolistny - zastosowanie

Powojnik całolistny dobrze prezentuje się na rabatach bylinowych, a także między drzewami czy krzewami. Można go stosować jako roślinę okrywową. Nadaje się również do uprawy w pojemnikach na tarasach i balkonach.

Poznaj inne powojniki:

 

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Wysokość 30 cm - 60 cm
Kategoria Byliny
Termin kwitnienia V - IX
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów fioletowa
Barwa kwiatów niebieska
Pokrój wzniesiony
Pokrój kępiasty