Przetacznik kłosowy - Veronica spicata

2022-06-22 15:52

Przetacznik kłosowy to roślina wieloletnia. Pochodzi z Europy i Azji, gdzie występuje pospolicie. W Polsce jest gatunkiem rodzimym. Można znaleźć go na całym niżu, jednak w górach jest bardzo rzadki. Przetacznik kłosowy należy do rodziny trędownikowatych (Scrophulariaceae). Bardzo często nazywany też przetacznikiem kłosowym siwym.

Przetacznik kłosowy
Autor: GettyImages Przetacznik kłosowy

Spis treści

  1. Przetacznik kłosowy - opis
  2. Ciekawe odmiany przetacznika kłosowego
  3. Przetacznik kłosowy - wymagania i pielęgnacja
  4. Przetacznik kłosowy - zastosowanie

Przetacznik kłosowy - opis

Przetacznik kłosowy tworzy zwarte krzaczkowate kępy. Łodyga jest wzniesiona, szarozielona, gęsto owłosiona, wraz z kwiatami dorasta do 50 cm wysokości (same łodygi mają 15-20 cm wysokości). Liście znajdują się w dolnej części łodygi, są jajowate, lancetowate, z małymi włoskami. Brzegi liści są delikatnie karbowane. Kwiaty niebieskie, fioletowoniebieskie lub białe (w zależności od odmiany), gęsto skupione na szczycie łodygi w kłosowatych kwiatostanach. Na danej łodydze jest tylko jeden kwiatostan, wyraźnie oddzielony od reszty łodygi. Przetacznik kłosowy kwitnie obficie od czerwca do września. Działki kielicha są owłosione. Owocem jest mała (3 mm) torebka, która posiada wiele gruczołów. Przetacznik to roślina silnie miododajna.

Ciekawe odmiany przetacznika kłosowego

Do interesujących odmian przetacznika kłosowego należą:

  • ‘Blue Bouget’ - karłowa odmiana o kwiatach w kolorze jasnoniebieskim,
  • ‘Royal Candles’ - odmiana o zwartej budowie, kwitnie na ciemnoniebiesko,
  • ‘Red Fox’ - odmiana o fioletowo-czerwonych kwiatach,
  • ‘Blaufuchs’ o jaskrawych, lawendowoniebieskich kwiatach
  • odmiany niskie: 'Erica' o intensywnie różowych pędach, dorastająca do 20 cm wysokości i ‘Nana Blauteppich’ o wysokości 10-15 cm.

Przetacznik kłosowy - wymagania i pielęgnacja

Przetacznik kłosowy jest bardzo łatwy w uprawie, to dobra roślina dla początkujących ogrodników. Przetacznik kłosowy preferuje stanowisko z glebą suchą, przepuszczalną, piaszczystą, o odczynie zasadowym. Najlepsze stanowisko słoneczne - południowa wystawa będzie dla niego idealna. W stanie dzikim występuje na suchych murawach i na zboczach. Roślina jest w pełni mrozoodporna. Znosi okresową suszę.Do obfitego kwitnienia bylina nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów. Wręcz przeciwnie, zbyt duża ilość azotu może spowodować osłabienie kwitnienia. Przetacznik nie toleruje zalewania, koniecznie zadbajmy o warstwę drenażu, gdy uprawiamy go w doniczce. Warto obcinać przekwitłe kwiaty, gdyż powoduje to przedłużenie kwitnienia w następnym roku. Przetacznik kłosowy rozmnaża się przez podział kęp na wiosnę lub jesieni, a także przez sadzonki pędowe pobierane latem. Istnieje także możliwość rozmnażania przez nasiona wysiewane wiosną.

Przetacznik kłosowy - zastosowanie

Nadaje się na rabaty, efektownie wygląda w jednorodnych grupach i w kompozycjach z innymi gatunkami. Doskonale czuje się w ogrodach skalnych i na kwiatowych murkach. Nadaje się także na obwódki oraz do uprawy w pojemnikach na tarasie lub balkonie. Z racji tego, że wielokrotnie kwitnie w ciągu lata, warto sadzić go w miejscach dobrze wyeksponowanych. Pięknie komponuje się w towarzystwie szałwi omszonej czy lawendy. Gatunek wykorzystywany jest do tworzenia "zielonych dachów", ponieważ dobrze czuje się w miejscach, które szybko się nagrzewają.

(as)

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VI - IX
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Wysokość 10 cm - 50 cm
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój wzniesiony
Jak zakładać rabaty bylinowe w ogrodzie?
Nasi Partnerzy polecają